Hem Forums Gemensamt, för alla Övrigt IT & Fildelning om/i Thailand NY GPS-multimediamaskin i Thailand

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #386191

      Hej!

      Har just sett att det säljer nån slags värsting-GPS-multimediamaskin på SE-ED bokhandeln till ett bra pris.

      Undrar bara om någon hört talas om den eller har testat den. Den heter smartgps och jag tror att den är ganska nysläppt i Thailand.
      Ser ju för bra ut för att vara sann.:)
      Finns med 4,3 eller 7,0 tums skärm. Den senare kostar mer. Kampanjpriset gäller för den med 4,3 tums skärm om jag har fattat rätt.

      Den säljs för 9900baht fram till nyår tror jag och sedan är ordinarie pris 19900 baht.

      Klistrar in några länkar här nedan: (Denna länk är på thai)

      http://www.se-ed.com/eShop/Products/Detail.aspx?No=5522240001296″ onclick=”window.open(this.href);return false;

      Och här är deras hemsida: (ska finnas både på thai och engelska men jag hittar tusan inte den på engelska)

      http://smartgpsonline.com/th/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=28″ onclick=”window.open(this.href);return false;

      här är en engelsk länk:
      http://smartgpsonline.com/th/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=28″ onclick=”window.open(this.href);return false;

      /rosarin 🙂

    • #417943
      Marten_G
      Participant

        När det släpps nya grejor, särskilt från okända företag, kan man räkna med ca: 1års inkörningstid
        innan alla fatala buggar är rättade. Att det sedan ligger Ms Windows CE i botten underlättar inte.
        Jag lobbade Garmin redan i början av år 2000 att lägga in linux i sina gps-plottrar så att man kunde
        stoppa in valfritt sim-kort och sedan vara uppkopplad mot internet. För de hade redan då displayer
        som klarade VGA på 640×480. Men jag är inte med i den svängen längre, men jag misstänker att de har något på gång nu.

        Min tanke var: en fransk familj hyr en husbil i frankrike för semesterresa till Nordkap.
        När han åker så stoppar han i sitt SIM-kort i plottern som givitvis finns installerade i alla hyrbilar, och blir han uppkopplad mot internet. Han lägger in sin rutt i plottern och under resan gång, så får han info om öppna matställen, vilka menyer de har, campingplatser, evenmang som sker, och som följer den rutt han lagt in. Jag lobbade även “Vänerland” att deras turistbyråer att de vara med och delta i detta system, men jag kanske var lite före min tid.

        Men har obegränsat med kulor så är det bara o satsa, det kostar o ligga på topp 😉

        **************************************’

      • #417944
        Marten_G
        Participant

          Det var ca: 9år sedan jag lobbade om internetuppkoppling i navigatorer.
          Mitt föregående inlägg…

          Garmin kommer nu med en del, ska bli roligt att följa vad som händer.

          http://prylkoll.se/2009/09/08/garmin-nuvi-1690-uppkopplad-med-nulink-video/#more-18524

          http://www.garmin.com/garmin/cms/us/ontheroad/nulink

          **********************************

      Viewing 2 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.