Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Allmänt › Det är med sorg i mitt hjärta jag måste meddela att…
- This topic has 37 replies, 30 voices, and was last updated 14 years ago by
pauwet.
-
AuthorPosts
-
-
29 October, 2008 at 10:33 am #385973
moderator Tony_h har hastigt lämnat jordelivet. Han gick bort i en hjärtinfarkt natten till Lördag 25/10.
Jag hann bara känna Tony i ca 3 år. Under den korta tiden hann han visa på ett oerhört stort hjärta.
Mer information kommer senare.
-
29 October, 2008 at 12:05 pm #415935
Hemskt tråkigt. Verkligen tragiskt för familjen/ barnen att missa sin pappa och make. Tony verkade ju vara en levnadsglad människa enligt det lilla jag han läsa av honom. Såg att han hade varit inne på forumet senast fredag eftermiddag.
Måste ha gått snabbt. Det får mig, med hjärt-problem, att fundera lite extra hur skört livet är, nu när jag skall närvara på en jordfästning/ begravning. :pale:
// Rospiggen
-
29 October, 2008 at 12:24 pm #415936
stum….bara gråter..igen….. -
29 October, 2008 at 12:28 pm #415937
Det är inte rättvist när en ung och levnadsglad människa Som Tony får lämna in alldeles för tidigt.
Jag har bara känt Tony genom hans inlägg på detta forum, men dessa har visat på att Tony var en smart och social kille som bjöd mycket på sig själv och som vi kommer sakna här på forumet.
Mina kondeleanser till familjen.
-
29 October, 2008 at 12:32 pm #415938
Kan bara hålla med Rosarin och er andra, det är svårt att veta vad man ska skriva i en sån här situation. Mina tankar går till hans familj.
/Håkan
-
29 October, 2008 at 2:20 pm #415939
Tragiskt tänker på familjen han verkade va en riktigt trevlig man.
-
29 October, 2008 at 3:01 pm #415940
Det är bara att beklaga
****************
-
29 October, 2008 at 3:08 pm #415941
Tråkigt att höra.
R.I.P
-
29 October, 2008 at 3:14 pm #415942
Usch vad hemskt. Han verkade vara en riktigt bra man som alltid hade ett gott ord till övers. Vila i frid Tony.
-
29 October, 2008 at 3:18 pm #415943
Usch jag blev riktigt ledsen av detta besked han var en bra forummedlem och säkert en bra människa också, hann ju aldrig träffa honom.
Alla mina tankar går till hans familj. R.I.P Tony -
29 October, 2008 at 5:31 pm #415945
Det var ingen rolig nyhet :shaking: tänker på familjen i den svåra stunden
Ann & Jocke
-
29 October, 2008 at 8:02 pm #415946
Det är svårt att komma med egna ord, men Dan Anderssons dikt “Omkring tiggarn från Luossa ” ger nog uttryck för vad vi alla känner. Jag fick aldrig förmånen att träffa Tony “live”, utan endast här på forumet.
Det är något bortom bergen, bortom blommorna och sången,
det är något bakom stjärnor, bakom heta hjärtat mitt.
Hören — något går och viskar, går och lockar mig och beder:
Kom till oss, ty denna jorden den är icke riket ditt!(Den som vill läsa hela dikten kan gå in på: http://sv.wikisource.org/wiki/Det_%C3%A4r_n%C3%A5got_bortom_bergen” onclick=”window.open(this.href);return false;)
-
29 October, 2008 at 10:11 pm #415947
Mycket sorgligt, olustigt och oväntat! Jag har inte träffat Tony själv, men det skulle ju ske nu på lördag. Som Lung Lennart skriver, det är inte lätt att finna ord. Och en ung människa, ännu inte femtio fyllda.
Mitt deltagande till famlijen i denna svåra stund.
Thaisambo
-
30 October, 2008 at 2:52 am #415948
:crybaby: Vila i frid Tony_h och tack för den här tiden, tankarna går till din familj och alla barnen.
-
30 October, 2008 at 6:47 am #415949
SUgit
Verkade vara en mycket levnadsglad människa…..
Mina tankar går till hans familj….
-
30 October, 2008 at 7:53 am #415950
Livet är bräckligt och många gånger så orättvist, i Tonys fall är det smärtsamt uppenbart.
Jag har repeterat/läst alla hans inlägg idag och han har genomgående förmedlat värme och omtanke med andra forummedlemmar. När jag kom till hans foton på fru och söner så brast det för mig. En människa som jag aldrig har mött men som via vårt forum har blivit en del av min vardag.
Jag önskar att Tony får vila i frid och jag sänder mitt djupa deltagande till hans kära familj.Låt oss alla hedra Tony genom att vara lite extra ödmjuka för våra nära och kära, var rädd om varandra medans tiden finns.
Många kramar till er alla
Lena
-
30 October, 2008 at 8:03 am #415951
Underbart sagt Lena!
Jag har inte kunnat se bilderna på honom och familjen.
Öppnade Skalis länk och sen var det kört.Och som Håkan sa häromdagen, “aldrig ett ont ord från Tony”.
Har inget mer att säga….saknar ord.
Sköt om er och var rädda om de ni älskar!
-
30 October, 2008 at 8:36 am #415952
r.i.p tony
-
30 October, 2008 at 10:40 am #415953
Tony var genomsnäll och en sådan där människa som inte såg något omöjligt i någonting. Han sa allting med ett ett lugn, nästan som att han levde genom att kommunicera med en norrländsk inhandning. Och när man hämatde någon pryl som han fixat – han var en djäkel på att skruva komplicerade och små tekinska underverk – så visade han upp grejen med en smittande stolthet och ett finurligt leende. Alltid gjorde han det lilla exra för sina medmänniskor, det överraskande som inte var nödvändigt utan bara satte en liten extra guldkant i bemötandet. Det är få människor som är sådana, Tony var en av dem.
Samtidigt som jag skriver det här så rullar en reklam från Hjärt Lungfonden som tigger pengar till forskningen.
Nu slets livet bort ur hans stora kropp och Tony får fortsätta att vara den där snälla människan i himlen istället, eller någon annastans, i någon annan, som en liten bit av vänlighet.
Jag kände inte Tony så väl, vi var bara i början av en bekantskap, det han bjöd på av sig själv bådade så väldigt mycket gott. Han var “min skruvare” och fixade min inspelningsutrustning så bra att den idag är bättre än när jag köpte den för tio år sedan och då handlar det om digital mikroteknik som bara ohyggligt kunniga företag vågar ta till sig.
Världen har varit orättvis! -
30 October, 2008 at 10:50 am #415954
Mycket tråkigt!
Det behövs mer Tonys i världen inte färre. -
30 October, 2008 at 1:51 pm #415955
Det känns helt overkligt detta. Jag önskar att han får med sig den här tråden till himlen. Jag hoppas innerligen att inget kommer som någon överaskning – jag menar innehållet i denna tråd då förstås.
Jag saknar dig Tony!
-
30 October, 2008 at 3:31 pm #415956
Jag läste att Tony var glad i mat och det är jag också , så nu fick man sig en liten tankeställare över hur farligt det är om man har övervikt. Är man inte rädd om sin kropp så kan det gå så illa som för Tony , hjärtat orkar inte pumpa blodet i kroppen mer.
Jag måste tänka sundare jag med framöver för jag älskar allt gott i matväg jag också. Stöd forskningen och var rädda om era kroppar och liv.
Än en gång R.I.P Tony.
-
30 October, 2008 at 5:26 pm #415957
Otroligt! Mycket tråkigt att höra. Jag lärde bara känna Tony genom hans inlägg här och våra internetkontakter. Han verkade vara en mycket bra och snäll människa. Vila i Frid. Vi saknar dig!
-
30 October, 2008 at 6:27 pm #415958
@Nille wrote:
Det känns helt overkligt detta. Jag önskar att han får med sig den här tråden till himlen. Jag hoppas innerligen att inget kommer som någon överaskning – jag menar innehållet i denna tråd då förstås.
Jag saknar dig Tony!
Jag önskar också att han får med sig den här tråden till himlen….
Jag hade turen att få träffa Tony i stockholm efter min första resa på väg till min andra.
Och jag är fantastiskt glad att jag fick träffa honom.I min resa som jag gjort under ett års tid med thailand och Jupa så har Tony alltid funnits där.
Han kom alltid med kloka råd och på sitt lugna och trygga sätt vägledde han mig till rätt beslut.Han hade ett speciellt sätt som gjorde att man alltid kände att han fans där någonstans…
Jag minns speciellt när han skickade över en ordlista i mig i januari när jag pratat med Jupa första gången i telefon och var övertygad om att med den engelskan hon pratade så var allt kört…Han skrev:
“Frugan kunde inte heller så bra engelska, men jag var envis. Det blev ganska många missförstånd på vägen, men hon pluggade engelska så till slut pratade vi någon blandning av thai och engelska till mångas förtjusning och skratt, spela roll det funkade för oss. Kör din egen stil, känn efter vad som funkar, om du vill ha hjälp ordföljd eller grammatik var inte rädd för att fråga. Det är inte alltid säkert att jag svarar på en gång, beror på när jag har tid att sitta vid datorn. Hälsningar Tony”
För mig är det precis så här jag minns Tony.
Aldrig pekpinnar, aldrig gör si och gör så…
Bara ren omtänksamhet och en vilja att finnas där för andra även om han egentligen inte hade tid.Jag önskar att han visste hur han räddade mig den gången.
Jag önskar att han visste att alla hans inlägg och alla hans mail till mig varit ovärderliga.
Jag önskar att han visste hur stor del i min framtid han spelade.
Jag önskar jag kunde säga Tack Tony!En dag hoppas jag kunna ge tillbaka det du gav mig.
Jag saknar och kommer att sakna dig lång tid framöver Tony!Glöm inte att titta till oss då och då…
-
30 October, 2008 at 8:17 pm #415959
Alltid lika tråkigt när någon så nära men ändå så långt bort lämnar oss. Mina tankar går till hans familj som mist en så god vän.
-
31 October, 2008 at 4:32 am #415960
Mötte aldrig Tony men han kom alltid med vänliga svar. Fick ett väldigt gott intryck.
Vila i frid, massor av tankar
-
1 November, 2008 at 10:30 pm #415962
Oj oj oj, såg just denna tråd, och det var verkligen sorgliga nyheter.
Tony var ju en genomtrevlig och snäll person. Jag är glad att jag fick chansen att träffa honom några gånger, men ledsen att det inte blir fler såna tillfällen.
RIP -
2 November, 2008 at 6:29 am #415963
Mitt djupaste deltagande till hans familj. Jag hade aldrig förmånen att träffa Tony men fick intrycket av att han var en god människa. Hoppas han har det bra i himlen!
-
2 November, 2008 at 11:59 am #415964
Mycket sorgligt ! Mina tankar går till hans familj och vänner :salute:
-
17 November, 2008 at 6:27 pm #415966
Håkan hittade annonsen nyligen och begravningen äger rum den 27 Nov klockan 14 i Brännkyrka (?) Kyrka om jag minns rätt? Jag kommer gå och sköter gärna insamlingen. Klart han skall ha sig en superfin krans. För den som vill bidra skicka mig ett PM så skickar jag mitt kontonummer i retur. Någon mer som går?
-
19 November, 2008 at 7:00 pm #415967
jäklar vad tråkigt att höra! 🙁 Hur går det med hans flickvän nu? är hon redan svensk medborgare sedan tidigare eller behöver hon och barnen åka tillbaka igen?
-
23 November, 2008 at 6:58 am #415968
Den 27:e kommer jag tända ett ljus här i Samui till minnet av Tony då jag inte kan komma till hans begravning.Tack för dom fina bilderna på Tony och hans familj. Önskar att jag hade fått träffa han personligen, han verkade vara en väldigt levnadsglad och positiv man. Livet kan vara så jäkla orättvist ibland. Än en gång vila i frid Tony_h.
-
24 November, 2008 at 7:41 pm #415970
Själv är jag i Danmark fram till på Torsdag kväll. Det var då själva fasen – jag som reser så lite och så skall det hända på Tonys begravning. Jag vet att Håkan inte kan heller.
Håkan har fått de pengar jag lyckats samla in och kommer beställa en krans för leverans. Jjonsson kommer skriva avskedet.
Vi får ta avsked på egen hand.
-
16 April, 2012 at 7:40 pm #415971
HEJSAN!
Mitt namn är Paulina och jag blev nyss medlem på denna sida för jag av en slump råkade hitta hit.
Jag har läst igenom alla fina kommentarer om Tony,
Jag kände aldrig honom men jag har träffat honom, jag blev tillsammans med Jay hans son den 1/10-2008 och vi har hållit ihop sen dess. Jag ska visa honom alla dessa fina kommentarer ni har skrivit!
Tonys bortgång har påverkad dem mer än vad man kan tro, så om någon av er ännu har kontakt med familjen och kan hjälpa till så finns det ännu behov.MVH Paulina
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.