Thailändsk polis har gripit två män och är på jakt efter ytterligare för att de ska ha försökt råna kinesiska besökare på Koh Samui förra månaden.
[img2:2yoov1tk]http://www.livingincmajor.com/images/travel/thailand/koh-samui/koh-samui-ferry.jpg[/img2:2yoov1tk]
Polis från Bophut på Samui samt turistpolis grep tillsammans en 21-åring och en 15-åring på parkeringsplatsen för Seatran-färjan när de misstänkta försökte ta färjan till fastlandet under måndag kväll. Polisen säger sig ha bevis för att de två var med i ett knivbeväpnat gäng som försökte råna ett kinesiskt par den 30e augusti.
Enligt polisen så har de två erkänt att de rånat fler än tio offer denna månad och att de enbart riktat in sig på utländska offer. Pengarna har de spenderat på nattliv och droger. De kommer nu åtalas för rån och misshandel.
Källa: Bangkok Post
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand