Hem › Forums › Resa i Thailand › Praktiska Prylar & Finurliga Råd › Tänker köpa systemkamera i Thailand
- This topic has 5 replies, 5 voices, and was last updated 15 years, 10 months ago by
Filipfalk.
-
AuthorPosts
-
-
24 June, 2010 at 5:11 pm #388770
Hej jag har fått i uppdrag av en kolega att ta reda på ungefär vad man får ge för en ny digital systemkamera i thailand. Jag är intresserad av priser på alla märken men framförallt Nikon och Cannon. Jag är taksam om någon har någon information.
Tack på förhand//Filip
-
25 June, 2010 at 12:55 am #442971
Länk till en seriös affär, kanske det går att hitta något billigare men inte många bath.
http://www.fotofile.net/contact.php?lang=en
Skytrain till National Stadium och du är där.
Kj
-
25 June, 2010 at 10:44 am #442972
marginellt billigare om man köper den för att ta hem, för då blir det ju momsfritt, annars är det rätt lika å tillåmed dyrare ibland. själv har ja bara köpt kameror i Thailand när det har varit en modell som inte finns hemma (men det går säkerligen å lösa billigare online)
snackar vi lite dyrare kameror så kan man tjäna pengar på att ta ett billigt flyg till hong kong å handla där kameror är billigt på riktigt!
-
25 June, 2010 at 11:32 am #442973
Har varit mycket nöjd med Fotofile som nämns. Bra ägare och personal. men se till att snacka med någon grabbarna som varit med ett tag.
Sen vet jag inte om det alltid är billigare i HK. Köpte en av mina kameror i bkk istället för HK 2007, då de var 7000 kr billigare i bkk. Beror nog på kurser, efterfrågan och tillgång Kan jag tänka.
-
25 June, 2010 at 11:46 am #442974
I MBK (vid BTS National Stadium) hittar du några fina affärer. En riktigt stabil Canonshop ligger i norra delen av kåken … kan va våning 2 eller 3, lite osäker men numera finns det små kartor och register att hämta precis när du gått igenom Tokyo och kommit in i MBK.
Nikonshoppen nummer 1 som även har lite annat hittar du på bottenvåningen med fönster mot öster. Om du går ner på det norra “torget” och sen följer gången närmast gatan söderut så hittar du dom på vänster sida. De har bra sortiment, är kunniga och pratar bra engelska. De har också en rejäl portion begagnat vilket kan bjuda på finfina fynd ibland. Servicen fixar de själva, kolla gärna deras utställningsmonter om den delen ;o)
Det du bör göra är att ta fram priserna här hemma för som jag sett det så är det oftast så att du hittar grejerna till ungefär samma pris som momsfritt här hemma dvs kan du lyfta moms finns det ingen vinst att hämta… Speciellt nu när Bahten verkar vara på väg mot all time high – men skulle den sjunka ner till behagliga 18-19 öre igen istället för 25-26 så finns det pengar att tjäna!
Kolla även garantierna, är osäker nu men förr fick man världsgaranti från Nikon och världsdelsgaranti från Canon. Det framgår av garantilappen som du ska få med stämplad tillsammans med kvittot.
Snurrar du runt lite i huset hittar du även några mindre Nikonbutiker och på andra våningen mot öster en shop med riktigt bra och proffsigt sortiment på stativ och väskor.
Pricka in dom affärer du vill tillbaka till på kartan så du hittar dit igen för annars är det en mindre vetenskap, MBK är enormt stort!
… och skulle du köpa en ny stor o fin kamera så bör du använda den lite under resan annars finns risken att du får tulla in den när du kommer hem och då dessutom betala moms, men det visste du säkert redan.
Lycka till!
-
27 June, 2010 at 4:25 pm #442975
Tack för alla bra tips. 🙂
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.