Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › Lagar och Regler › Visa till Sverige dubbla medborgarskap
- This topic has 8 replies, 6 voices, and was last updated 11 years, 11 months ago by
Nille.
-
AuthorPosts
-
-
12 May, 2014 at 1:32 pm #393441
Hej,
Jag har en son pa 15 ar som tidigare hade Svenskt pass, detta har gatt ut och ar inte giltigt, vi bor I Thailand och han ar Thai och “Svensk”!
Nu till fragan om han skaffar Thai pass som resehandling behover han da ansoka on visum till Sverige om vi aker dit, han ar ju Svensk medborgare?
MVH Puma -
12 May, 2014 at 2:58 pm #482399
Använder han thaipass måste han ha visum. Lättaste är la att fixa nytt svenskt pass.
Sent from my iPhone using Tapatalk
-
12 May, 2014 at 3:43 pm #482400
Ja, han måste skaffa nytt pass, han kan inte få visum som svensk medborgare.
-
12 May, 2014 at 5:46 pm #482401
En annan sak att tänka på är att han inte får byta pass i Thailand. Är han inrest på thailändskt måste han använda det thailändska passet även vid utresa.
Och är han utrest med thailändskt pass måste han visa samma pass när han reser in igen.
Ifråga om inresa till Sverige ska det ske med svenskt pass när han är svensk medborgare och svenskt pass ska också användas vid utresa.
Enda stället man legalt kan växla mellan passen är i internationell zon. Men växla aldrig pass under besök i någon nationalstat – det kan leda till misstankar om ID-manipulationer och man kan bli omhändertagen för utredning.
Däremot kan båda passen företes vid till exempel en incheckning till flyget, dels för att få tillgång till elektronisk biljett och så för att visa att behörigt tillträde till destinationen finns. Det är bra om namnen i båda passen är lika så att inga frågetecken om det är samma person som avses behöver uppstå. Både svenskt och thailändskt pass innehåller numera biometriskt avtryck (lagrat elektroniskt på chip, samma gäller även de senaste thailändska ID-korten, som fortfarande finns i flera ännu gällande varianter.
Att ta ut ett nytt svenskt pass på ambassad är tyvärr dyrt, det kostar SEK 1,400 mot SEK 350 om man söker det hos polisen i Sverige. Avgiften tas i regel emot i lokal valuta.
-
14 May, 2014 at 7:39 pm #482402
Läste denna tråd och blir lite undrande.
Min son som har både thai och svenskt pass kom till mig i vintras på svenskt pass. Om vi åker tillbaka till Thailand för att t.ex stanna några månader, måste han då åka på Svenskt pass??
Jag trodde han kunde åka med Thaipass till Thailand för att sedan åka på Svenskt tillbaka?
Med vänlig hälsning,
Magnus. -
14 May, 2014 at 8:16 pm #482403
Visa svenska passet i Sverige och thaipasset i Thailand.
Sent from my iPhone using Tapatalk
-
14 May, 2014 at 10:05 pm #482404
Ja, han reser ut från Sverige på svenskt pass och in i Thailand på thailändskt pass, som även används för utresan från Thailand.
Vid återkomsten till Sverige reser han in på svenskt pass. Det som ger problem är om man blandar passen inne i respektive land – det ska man absolut inte göra eftersom det är liktydigt med att byta identitet inne i landet (person/folkbokföringsnummer byts genom nationalitetsbytet på det viset och man “försvinner”). Det kan ha otrevliga konsekvenser bl a ifråga om illegal vistelse i landet m m när man inte håller ordning på sina ID-handlingar och t ex saknar uppehållstillstånd/visum för den ena identiteten m m.
Thailand tillåter inte växling av pass inne i landet utan man ska använda samma pass vid utresan som man reste in med och det är ungefär samma sak i Sverige. Har man svenskt medborgarskap så ses man som svensk i Sverige och kan inte plötsligt börja uppträda som utländsk medborgare i synnerhet inte om man saknar tillstånd att vistas i Sverige som utländsk medborgare.
-
15 May, 2014 at 2:45 am #482405
@Jimmieboy wrote:
Använder han thaipass måste han ha visum. Lättaste är la att fixa nytt svenskt pass.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Går inte vill jag förtydliga. En svensk kan inte få ett visa i sitt andra pass. Moment 22
-
15 May, 2014 at 2:47 am #482406
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.