Hem Forums Att bo i Thailand Driva företag, Investera & Arbeta Svenska företag i Thailand

Viewing 8 reply threads
  • Author
    Posts
    • #384293
      Nille
      Keymaster

        Här är en lista över företag i Thailand med svenska intressen. Listan är sammansatt av den svenska ambassaden i Bangkok. Jag tänkte den kunde vara intressant för dig som söker jobb i Thailand.

        http://www.swedenabroad.com/SelectImage/45456/Companies_list_jan06.pdf

      • #401921

        tackar tackar säger jag som söker överallt…men …

        kommen inte den där från svenska handelskammaren? Tror jag hittade den där för typ ett halvår sedan på deras hemsida…

      • #401922

        De samarbetar väl, så det är säkert samma lista.

      • #401920

        http://www.pattayagajden.se presenteras det cirka 75 svenska företag i Pattaya.

      • #401923

        Hejsan, http://www.ithailand.se listar hundratals skandinaviska företag och service med thai anknytning och vice versa. Även mindre företag finns listade, alla är välkommna att skapa egen listing

      • #401924

        Här är en uppdaterad version på svenska ambassadens lista som Nille lade ut
        http://www.swedenabroad.com/SelectImageX/66662/Companies_list_oct_09.pdf

        Mvh, Stolten

      • #401925

        Förvånansvärt många av de stora, välkända svenska företagen som har andra nationaliteter än svenskar i högsta position i Thailand. Situationen var definitivt annorlunda för ett par år sedan. Vad beror det på? Snabbkollade och såg endast svenskar på Oriflame, Lux, Saab, SAS, Sandvik och SKF. Annars endast lokala VD:ar och styrelseordföranden.

      • #401926

        Lagre loner bl.a. kanske? Iom. ekonomin och allting sa …

      • #401927
        Nille
        Keymaster
      Viewing 8 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.