Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Centrala Resetips: Khao Luangs grottempel i Phetchaburi

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #393042
      Thailandsforum
      Participant

        Thailand är fullt av gömda guldklimpar för den som är ute efter upplevelser utöver det vanliga, och en av de mest magnifika är Khao Luangs grottempel.

        [img2:39offmz5]http://teknomadics.com/wp-content/uploads/2011/04/khaoluang1.jpg[/img2:39offmz5]

        Grottan hittas i provinsen Phetchaburi, cirka 5 km från Phetchaburi stad, och anses vara den största och viktigaste i provinsen. Grottkammaren ligger runt 30 meter under marken och har ett flertal öppningar i taket där ljuset magnifikt kan stråla ner.

        Kalkstenen är dessutom utsmyckad med vackra stalagmiter och stalaktiter, samt fler än 180 Buddhastatyer. Det finns inga inträdesavgifter för att gå in i grottan, men ett flertal thailändare brukar finnas i området för att erbjuda guidade turer. Glöm dock inte att förhandla om priset om du bestämmer dig för att nappa.

        Var försiktig med aporna som finns i området, eftersom de kan bli våldsamma om de anser att du har nått som de vill ha. Påsar med frukt eller liknande blir lätt ett mål för klåfingriga små aphänder.

        Källa: Teknomadics
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #480114

        [attachment=0:2ypgwjof]MV5BMTk2NjU4MDYwNV5BMl5BanBnXkFtZTcwMDQ5ODg3MQ@@._V1_SX214_.jpg[/attachment:2ypgwjof]Filmen Bangkok Dangerous från 2008 med bl.a. Nicolas Cage är delvis inspelad i grottan. Man kan se Cage sitta framför den stora buddhan.

        http://www.youtube.com/watch?v=unSDU51v7y0 Se 1:00:30

    Viewing 1 reply thread
    • You must be logged in to reply to this topic.