Detta ämne har 1 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast för 7 år, 10 månader sedan av DusitThani.
-
FörfattareInlägg
-
-
19 april, 2013 kl. 12:59 f m #392051
dalpha
MedlemJag tänkte bara bespara er mödan av att leta upp den nya adressen för den Svenska Ambassaden i Kuala Lumpur. Efter ha huserat ett tag på Business Sweden har dom nu egna lokaler på följande adress:
Embassy of Sweden
Suite A-12-2, Level 12, Hampshire Place Office
157 Hampshire, 1 Jalan Mayang Sari, 50450 Kuala LumpurTel: 03-22030200 Fax: 03-22030201
email: ambassaden.kuala-lumpur@gov.se
http://www.swedenabroad.com/kualalumpurDamen på ambassaden meddelade också att dom inte kommer utfärda några pass på den här ambassaden, vilket kan vara bra att veta. Man kan dock fortfarande få pass utfärdade på den svenska ambassaden i Bangkok. Och om man vill få passet skickat till annan ambassad för uthämtning. Vilket kan bespara en en del resor.
-
22 april, 2013 kl. 9:21 f m #473159
DusitThani
MedlemJag gjorde tidagare ett inlägg om detta men det försvann av någon anledning jag inte vet.
Hursomhelst gick det ut på UDs nedrustning i Världens mest expansiva område!! ASEAN plus ONE. ONE is CHINA!!. UD lade ner Konsulatet i Guangzhou…även kallat Världens Fabrik…för ett par år sedan!!.Ett i mitt tycke mycket märkligt beslut. Samtidigt skulle Ambassaden i Hanoi läggas ned och finanser överföras till något land på en annan kontinent UTAN några som helst intressen för Svenskt näringsliv. Detta revs upp efter protester.
Kort sagt!…UD för en mycket märklig politik!.Vad är VIKTIGAST??…De själva bakom Mahogny skrivborden eller Sveriges Ansikte utåt med ”Lavish Entertainment”..Jag VEEEEEET,,,Somliga kallar det Corruption!..Jag kallar det Investering för framtiden.
Om jag tvingas att vara utomordentligt ärlig så blir svaret att Jag Bryr Mig Inte Särskilt Mycket. Jag har 10 kronors Taxiresa till HighSpeed Railway Station. Tåget därifrån till Beijing tar 12 timmar. Under tiden sover jag i en 1a class compartment SAS skulle önska de hade.
Sedan säger jag HejHopp till Ambassad personalen med min önskan att skicka passet till HongKong…Jag måste ändå köpa en ny Time Capsule as backup för min Mac. Den resan tar inte mera tid än att jag är hemma innan middagen serveras. Förut tog den 2 dagar
-
-
FörfattareInlägg
Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.