Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Uiguriska flyktingar skapar problem för Thailand

Viewing 6 reply threads
  • Author
    Posts
    • #394832
      Thailandsforum
      Participant

        200 uiguriska flyktingar som hade flytt från Kina omhändertogs i Thailand för flera månader sedan, 100 av dem kommer nu att skickas tillbaka till Kina. Människorättsorganisationer är nu upprörda över att Thailand bryter mot internationell lag.

        Uigurerna, som är en turkisk-muslims minoritetsgrupp i Kina, blir ofta förföljda och orättvist behandlade utav Han-kineser och kinesiska myndigheterna. Därför anser UNHCR och andra människorättsorganisationer att det är mot internationell lag om Thailand skickar tillbaka uigurerna till Kina där de sannolikt kommer att bli dåligt behandlade.

        [img2:30t5kgcf]http://cdn2.coconutsmedia.com/field/image/prayuth.100715.jpg[/img2:30t5kgcf]

        Thailändska myndigheterna har tagit god tid på sig för att kunna bestämma identiteterna på de 200 uigurerna. Runt hälften anses var turkiska och kan därmed skickas till Turkiet, men resterande måste återvända till Kina om de inte tillåts stanna i Thailand.

        Efter beslutet att runt 100 uigurer kommer att skickas tillbaka till Kina så attackerades Thailands konsulat i Istanbul. Inga personer kom till skada men byggnaden blev attackerad samt att den thailändska flaggan drogs ner och blev stenad. Nio personer greps.

        Juntaledaren Prayuth var också synligt upprörd över situationen under en presskonferens. Som svar på varför uigurerna skickas tillbaka till Kina svarade han ”Om vi inte gör detta, vad har vi för andra alternativ? Vill ni att vi ska mata dom tills de föder tre kullar med ungar?”.

        Enligt Prayuth så kommer en delegation från Thailand besöka Kina för att se så att flyktingarna har det bra.

        Enligt Kina så var många av dessa flyktingar på väg till Mellanöstern för att gå med i ISIS. Tretton av dem var även terrormisstänkta. 

        Källa: BangkokCoconuts
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #490073
        Nille
        Keymaster

          I nyheterna i morse kan man ju lätt säga att de iaf behandlades som terrorister på hemresan till Kina. Kineserna hade chartrat ett helt plan och varje Uigur hade 2 fångvaktare i uniform. Påse över huvudet och handklovar. Planet såg ut som ett klipp ur 1984.

          Jag är inte uppdaterad. Vad hade de gjort i thailand, var och varför?

        • #490074
          rednuf
          Participant

            @Nille wrote:

            I nyheterna i morse kan man ju lätt säga att de iaf behandlades som terrorister på hemresan till Kina. Kineserna hade chartrat ett helt plan och varje Uigur hade 2 fångvaktare i uniform. Påse över huvudet och handklovar. Planet såg ut som ett klipp ur 1984.

            Jag är inte uppdaterad. Vad hade de gjort i thailand, var och varför?

            De är flyktingar från förtryck i Kina (enligt dem själva) och vill ta sig till Turkiet som de känner kulturell samhörighet med för att söka asyl där. De måste dock ta sig till Turkiet smugglingsvägen, ett av länderna de passerar på vägen är Thailand (kooonstigt..not) där de upptäcktes och arresterades. Sedan började Kina med politiska påtryckningar för att få dem skickade tillbaka till Kina, medans Turkiet förklarade sig villigt att ge dem asyl/uppehållstillstånd.
            Thailand vek ned sig för kinesiska påtryckningar.

          • #490075
            Nille
            Keymaster

              Ok, tack, intressant rundgång. Var uppehöll de sig, på flygplatsen eller någonstans i södra?

            • #490076

              Prayut är min Idol , han ser verklighter ,inte fn skall de som har IS sympatier få förstöra Thailand ,,
              Thailand har väl nog med bombningar i södra provinserna 🙁
              All heder åt Prayut :cheers:

            • #490077
              bandonghasse
              Participant

                Håller med Phonta här. Prayut är det bästa som hänt Thailand på många år. Absolut ! Är det IS folk så skall dom kastas ut.

                /Bandonghasse

              • #490078
                rednuf
                Participant

                  De var på väg till Turkiet, som ville ge dem asyl. Hur de skulle “förstöra Thailand” genom att smugglas genom landet har jag svårt att se. De vill alltså inte till Thailand, de var på genomresa på väg till Turkiet. Att jag ens behöver skriva det igen är mystifierande. För övrigt är det läge att läsa på lite om det kulturella folkmord den brutala kommuniststaten Kina ägnar sig åt i landets västra delar. Tibet är ju mera omtalat men situationen i det Uiguriska Xinjiang är snarlikt, även om konflikten i Tibet är några årtionden äldre.

              Viewing 6 reply threads
              • You must be logged in to reply to this topic.