Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Sex döda när butiksentré kollapsade i Surin

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #393448
      Thailandsforum
      Participant

        Entrén till en butik som säljer byggmaterial i provinsen Surin kollapsade i en åskstorm under tisdag kväll och dödade sex personer, tre från samma familj, och skadade två andra.

        [img2:sqzr2ihn]https://1-ps.googleusercontent.com/sx/www.thaivisa.com/fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1.0-9/x10307227_730130193675309_3250926452706811213_n.jpg.pagespeed.ic.Cp_e8iD-bH.jpg[/img2:sqzr2ihn]

        Stålkonstruktionen vid ingången till Global House kollapsade runt klockan 17:00 på tisdagen. Tre av de döda var anställda i butiken. och de tre resterande var kunder från samma familj – en man, hans fru och deras dotter. Alla sex offren väntade på att bli hämtade utanför butiken.

        Surins guvernör Niran Kalayanamit har utsett en kommitté som ska komma fram till om byggnadens kollaps orsakades av stormen eller ett strukturellt fel.

        En video på kollapsen från en övervakningskamera kan ses här.

        Källa: Bangkok Post
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #482440

        En kommitte? Den, som byggde skräpet ska väl vara med I kommitten. Nu var det inte ens en storm. Lite blåst ska ett hus tåla. Om en stålkonstruktion kollapsar på detta sätt I lite vind, behövs Inga kommitter för att utreda varför! Byggaren/konstruktörer borde åtalas för dråp och Global dömas till skadestånd till de drabbade familjerna. Borde alltså. I ett rättssamhälle.

    Viewing 1 reply thread
    • You must be logged in to reply to this topic.