Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Allmänt Thai TV i sverige?

Viewing 9 reply threads
  • Author
    Posts
    • #387547

      Hej då vare inte många dagar kvar tills hon kommer spännande . får tacka för all hjälp från forumet har varit till stor hjälp visum tips mm …;)

      och nu till min fråga!

      hur gör ni när tjejen vill se thaitv från sverige är de så att man måste skaffa sig en parabol eller går de via nätet?

      länka gärna om ni vet några säkra sidor. 🙂

      Mvh Mathias

    • #429980
      stgrhe
      Participant

        Jag flyttade tråden till “I Sverige – Allmänt”.

        Göran

      • #429981

        http://www2.thaitv.tv/TH/default/Default.aspx

        Där har du allt i både live och arkiv. De har nästan allt som sänds på thailändsk tv inklusive filmer och streamen är oftast stabil. 3 månaderserbjudande finns det ju också såklart 😉

      • #429982
        Thaisambo
        Participant

          Man kan också botanisera från länken

          Thai Internet Radio and Online News Radio

          Det finns länkar därifrån även till thailändsk TV på nätet, både gratiskanaler och betalkanaler.

          Det är lite krångel med bandbredden mellan Sverige och Thailand. Innan du börjar betala för några kanaler så kolla bandbredden och ta reda på hur mycket Du behöver punkt-till-punkt för att det ska vara njutbart. Ett bra verktyg är http://www.speedtest.net/, som till skillnad mot svenska Bredbandskollen har täckning globalt.

          Det hjälper inte att man har rejäl bandbredd lokalt – det sjunker ändä markant vid gränspassage och det varierar mellan olika länder dessutom. Tror att det är Internetövervakningen eller koncentration av trafiken till ett fåtal punkter för gränspassage som ligger bakom (för ett ennkelt eventuellt framtida införande av trafikövervakning).

          Hoppas Du lyckas lokalisera några kanaler som ger bra ljud/bild hos er! Annars finns radio, som inte är så krävande tekniskt.

          Möjlighet till parabol och någon form av TV-box finns också, men där ska man ta hjälp av fackhandeln. Det är svårt att få bra på egen hand, parabolen ska riktas in och det är knepigt att hitta de satelliter som överhuvudtaget har någon signal som går att nå i Sverige. Installationen blir dyr, Du hamnar snarare över än under 10.000:-. Underhållskostnader tillkommer, förnyelse av programkort och justeringar av parabolen – det är normalt att läget för de här satelliterna varierar lite över tiden. Thai TV över Internet blir inte bättre, men däremot avsevärt billigare.

          Vi kör inte själva online, vi klarar oss med CD och DVD skivor från Thailand. Förresten är VCD formatet vanligt på thailändska skivor, jag fick köpa ny DVD spelare för att täcka det, men fick tag på en för en hyfsad slant (ca 500:-).

        • #429983
          Enis
          Participant

            Hej

            Jag har aldrig fått thai-Tv över nätet att fungera tillfredställande avsende tillräklig bandbredd och kvalitet.

            Thai-TV över satelit: Hotbird 13 sänder Thai Global(innehåll från flera thaikanaler, nyhetersåpor, humor etc) och DMC (Buddakanal). Den sänder över europa, behöver inte alls bli dyrt. Freetoairmotagare, parabol och inst 2-3000 kr.
            http://www.lyngsat.com/hb8.html

            Finns möjligthet att snappa upp signalerna ända borta från thailand också….men då blir det svindyrt. Kräver en parabol på upp till 4 meter …

            /Enis

          • #429984

            @Enis wrote:

            Thai-TV över satelit: Hotbird 13 sänder Thai Global(innehåll från flera thaikanaler, nyhetersåpor, humor etc) och DMC (Buddakanal). Den sänder över europa, behöver inte alls bli dyrt. Freetoairmotagare, parabol och inst 2-3000 kr.
            http://www.lyngsat.com/hb8.html

            Detta kör vi med och det funkar klockrent. Som tur var så satt det redan två paraboler på taket när vi köpte vår villa så den ena är riktad mot hotbird 13 och den andra mot Canal Digital. När vi beställde Canal Digital så följde det med en parabol som vi ju inte behövde och jag tänkte att den kan man ju sälja på Blocket. Där drällde det dock av paraboler som folk skänkte bort så det slutade med att den hamnade på soptippen istället. Tipset är alltså att kolla upp detta på Blocket och sen köpa en beg. digitalbox där också.

          • #429985
            Thaisambo
            Participant

              Vi har markkabel hos Tele2 + digitalbox men ingen parabol. Tele2 köpte upp vår ursprungliga operatör, KabelVision, för en del år sen, kabel-TV har vi haft ca 20 år vid det här laget, numera digitalt.

              Det finns hur mycket TV-kanaler som helst som man kan distribuera i marknät och jag har tittat både på möjligheten med parabol (vi fick ett erbjudande om att överta detta med digitalbox från en bekant häromåret, men jag tyckte det var väl dyrt, 4000 ville de ha) och så via kabel TV operatören. Att få detta genom den kabel TV operatör man redan har är absolut bästa lösningen, då slipper man själv allt underhåll etc.

              Har varit på dom och frågat eftersom de har en massa utländska kanaler men ingen thai TV. De “tittar på det” och det “kommer så småningom”. Svävande nonsensinfo alltså.

              Det finns ca 170 kanalplatser i TV-boxen, ca 2/3 används, det innebär ett 60-tal outnyttjade platser.

              Nog kan kabeloperatören göra detta, de vill väl att det ska bli ekonomi på det förstås … Och som slutkund sitter vi där och väntar. Visst kan man satsa några tusen i parabol och digitalbox + installation, men vad händer månaden efter?

            • #429986

              Om era fruar, flickvänner är intreserad av en sida med filmer tv program m.m. på thai tipsar frugan om http://www.click2member.com mvh. flor

            • #429987
              Anonymous

                @Enis wrote:

                Thai-TV över satelit: Hotbird 13 sänder Thai Global(innehåll från flera thaikanaler, nyhetersåpor, humor etc) och DMC (Buddakanal).

                TGN har jag hittat ( http://www.lyngsat.com/hb6.htmlhttp://www.thaitvglobal.com/ ) men inte den där Buddakanalen ?

                // Skalis

              • #429988
                Anonymous

                  @Enis wrote:

                  Finns möjligthet att snappa upp signalerna ända borta från thailand också….men då blir det svindyrt. Kräver en parabol på upp till 4 meter …

                  Det verkar som vi klarar oss med “bara” 290 cm.

                  // Skalis

              Viewing 9 reply threads
              • You must be logged in to reply to this topic.