Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Thailand överlämnade artefakter till Kambodja, som var fejk

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #394339
      Thailandsforum
      Participant

        Statyer och andra artefakter som beslagtogs från förra chefen för Central Investigation Bureau, är antagligen inte så värdefulla som man först trott.

        Thailand skickade fem historiska khmerstatyer till Kambodja nu i veckan, men experter påstår att statyerna är fejk, och ganska dåligt gjorda.

        [img2:1cn641ew]http://cdn1.coconutsmedia.com/styles/article_header/s3/field/image/relics.jpg[/img2:1cn641ew]

        Chefen för Kambodjas nationalmuseum kan inte förstå varför de thailändska historikerna överhuvudtaget kunde tro att statyerna var äkta.

        Thailands konstmyndighet sade att relik-letare hjälpte dom med att välja fem objekt som skulle skickas till Kambodja, dom trodde då att relikerna var ungefär 600 år gamla.

        Bertrand Porte som jobbar för ett franskt institut som studerar khmerkultur och har haft hand om Angkor Wat i över hundra år, var inte imponerad av statyerna.

        ”Kort sagt, dessa statyer är nya,” sade Bertrand.

        Thailand som nu har förstått att många av de objekt som hittats är fejk, säger att de kommer att skicka ytterligare 16 reliker till Kambodja, denna gången riktiga. 

        Källa: BangkokCoconuts
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #487146
        Nille
        Keymaster

          Känns som att antingen har de koll eller ingen alls.

          Tror även Thailändare kan se vad som är äkta och inte. De som kan sin sak är inte lättlurade. Tror de underskattade sina Khmerkollegor…

      Viewing 1 reply thread
      • You must be logged in to reply to this topic.