Hem Forums Att bo i Thailand Driva företag, Investera & Arbeta Platsbanken Vi söker två nya säljare till Com7 Thailand

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #394150
      Com7 Thailand
      Participant

        Com7 Thailand söker nu efter två nya säljare eftersom vi avser att utöka verksamheten på kontoret i Bangkok. Com7 Thailand är ett dotterbolag till svenska Com7 AB med huvudsäte i Göteborg.

        Vi är återförsäljare till flera av de ledande mobiloperatörerna på den svenska marknaden. För mer info om företaget, välkommen att besöka http://www.com7.se.

        Arbetsuppgifter:

        Du skall sälja mobila bredband, talabonnemang, mobila växlar samt all, inom branschen, förekommande hårdvara. Dina kunder är uteslutande små- och medelstora svenska företag. Du pratar främst med ägare, VD eller Inköpschef.

        Vad krävs för att platsa hos oss?

        Vi ser helst att du har säljerfarenhet från telekombranschen med lysande resultat. Du kan även ha en bakgrund som toppsäljare från annan bransch. Du måste älska att prata i telefon och knyta nya kontakter.

        Vi välkomnar även ansökningar från dig utan erfarenhet, det krävs då personliga egenskaper som är något utöver det vanliga när det kommer till driv, envishet och vinnarskalle.

        Det är ett plus om du har ett tekniskt intresse och förståelse.

        Du skall kunna jobba hårt på egen hand, även om det är av stor vikt att du är en bra lagspelare som har lätt för att komma in i ett inarbetat team.

        Lönen består av en fast del + provision. Det finns inget lönetak, precis som det ska vara. Är du en vass säljare kommer du att tjäna bra med pengar.

        I dagsläget består säljavdelningen av fem svenskar och kontoret är beläget centralt utmed Sukhumwit Rd i Bangkok.

        Företaget som sådant har varit verksamt i Bangkok i hela sju år, varav tre år i vår regi. Vi hjälper till med ditt arbetstillstånd och står även för kostnaderna för detta.

        Bra säljare fattar snabba beslut. Tveka därför inte att skicka in din ansökan snarast eftersom vi behandlar ansökningarna löpande! Din ansökan med CV + personligt brev skickar du till erik.r@com7.se

      • #485701
        Nille
        Keymaster

          För vad det är värt så har vi goda kontakter med Com7 som vi anser vara en bra och seriös arbetsgivare. Dessutom har de kontor i samma hus som oss så vi har koll på dem 😉

      Viewing 1 reply thread
      • You must be logged in to reply to this topic.