-
Alsun replied to the topic in the forum Alsun 18 years, 8 months ago
Frågar du ambassaden i Stockholm så säger dom att du måste vara ute ur landet 24 timmar. Jag har dock under gångna säsongen endast åkt till Burma på dagstur och fått mitt andra inresevisum 60 dagar.
Ofta så får man olika budskap men de man får från ambassaden i Stockholm är alltid negativa. En charmkurs för personalen där skulle inte vara helt fel :wav: -
Alsun replied to the topic Humörsvängningar? in the forum Samlevnad & Relationer 18 years, 9 months ago
Nu har jag följt denna tråd hela och jag får tyvärr en väldigt olustig känsla. :scratch:
Jag har inte bott i Thailand lika länge som Malee men mina år har dock givit mig mycket kunskap om “affärsmässig kärlek”. Det är tyvärr inte helt ovanligt att denna “psyktaktik”, som det faktiskt är frågan om, används medvetet för att sedan ha den totala ko…[Read more] -
Alsun replied to the topic in the forum Alsun 18 years, 10 months ago
Jag brukar ofta säga att om min man var europe då skulle jag ha sagt adjö för länge sedan.
Kan det vara det som är den stora fördelen… vi ger helt enkelt varandra större spelrum och försåelse för att vi alla är olika :thumbright:
Vilken tur att han är thai så jag har honom kvar :love2: -
Alsun replied to the topic Maleé Garden – Phukets minsta lägenhetshotell in the forum Driva företag, Investera & Arbeta 18 years, 10 months ago
Visst Malee kan jag berätta var jag köpt mina telefoner, Central och Big C. Har vänner som handlat även på andra ställen. Dom finns överallt :happy7:
Nu när du vet att dom finns överallt så förstår du säkert vilken låååång shopingtur vi måste göra.
Förlåt om jag svarat kryptiskt förut men jag trodde du hade förstått att jag inte hittat någon “…[Read more] -
Alsun replied to the topic Maleé Garden – Phukets minsta lägenhetshotell in the forum Driva företag, Investera & Arbeta 18 years, 10 months ago
Lycka till Malee, det ser mycket trevligt ut. :cheers:
Jag ser fram emot att få se huset irl. kanske det kan passa med en visit samtidigt som vi ska ut och spana efter telefoner “på svenska”
Lena