Hem Forums Att bo i Thailand Visum och Uppehållstillstånd Visum som spouse till Thailand i 6 månader

Viewing 10 reply threads
  • Author
    Posts
    • #392100

      Ska (troligen) följa med min sambo som ska jobba för ett svenskt företag i Thailand i 6 månader.
      Vilket visum kan rekommenderas så jag kan följa med dessa 6 månader?

      Triple-Entry Tourist Visa? Vad jag förstår så kan man då stanna 3×60 dagar, vilket är 6 månader. Att man kan göra Visa-runs med buss till Malaysia eller Kambodja.

      Jag antar att jag då också måste kunna uppvisa min ToR-biljett till Thailand för att få detta visum?

    • #473575

      @persyl wrote:

      Ska (troligen) följa med min sambo som ska jobba för ett svenskt företag i Thailand i 6 månader.
      Vilket visum kan rekommenderas så jag kan följa med dessa 6 månader?

      Triple-Entry Tourist Visa? Vad jag förstår så kan man då stanna 3×60 dagar, vilket är 6 månader. Att man kan göra Visa-runs med buss till Malaysia eller Kambodja.

      Jag antar att jag då också måste kunna uppvisa min ToR-biljett till Thailand för att få detta visum?

      Med turistvisum kan Du stanna i 60 dagar, och sedan få ytterligare 30 dagar hos imigrationskontoret där Du befinner dig. Sedan måste Du lämna landet (visarun) för att få ytterligare 60 och sedan 30 dagar. Detta är då dubbelt turistvisum och 180 dagar, knappt halvår, men man kan ju stanna utomlands några dagar och ordna med antalet dagar.

    • #473576

      T.o.r. biljett sen behöver du även lämna en skriftlig reseplan för de andra resorna när du reser in/ut.
      Inget krångel, du skriver bara vilka datum du planerar resa samt till vilka länder du skall resa.
      Alltså en trovärdig planering för din vistelse inklusive alla resor.

    • #473577

      Tack för er info!
      Nu blev det mycket mer tydligt än vad jag läst på andra ställen

    • #473578

      Din sambo kommer att få ett arbetsvisum antar jag?

      De visum som finns är förenklat:
      Visa on arrival
      Turist-visum
      Non-immgrant visa

      Visa on arrival ger dig 14-30 dagar i landet utan visum. Du behöver inte besöka ambassad. Den är inte helt tokig. Ska du “bara” vara i landet i 6 månader, så skulle du ju faktiskt kunna unna dig några småresor till grannländer.
      Flyg ger dig 30 dagar, så det skulle innebära att du tar dig 6 dagsutflykter med flyg till något grannland, och kolla in flygplatsen en timme eller två.
      Gå över gränsen (eller buss/bil) ger dig 14 dagar. Det skulle såklart innebära några fler resor, men det är inte heller helt illa.

      Turistvisumet är ju redan nämnt i tidigare kommentar. Och det visumet är ju såklart väldigt smidigt. Från Sverige kan du söka dubbel-entry. Från Thailands grannländer är det i princip helt omöjligt att få det.

      En kombination av dessa kan ju vara en bra idé. Börja med turistvisum, och res sedan in och ut ur landet på visa-on-arrival resterande tid.

      Non-immigrant är då en hel väldig massa olika visum. Alla är så kallade “long-stay-visum”. Här finns business-visum (som din sambo kanske får?), här finns det kända “pensionärsvisumet”, och här finns även spouse-visumet! Hoppsan, här finns alltså ett visum som du kanske skulle kunna ha rätt till.

      Ett non-immigrant-visum är inget man söker – det är något man uppfyller. Det är en hel del papper och grejer som ska vara i sin ordning. Kan hända att det skulle kunna bli problem för dig att få detta, om inte din sambos business-visum är klart först. Inte helt säker.

      Thai-ambassaden i Stockholm är oftast mycket mycket hjälpsamma. Jag har skrivit brev och fått bekräftat våra papper och sånt i förväg, har alltid blivit bra bemött och fått fina svar. Kan vara ett tips att skriva till dom, eftersom de inte har så mycket tid under sina öppna visum-timmar på ambassaden.

      Viktigt att komma ihåg är att alla ambassader har olika regler. Söker du från Stockholm så måste du alltså kolla allt med den ambassaden. Söker du sen på ambassad i ex Kambodja, så kan de ha helt andra krav. Så kolla alltid upp med aktuell ambassad exakt vad som gäller för papper, flygbiljetter och allt vad det kan vara.

      Exempelvis så är det (var iaf) inga problem att söka spouse-visum i Sverige om man “bara” är sambo. Det gjorde vi. När vi sedan skulle förlänga den i Thailand, var det andra bud. Då var det ring på fingret som gällde.

      Lycka till!

    • #473579

      Ja just ja, en sak till som kan vara bra att tänka på!

      Kom ihåg att dina resor in och ut ur Thailand som de kan kräva för turistvisum, handlar om just IN och UT ur Thailand. Du behöver alltså inte tur- och retur-biljett Sverige-Thailand. Thailand struntar i var du åker, bara du åker UT ur landet.

      Är man alltså inte helt säker på när man ska åka hem, men behöver en resa ut ur landet för att kunna få turistvisum, så kan man alltid köpa en billig flygbiljett till grannland. Om man sedan använder just den biljetten eller inte, det spelar ingen roll.

      Allt de vill ha är ett bevis på att du har tillräckligt med pengar för att kunna ta dig ut ur landet. Din biljett är det beviset. Om du sedan använder den är upp till dig.

    • #473580
      Thaisambo
      Participant

        En detalj bara, Visa on Arrival är inte tillgängligt för svenskar, utan är ett visum som kan sökas vid 24 särskilt utpekade gränsstationer för medborgare från 28 listade länder.

        Mer information: Thailand’s Visa Information : Visa on Arrival

        Det som det är fråga om för svenskar är visumfri inresa.

        Detaljer finns på: Thailand’s Visa Information : Tourist Visa Exemption

      • #473581

        @Thaisambo wrote:

        En detalj bara, Visa on Arrival är inte tillgängligt för svenskar, utan är ett visum som kan sökas vid 24 särskilt utpekade gränsstationer för medborgare från 28 listade länder.

        Förvirrande… jag som var helt säker på att vårt “30-dagar-vi-ej-behöver-visum-för” hette just Visa on Arrival.

        Ja ja, hur som helst så kan man åka till Thailand på semester utan att söka visum i förväg, så som charter får det att funka. Flyger du får du 30 dagar. Går du får du 2 veckor.

      • #473582
        Thaisambo
        Participant

          @Jessica Z wrote:

          Förvirrande… jag som var helt säker på att vårt “30-dagar-vi-ej-behöver-visum-för” hette just Visa on Arrival.

          Visst är det. Men det är två olika kategorier av resenärer det gäller (det är medborgarskapet som delar upp).

          Sammanblandningen är vanlig, det ser ut som om resenärer i den ena gruppen försökt informera resenärer ur den andra om vad som gäller och så har det blivit felinformation mellan grupperna eftersom det är olika regler som gäller för dessa beroende på medborgarskapet och de känner av det skälet “inte till de andra reglerna”.

          Och det har förryckt terminologin, har man fel namn på det man söker läser man sen på fel ställe om det och fattar ingenting.

          Thailands “lättare” visumregler är fördelade efter medborgarskap och det är långa listor. Men reglerna är inte konsistenta heller. Ett ex: medborgare i “Ryska federationen” ska ha VOA och Ryssland finns inte i listan över de 48 länder som får resa in på “visumfri inresa”. Jag kollade denna närmare för några dagar sen i en annan fråga (gällde hur Thailand kunde “översvämmas” av ryssar plötsligt).

          Det är så att Ryssland (“Russia”) slutit bilateralt avtal med Thailand om att ryssar med “ordinary passports” får visumfri inresa 30 dagar. De behöver inte “VOA” pga det men det har något med passet de reser på att göra, vad vet jag inte. Och vad det är för skillnad på “Russia” och “Russian Federation” vet jag inte. Men statsbildningen där efter Sovjetunionens fall har ändrats flera gånger och jag har inte följt med något vidare i alla turer. Vad “Ryska Federationen” är för något har jag inget vidare begrepp om utan att kolla ordentligt.

          Det här är ett ex på en situation där Thailands teknik att finstrimla sina visumregler skapar komplexa och svårbegripliga regler som man inte ens vet om de är aktuella från tid till annan eller ens vem de egentligen avser.

          Jag avundas inte de thailändska personalen i inresekontrollerna – det måste vara väldigt knepigt för dem att hålla allt detta aktuellt – och det leder till ett svårt jobb, där man ska hålla tungan rätt i mun!

          Och många av de som reser blandar också ihop det – de vet knappt var de ska titta eller vilket regelverk som egentligen gäller. Det tar tid att komma in i det minst sagt.

        • #473583

          Ha ha, fantastiskt. Man vet liksom inte om man ska skratta eller gråta. Ja, allt krångel skapar iaf jobbtillfällen. Alltid något. 🙂

          Det man kan konstatera är iaf att det hela ser ut som en riktig djungel. Men kom ihåg att thai-ambassaden i Stockholm är bra och hjälpsamma.

          Att fråga andra är givetvis alltid också en bra grund. Men låt det bara vara en grund!!! Och grunden är alltså att du kan åka visum-fritt, på turist-visum, eller kolla upp du skulle kunna vara berättigad Non-Immigrant Spouse.

          Men det är bara grunden! Saker och ting ändras fort. Ska man kunna visa upp kontakter vid gränsen? Hur kinkigt är det med biljett ut ur landet? Bevis på alla resor? Behöver man till och med bevis på boende/hotell?
          Det här är exempel på saker som ändras hela hela tiden. Så bara för att någon vet exakt hur det funkade för 1 år sedan, så ska man inte lita på att det funkar så nu. Och … olika ambassader kan ha olika krav.

          Kolla alltid det senaste aktuella på (den aktuella) ambassadens hemsida.

        • #473584

          Oh, tack för denna vidare infon!
          Rörigt är bara förnamnet verkar det som, men jag tror ändå jag fått en bra bild av hur det funkar tack vare er. Självklart kommer jag då också kolla med ambassaden när/om det blir aktuellt.
          Min sambo har ej fått besked ännu om hon fått jobbet eller ej, vi håller fortfarande tummarna…

      Viewing 10 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.