Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Thailand vs Malaysia
- This topic has 15 replies, 9 voices, and was last updated 16 years, 7 months ago by
gosatta.
-
AuthorPosts
-
-
24 April, 2009 at 2:15 pm #387014
Läser mer och mer om hur många börjar tröttna Thailands tragglande med visum när det finns grannländer som är mycket mer generösa.
Många har som idag bor i Thailand har börjat fundera på att flytta och bosätta sig i Malysia eller Vietnam istället, med sin thailändska fru.
Läste detta på ett annat forum, Bangkok Post, och känner att det är ganska träffande.
You should try the land crossing at Sadao south of Hat Yai
The Thai side is a vast open air space with a hanger-type roof, totally disorganised and filthy The air pollution from buses and trucks is unbelievable There is no customs hall so anyone could walk through with anything they like and surly Immigration officers (mainly men) are protected in tightly enclosed little numbered boxes with windows taking pictures of everyone entering Thailand Policemen with guns patrol the area and no word of greeting is uttered as he stamps your passport with your 15 days visa
By contrast, the Malaysian side is clean, tidy with well maintained flower beds and neat separate avenues for traffic both human and mechanical The arrivals and customs hall is a pleasant air conditioned brick built building Malaysian Immigration officers (mainly women) sit behind chest high counters and greet everyone entering Malaysia (no pictures) no visible police presence and definitley no guns They say “Salamat Datang” and “Teri Makasi” with a smile as they stamp your passport with your FREE 90 day visa
It’s like going from the dark into the light – blinding
A 90 day visa for Thailand is available if you go to the Thai Consulate in Penang, pay THB2,300 and produce your Marriage Certificate (translated from English to Thai and certified by a Thai Law Office) together with a copy of your Thai wife’s ID card and 2 passport size photographs You collect your visa next day so you’ll also need a hotel for 2-3 nights depending on bus and flight times The place where you apply for and collect your THB2,300 90 day Thai visa (which,btw, take up one whole page in your very expensive passport) is a dirty open-sided wooden shed tacked on the side of the Thai Consuls palatial residence with it’s well kept gardens and a big iron fence It’s then that you realise where your THB2,300 is goingVad tycker ni som bor här i Thailand, har ni funderat eller tittat över möjligheterna att bosätta er i någon av Thailands grannländer?
Priserna är ungefär detsamma, klimatet likaså och det finns nya outforskade marker att undersöka. I Malysia finns möjligheten till 10 års retirmentvisa. Samtidigt är det fortfarande enkel och billigt att resa till Thailand för att träffa fruns familj.
-
24 April, 2009 at 3:24 pm #424378
Jag kan säga att om jag inte vore gift med min thailändska fru så hade jag bosatt mig i Malaysia i stället. Där är mycket mer ordning och reda där och om man ser tillbaka på de senaste 20 åren har Malaysia tagit stormsteg framåt i utvecklingen medan Thailand på sin höjd stampar på samma fläck. Dock skulle jag inte överväga att bosätta mig där med min fru eftersom hon som sagt är thailändska.
De malayiska kulturen och malayerna är ju hälften av befolkningen, går inte speciellt bra ihop med den thailändska så ett varningens finger är på sin plats.
Göran
-
25 April, 2009 at 2:28 am #424379
Det skulle vara mycket intressant om någon boende i Malaysia eller Vietnam berättade lite grann om livet där.
Kostnadsläget, hur de ser på oss som valt att flytta till Asien, visumproblematiken, hyror mm mm.
Bor själv i Thailand på heltid sedan drygt fyra år, men funderar mer och mer om detta är rätta platsen för mig?
Är nyss fyllda 65 och pensionär, så sådana uppgifter emotses tacksamt.Jan L
-
25 April, 2009 at 2:29 am #424380
Glömde en viktig sak, sjukvården?
Jan L
-
25 April, 2009 at 4:50 am #424381
-
25 April, 2009 at 7:15 am #424382
ja det beror ju på var frun kommer ifrån, en stor del av Thailands befolkning är ju faktiskt muslimer å derlar både språk å kultur med malayerna så då är det knappast ett problem att flytta over gränsen.
ursäke det meningslosa inlägget men tycker det är viktigt att påpeka att Thailand faktist inte bara är buddistiskt, något dom flesta (inklusive thailändarna själva) ofta glommer.
-
26 April, 2009 at 5:10 am #424376
Från svenska ambassadens Landfakta Om Thailand:
Religion:
Buddism (theravada) 95 %,
islam 3,8 %,
kristendom 0,5 %,
hinduism 0,1 % och
övriga 0,6 %.
Animism och andetro är vitt spridda. -
26 April, 2009 at 5:18 am #424375
Siffrorna stämmer inte, det är mellan 10 20% muslimer i thailand beroende på källa, dom oficiella är rejält neddragna på grund av politik. Kan plocka fram källor när jag är hemma igen om en dryg vecka.
Att thailand skulle ha procentuellt sett mindre muslimer än sverige kan väl ändå ingen tro?
-
26 April, 2009 at 5:43 am #424374
Skillnaderna kan bero på olika definitioner av populationen och även på skillnader i hur frågan ställs….
Tabellen från ambassaden kanske avser thailändska medborgare och det är inte detsamma som att vistas i Thailand.
Jag vet inte hur det egentligen ligger till i Thailand med folkräkningar eller om ens någon är genomförd. Jag har ingen aning om hur de här siffrorna tagits fram.
Vi hade själva folk- och bostadsräkningar i Sverige tidigare vart femte år fram till och med 1990 med blankettutskick m m. Fr o m 1995 är den helt registerbaserad, men det har varit diskussioner om ett återupptagande av den gamla formen med blanketter både 2000 och 2005, inför 2010 är det emellertid hittils helt tyst om folk- och bostadsräkning i Sverige.
-
26 April, 2009 at 7:29 am #424373
@jaiburiram wrote:
@Janni wrote:
Därför den passar bättre in här i den nya sektionen.
Låter som något de bestämt i Bangkok.
Tråden handlar mest om ett antal människors frustration över kitslighet från myndigheternas sida mot faranger och deras anhöriga här i Thailand. Speciellt med tanke på de nya regler för uppehållstillstånd och rapportering som tillämpas sedan 15 februari och som börjar märkas nu för alla som bor långt ifrån sina immigrationskontor.
Flytta tillbaka tråden till sin ursprungsplats !
Sagt och gjort, tillbakaflyttat. Jag tar bort kommentarer i ämnet.
Ps. Vi uppskattar verkligen när ni medlemmar gör kommentarer av detta slag. Vi kan bara bli bättre om vi hjälps åt.
Jag rekomenderar dock att man använder sig av rapporteringsfunktionen.
[attachment=0:1xrv0mxh]ScreenShot200.gif[/attachment:1xrv0mxh]
Då slipper vi diskussion i diskutionen. Dessutom kan man rapportera även när man är osäker, och låta moderatorer avgöra. Detta kan gälla allt: förslag att radera, flytta, ändra, dela mm. -
26 April, 2009 at 1:25 pm #424372
Om fem år, när min frus barn klarar sig själva, kommer vi att leta andra alternativ. Med risk för att kallas gnällig så tycker jag Thailand är sämre att bo i än jag trodde. Man känner sig inte välkommen trots att vi håller en mycket låg profil och lever som de flesta andra thaiare. Jag klarar språket någorlunda bra och förstår vad de pratar om och vad de ger för kommentarer. Det är många gånger trist att gå ut på sta´n.
🙁
-
26 April, 2009 at 2:05 pm #424371
@Thaisambo wrote:
Skillnaderna kan bero på olika definitioner av populationen och även på skillnader i hur frågan ställs….
Tabellen från ambassaden kanske avser thailändska medborgare och det är inte detsamma som att vistas i Thailand.
Jag vet inte hur det egentligen ligger till i Thailand med folkräkningar eller om ens någon är genomförd. Jag har ingen aning om hur de här siffrorna tagits fram.
Vi hade själva folk- och bostadsräkningar i Sverige tidigare vart femte år fram till och med 1990 med blankettutskick m m. Fr o m 1995 är den helt registerbaserad, men det har varit diskussioner om ett återupptagande av den gamla formen med blanketter både 2000 och 2005, inför 2010 är det emellertid hittils helt tyst om folk- och bostadsräkning i Sverige.
självklart pratar jag om medborgare, sen att “thailändare” kallar alla muslimer for “besokare” betyder inte att dom är det. . Muslimerna är en kulturelt sätt otroligt diskriminerad miniriotet i Thailand och hur dom skriver statestik är bara en liten del av det.
men som sagt .. ska rota fram mina källor så fort jag är hemma..
-
12 May, 2009 at 8:38 pm #424384
köpte en ny bok i Bangkok som jag bara han med början på som pratade om 5 – 8% den tappade jag tyvärr på flygplanet hem.
har nu rotat i mitt “hemma bibliotek” och sitter med “The Muslims of Thailand” av Michel Gilquin som räknar 7392735 Muslimer i Thailand (taget från en officiell islamisk representant (vad det nu betyder) som räknar muslimer för att räkna ut antal personer som får flyga till Mecca) medans staten pratar om 2,1 – 3 miljoner = 3,5 – 5%.. nu är jag kass på matte men dom siffrorna ger väl ungefär 10% ?
allt har källor om det är intressant .. vad första boken jag tappade hette går också lätt att rota fram om det behövs.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.