Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Thailand har rekordhögt antal kvinnor i fängelse
- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 11 years, 3 months ago by
goodolle.
-
AuthorPosts
-
-
28 March, 2015 at 1:33 pm #394587
I Thailand skakar ett väldigt högt antal kvinnor galler jämfört med resten av världen. En ökande trend som gör att Thailand har världens högsta antal kvinnliga fångar per capita.
I veckan togs problemet upp i ett forum där sociologer från universitetet Mahidol och hälsomyndigheten deltog för att diskutera de dåliga förhållandena som kvinnliga fångar lever i och hur man ska förbereda fångarna för att återigen bli en del utav samhället.
[img2:21yfzu72]http://cdn3.coconutsmedia.com/field/image/womenprison.jpg[/img2:21yfzu72]
Thailand har 47,623 kvinnliga fångar, fjärde mest i världen efter USA, Kina, och Ryssland.
En mycket stor majoritet sitter fängslade för narkotikabrott. Under 2012 så greps runt 200,000 personer för försäljning och användning av knark som metamfetamin och yaba.
Eftersom antalet kvinnliga fångar växt oroligt fort, så har inte fängelserna kunna hänga med. Kvinnliga anstalter är nu överbefolkade vilket skapar både fysiska och psykiska skador hos fångarna.
Källa: BangkokCoconuts
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand -
29 March, 2015 at 12:48 pm #488517
Ja, över 50% är kvinnor som sitter i fängelse i Thai är dömda för något svartsjukedrama. Klippt av familjelyckan eller satt en kniv i sin äkta man eller pojkvän. För ca fem år sedan så var Siriraj sjukhuset som sydde på den igen, men nu utför alla operationssjukhusen det i BKK. Thaikvinnornas svartsjuka är känd över hela världen. Saxen som de vissa sin man,”pojkvän” förstår alla thailändare vad som menas. Det märkliga är att det finns domstolar för detta ändamål som snabb behandlar dessa ärenden i det tysta.
Varken generaler, höga polischefer eller högt uppsatta politiker har kommit undan saxen vilket alla thaikvinnorna vet genom “Line. thai.” Thailands blandning för Facebook ock Skype.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.