Phanom Rungs historiska park är det största och bäst restaurerade khmermonumentet i Thailand, och ligger på en fantastisk plats.
[img2:1c4equjb]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/52/Phanom_Rung_Wikimedia_Commons.jpg/500px-Phanom_Rung_Wikimedia_Commons.jpg[/img2:1c4equjb]
Templet sitter som en krona på toppen av en icke-aktiv vulkan och blickar ut över risfält 200 meter nedanför, Dangrekbergen och den kambodjanska gränsen som är synlig åt sydöst. Templet uppfördes mellan 900-talet och 1200-talet.
Komplexet är vänt åt öst, och fyra gånger per år så skiner solen genom samtliga av dess 15 valv. Solen placerar sig i den optimala positionen under soluppgång 3-5 april och 8-10 september, och solnedgång 5-7 mars och 5-7 oktober (vissa år är en dag tidiga). På dessa datum förlänger man öppettiderna, och lokalbor firar Phanom Rungfestivalen i april, då uråldriga riter varvas med moderna ljus- och ljudshower.
På platsen finns även ett informationscenter där man kan se artefakter som hittats, och få information om uppförandet och restaureringen.
Källa: Lonely Planet
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand