Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Springer 999 Km för Välgörenhet Norra Thailand till Pattaya
- This topic has 14 replies, 4 voices, and was last updated 12 years, 4 months ago by
goodolle.
-
AuthorPosts
-
-
17 November, 2013 at 6:25 am #392814
Springer 999 Km för Välgörenhet Chiang Rai till Pattaya Thailand
Den 17/2 Startar Neo sin runda ner mot Pattaya från Thailand nordligaste punkt. I trettio dagar skall han springa 33.3 Kilometer per dag (Ett maraton är endast 10 kilometer längre).
Han springer för att hjälpa andra och för att låta andra upptäcka Thailand utanför storstäderna såsom Pattaya, Bangkok och Phuket. Han kommer springa på små vägar och in i byar för att se det riktiga Thailand.
Hundar och djur och är något som ligger han varmt om hjärtat och han hjälpte nyligen Soi Dog att flytta hundar som annars skulle blivit mat i Vietnam. Hans inlägg på samma sida skapade nyligen på Facebook 600 delningar och över 1500 ”likes”. Hund älskare från hela världen gav över 1 200 dollar på en enda dag. http://fnd.us/c/1dUr4/tw/e28Hvd
Thailand Run kommer också¨att ge pengar till Rotary för att få sluta på Polio. Neo hoppas få in 50 SEK för varje kilometer för att get till Rotary.
Ett vatten projekt är också pågående för att ge rent vatten filter till Thailändare som han möter när han springer förbi deras byar.
Neo hoppas också att ge pengar till KOTO en 75 åring som har städat stranden i 12 år i Pattaya och som hjälper hemlösa I Jomtien Pattaya.
Thailand Run letar nu efter sponsring för sina olika project och du kan få mer info på deras hemsida eller Kontakta dem på email marketing@thailandrun.org. Du kan också ge dirket till hund projektet online http://fnd.us/c/1dUr4/tw/e28Hvd och på deras hemsida.
Du är också välkommen att springa med en dag eller flera.http://Www.Thailandrun.org Twitter @dharmariders Facebook http://www.facebook.com/thailandrun
Press och Media Kit finns med bilder här [url]https://drive.google.com/folderview?id=0B7-8BgDY9QoxbkVjNTVSbDY4ZW8&usp=sharing
[/url]
[img2:2qa1c1fj]http://doglifethai.com/wp-content/uploads/2013/11/Dog-Transport.jpg[/img2:2qa1c1fj]

[img2:2qa1c1fj]http://doglifethai.com/wp-content/uploads/2013/11/dead-dogs.jpg[/img2:2qa1c1fj] -
18 November, 2013 at 12:27 pm #478666
WOW inte illa alls!!
Jag skall posta detta i vårt nyhetsbrev på Fredag.
Välkommen till thailandsforum föresten!
-
18 November, 2013 at 3:24 pm #478667
Tack skall du ha, om du vill ha mer info så har du här vårat Press kit på Eng och Thai. Tack för att du delar det är svårt att komma fram i media bruset.
https://drive.google.com/folderview?id=0B7-8BgDY9QoxbkVjNTVSbDY4ZW8&usp=sharing
-
29 November, 2013 at 3:53 pm #478668
Nu är vi med i The Nation med, men detta forum var nog först. :cheers:
-
1 December, 2013 at 6:18 am #478669
Argh… har “glömt” att posta detta i vårt nyhetsbrev. Påminn mig på torsdag är du snäll! :O
-
2 December, 2013 at 7:15 am #478670
Tror du glömde det igen! Nu har även Thai visa tagit up det.
-
16 December, 2013 at 4:05 am #478671
Nu har A Plus Property Sales & Rentals gått in med 100 000 THB som Offical Sponsor :thumbright: jag hoppas det finns fler Svenska företag som kan tänka sig göra detta.
https://www.facebook.com/apluspattayaproperty
Om ni söker en bostad i Thailand så är det klar dom ni skall vända er till.
-
17 March, 2014 at 5:53 pm #478672
Och vad har hänt? Fylla du fickorna med $$$$$$$$ och blev nöjd? Märkligt vad tyst det blev.
-
18 March, 2014 at 3:07 am #478674
Nu skall vi inte inte vara så snabba att döma. Fram med varma hjärtat nu, tror inte det kan skada att bättre fria än fälla ibland. Jag följer han på facebook och han har hunnit till Chantaburi provinsen.Tar tydligen ut varvet lite vartefter han får nya sponsorer, hotell/bensin mm. Länk till facebooksidan här.
Han kanske har annat att göra än att skriva här just nu… Han behöver fortfarande bensinsponsorer till följebilen.
-
18 March, 2014 at 4:47 pm #478675
@Nille wrote:
Nu skall vi inte inte vara så snabba att döma. Fram med varma hjärtat nu, tror inte det kan skada att bättre fria än fälla ibland. Jag följer han på facebook och han har hunnit till Chantaburi provinsen.Tar tydligen ut varvet lite vartefter han får nya sponsorer, hotell/bensin mm. Länk till facebooksidan här.
Han kanske har annat att göra än att skriva här just nu… Han behöver fortfarande bensinsponsorer till följebilen.
HMMM.
Då var det ju inte miljövänligt att springa dessa 999 km. Då kunde han lika bra tagit bussen eller tåget, möjligtvis flyget.
Det skulle ju räckt med ett ATM kort om det vore någon utmaning. Följebil????? Tillåt mig skratta.
-
18 March, 2014 at 4:53 pm #478676
@seaserpent wrote:
Han kanske blev biten av en hund och fick avbryta [THUMBS UP SIGN]
Hehehe, ett önsketänkande för oss som bor i Thailand med dessa byrackor. Brukar ge hundfångarna några tusen Bath när de är här och samlar ihop byrackorna. Tyvärr finns det för många här i Bangkok och folk har verkligen tröttnat på dem så man kan hoppas på en förändring till det bättre.
-
20 March, 2014 at 3:29 pm #478679
@seaserpent wrote:
@goodolle wrote:
@seaserpent wrote:
Han kanske blev biten av en hund och fick avbryta [THUMBS UP SIGN]
Hehehe, ett önsketänkande för oss som bor i Thailand med dessa byrackor. Brukar ge hundfångarna några tusen Bath när de är här och samlar ihop byrackorna. Tyvärr finns det för många här i Bangkok och folk har verkligen tröttnat på dem så man kan hoppas på en förändring till det bättre.
Om du sponsrar följebilen kanske dom kör jyckarna över gränsen till en lämplig marknad 🙂
HEHEHE. Fy dig seaserpent. Alla id-ote skall ju älska dessa byrackor som endast äter och skiter dagarna i ende. Helst id-oter som ändrar sig när de har blivit biten av en hund som har rabies.
@Är det så att man inte gärna ska klappa hundar och katter i thailand
Nej, du ska helst inte klappa hundar, katter eller apor. Är de rabiessmittade kan det räcka att de slickar på dig, så kan du bli smittad, om du har ett öppet sår. Självklart är inte alla djur rabiessmittade, men själv chansar jag aldrig. Det är ju trots allt en dödlig sjukdom.
Vet en som blev biten. Tur var det att han var vaccinerad men f-n vad sjuk han blev.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.