Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Norra Resetips: BLES – Ett elefantreservat med fokus på djuren

Viewing 3 reply threads
  • Author
    Posts
    • #393228
      Thailandsforum
      Participant

        Boon Lott´s Elephant Sanctuary(BLES) ligger i provinsen Sukhothai i norra Thailand, och är ett vackert reservat som är dedikerat till att skapa en trygg och naturlig miljö för räddade och pensionerade elefanter, där de kan vandra runt på 200 hektar skogsmark.

        [img2:3uyqh5mp]http://www.blesele.org/img/uploads/2_sanc-elephants.jpg[/img2:3uyqh5mp]

        Hos BLES får man som gäst en unik möjlighet att interagera nära med elefanterna och dela deras vardag. Man kan hjälpa till så mycket eller så lite man vill, bland annat genom att skrubba elefanterna innan frukost, samla mat, gå med dem till skogen, eller bara slappna av och se på dem när de leker i vattnet.

        BLES tillåter endast sex gäster samtidigt, både för gästernas och elefanternas skull. Utöver att spendera tid med elefanterna så kan BLES även anordna andra aktiviteter för sina besökare, så som besök hos lokala tempel eller historiska parker eller shopping på marknader.

        Såna här fantastiska upplever är ju dessvärre inte gratis, och hos BLES får man betala 5,000 baht per natt och person. Då ingår boende, mat, dryck (ej alkohol), internet, tvättning, transfer från buss/tågstationen eller flygplatsen, och så mycket tid med elefanterna som man vill.

        Eftersom BLES är ett seriöst reservat med fokus på elefanternas välmående så tillåts ingen att rida på dem. Det finns heller inga typer av shower där elefanter tvingas uppträda och utföra diverse konster.

        Källa: Ears Asia
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #481165

        Bade jag och care for dogs har forsokt komma till henne. Hon svarar inte pa email och hon bokade av care for dogs i sista minuten. Kollar man pa Google sa ligger inte stallet var hon sager att det ligger nagot ar halv skumt. Kanske har det med att gora att en farrang inte kan ta hand om elefanter eftersom det ar Thailand national djur. Jag fragade efter en THAI person som hade Soi eller Amphur efter det svarade hon inte pa email langre.

      • #481166
        Nille
        Keymaster

          Tack för det, den poängen bör följas upp även om det kan finnas en bra förklaring!

        • #481167

          Den mest seriösa platsen för elefanter är http://www.elephantnaturepark.org. Där kan man stanna en dag eller en vecka eller längre. Man kan arbeta som voluntär om man vill det. All information finns på hemsidan. Elephant Nature Park ligger utanför Chiang Mai. De har även en nyinrättad park i Surin.

      Viewing 3 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.