Kommer till Krabi med familjen 2 april. Vi tänkte åka vidare söderut mot Koh Lipe från Lanta efter några dagar. Får otydliga bud från Tigerline om de kör även i april. Åkte med Tigerline förra året, då körde de fram till mitten av april.
Är det någon vänlig själ som är på plats utmed rutten Lanta, Mook, Ngai ock vet hur länge speedboaten går?
Dom vet inte själva hur länge de tänker köra. Det beror på hur mycket folk det är i farten, sa dom förra veckan. Om inte det funkar kan ni alltid åka över fastlandet och till pirerna där båtar utgår till Lipe. Får jag fråga varför ni ska ända till Lipe? Det finns många öar närmare som i mitt tycke är lika trevliga. Min favorit just nu är Koh Sukorn.
Varför just Lipe? Jag vill inte verka kinkig – i snöblasket här på smålandskusten denna kväll är jag öppen för alla förslag;-) Annars är snorklingen/dykningen viktig för mig. Bra sikt och korallrev har jag hittills hittat kring både Kradan, Bulon och Lipe. Hur är det med snorklingen på Sukorn? Har hört att det är ett lugnt och bra ställe i övrigt.
Jag menade bara att det är långt till Lipe ifall inte speedbåten går. Sukorn har inte bra strandnära snorkling, men det finns rättt mycket bra snorkling vid öarna runt om (snorklingsutflykter alltså). Framföralt vid Laoliang, vid koh Petra har tyvärr mycket av korallreven förstörts. Jag tycker ni ska testa Sukorn iaf – det ÄR jätemysigt. Bo på Sukorn Beach Bungalows, bäst!