Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Samlevnad & Relationer › Förbannade Tvivel
- This topic has 13 replies, 9 voices, and was last updated 15 years, 10 months ago by
Cirdan.
-
AuthorPosts
-
-
10 June, 2010 at 11:19 pm #388838
God Kväll.
Låt mig först av allt tacka alla som delar med sig och diskuterar på detta forum för, sammanfattningsvis, förbannat bra information.
Kort bakgrund: I vintras började jag ha kontakt med en kvinna från Thailand över internet. Allt eftersom tiden gick fördjupades kontakten och jag började mer och mer intressera mig för Thailand i stort, och blev mer och mer fascinerad av både henne och hennes hemland. Till sist bestämde jag mig för att åka ner till Thailand och träffa denna person som på något sätt nu upptog hela min tankeverksamhet. I maj spenderade jag tre veckor med henne, och jag tror aldrig jag upplevt en roligare eller mer spännande och intressant period i hela mitt liv.
I sommar kommer hon hit och besöker mig 3 veckor varefter jag reser ner nästa gång i höst. Allt frid och fröjd och vi lever lyckliga i resten av våra liv. Men…Några saker gnager bak i mitt huvud…
Hon har två brorsöner och en brorsdotter, en av brorsönerna är hon väldigt förtjust i. Han bor hos hennes föräldrar eftersom brodern är skild. Inget fel i det… men under min tid I Thailand köpte hon vid några tillfällen kläder åt honom, men inte till de andra syskonbarnen. Jag har flera syskonbarn men skulle aldrig komma på tanken att genom presenter favorisera någon.
Hur förtjust hon är i honom kan illustreras av att hon har en bild på honom som bakgrund på skrivbordet på sin laptop, och hon nämnde tidigare i våras när vi chattade att hon tyckte så bra om honom att hon skulle kunna tänka sig att adoptera honom. Antagligen bara sagt för att visa hur bra hon tycker om honom.
För en vecka sedan diskuterade vi att så småningom gifta oss i Thailand, och vad det innebär. Hon sade att man inte behövde registrera detta, och när jag påpekade att det måste vi absolut göra ifall vi gifter oss, så sade hon att det enbart tog ett par minuter och inte var viktigt. Påläst som jag alltid försöker vara gick jag igenom den procedur och de dokument som behövs. Det “kändes” som om hon inte var riktigt nöjd över detta… utan avslutade ämnet kort med “I check that out, ok?”Till min fråga och mitt tvivel slutligen…
Jag tror inte att syskonbarnet är hennes och jag tror inte att hon varit gift tidigare, min “magkänsla” säger mig det. Men samtidigt har jag haft fel många gånger i mitt liv, så någonstans i bakhuvudet ligger det och pyr ett tvivel om detta. Finns det något enkelt sätt att, utan att hon vet om det, kontrollera dessa fakta? Framgår det i det som kallas “House Registration Certificate” om man tidigare varit gift och/eller har barn? Det skulle i sådana fall förklara hennes ovilja att registrera giftermålet.De kulturella skillnaderna kan lätt göra en paranoid, jag vet. Hjälp mig då att återfå det 100% förtroendet.
-
11 June, 2010 at 1:05 am #443664
Välkommen till forumet Cirdan, trevligt att du hittat hit. Det finns en bred kompetens och stor erfarenhet från Thailand bland medlemmarna så du kommer säkert att få några bra råd.
Först det primära, thailändarna, liksom för övrigt de flesta i Sydostasien, kommunicerar mer indirekt än vad vi är vana vid och det skapar allt som oftast missförstånd eftersom vi svenskar generellt sätt inte är så duktiga på att “läsa mellan raderna”. Dessutom tillkommer det faktum att thailändare inte vill leverera dåliga nyheter eftersom det in deras värld innebär att motparten riskerar att tappa ansiktet. Om något hålls inne och som de inte vill berätta, brukar små ledtrådar dyka upp förr eller senare och till slut kan man ha bilden klar för sig.
När det gäller den brorson som hon favoriserar låter det i mina öron som om det är hennes barn. Troligtvis är hon osäker på hur du ställer dig till att hon redan har ett barn, men om du anser att det inte spelar någon roll så skulle jag helt enkelt fråga henne om saken men genom en indirekt fråga i allmänna ordalag.
Om hon varit gift tidigare eller ej kan väl inte han någon som helst betydelse förutsatt att hon är skild. Vi har alla vår bakgrund och historia som vi tar med oss i en ny relation.
När det gäller giftermål så är det för de flesta thailändare det cermoniella giftermålet som betyder något, inte registreringen hos amphur. Mitt råd är att du väntar med registreringen för din egen skull beroende på att den thailändska lagstiftningen ser ut som den gör. Det finns saker och ting du inte kan företa dig i och med att ni är formellt gifta så ta det därför lungt och ta en sak i taget.
Göran
-
11 June, 2010 at 5:04 am #443665
Hej Cirdan och ett officiellt välkommen till forumet!
Kan bara instämma i det Göran skriver. Jag vill tillägga att det kanske inte är helt fel att du kollar upp dessa fakta, om utgången spelar roll? Du kanske är intresserad av att läsa tråden om privatdetektiv i Thailand
-
11 June, 2010 at 6:40 am #443666
-
11 June, 2010 at 9:30 am #443668
@jompa67 wrote:
@stgrhe wrote:
Det finns saker och ting du inte kan företa dig i och med att ni är formellt gifta så ta det därför lungt och ta en sak i taget.
Vad är det för saker och var kan man läsa om dem?
Det ena är t.ex. om man vill köpa mark i sin thailändska sambos eller frus namn och skydda investeringen genom en usufruct. Den legala aspekten skiljer sig åt så tillvida att om det sker innan man är gift kan aldrig sambon eller frun bestrida inteckningen i lagfarten, vilket är möjligt om inteckningen registrerats efter ingånget äktenskap.
Vidare, enligt thailändsk lag kan man inte registrera ett äktenskapsförord om man redan är gift. Ett sådant måste göras i samband med att äktenskapet registreras hos amphur.
Det finns mera att läsa om det här om vad som är Sin Somros (gemensamägd egendom) och Sin Suan Tua (enskild egendom), allt reglerat i The Civil and Commercial Code.
Det är därför bra om man sätter sig in i frågan innan man rusar iväg och registrerar ett äktenskap.
Göran
-
11 June, 2010 at 9:45 am #443669
@jompa67 wrote:
Vad är det för saker och var kan man läsa om dem?
Det borde vara självklart……
Äktenskapsbalken i såväl Sverige som Thailand reglerar förhållandet mellan man och kvinna när legalt äktenskap ingåtts liksom äktenskapets eventuella upplösning m m.
Att ingå legalt äktenskap är en rättshandling som är bindande.
@BaBoo wrote:
Tror också att det är hennes son!
Det är ingen hemlighet att ensamstående mödrar har en besvärlig situation var det än är. Det är en belastning som ställer till det så klart.
Oskuldssyndromet på bröllopsnatten är fortfarande starkt på många håll i världen och det finns flickor från vissa etniska grupper även i Sverige som ber om medicinsk hjälp att återställa sin oskuld inför stundande bröllop och betalar så gott som vad som helst för det ingreppet.
Det är inte alltid som en kvinna på väg att inleda en ny relation talar om att hon redan har barn, men det brukar hos oss komma fram relativt snart. Men det är klart att det finns kvinnor som har mycket svårt att pressa fram en sådan upplysning och det sker kanske först efter stor vånda, ibland inte alls, vilket man kan upptäcka först vid en boutredning där tidigare okända bröstarvingar kan dyka upp. Det förekommer ibland fortfarande och det gäller även män, som kanske gjort ett snedsteg med konsekvenser någon gång i livet.
Ta det varsamt med den här frågan annars väcker det bara allvarliga skam- och skuldkänslor, både för att hon en gång gett sej åt en annan och för att hon dolt konsekvenserna av det. Är det verkligen på det sättet så är hon säkerligen mycket frustrerad för med sitt beteende förnekar hon inte direkt att det kan vara så – det är dubbla signaler.
-
11 June, 2010 at 9:52 am #443670
Först ett kort svar på dina frågor:
Om hon varit registrerat gift och om hon har barn går att kontrollera på amphurekontoret med hjälp av hennes 13-siffriga ID-nummer. Husboken är ingen garanti för något annat än var hon är skriven. Det kan finnas föräldrar, barn, bröder, brorsbarn och även andra inskrivna i den.
Du ska också veta att tidsbegreppen inte är lika för svenskar och thai. Du skriver ”så småningom” och det är, i det här fallet, säkert ett mycket kortare tidsbegrepp för henne än för dig. Annars är ju kl 11 allt före kl 12 bra för en thai.
Men ta det lite lugnt du. Som jag ser det är det inga direkta fördelar för dig att snabbt gifta sig om ni inte bor i Thailand. Då tycker jag fördelarna överväger nackdelarna att vara registrerat gift.
Om du ska kolla upp eller inte?? läs tråden som Nille rekomenderar. Du kan också leta runt i en del andra trådar som handlar om att besöka hembyn, sinsod och tappa ansiktet inför grannarna mm
Kj
-
11 June, 2010 at 10:12 am #443671
Håller med alla andra, jag tror också det är hennes son.
Mitt tips till dig är att bädda sängen så att hon kan lägga fram det mjukt om du förstår vad jag menar! Tror det blir bättre om hon själv kan förklara sig.
Ett par Chang hjälper förmodligen också till.Lycka till
-
11 June, 2010 at 11:31 am #443672
Hej!
Jag vill tacka alla som tagit sig tid med denna frågeställning.
Göran: Om hon har barn sedan tidigare och/eller varit gift är inte helt ovidkommande. Storlek på sinsod berörs i högsta grad av tidigare livserfarenhet, men framför allt är det orimligt för mig att inte ha familjebilden helt klar för mig om vi väljer att fortsätta vår relation.
Nu är det visserligen så att ett barn, även om det komplicerar ekvationen, inte behöver innebära något avsevärt problem.Göran (igen): Tack för informationen angående fördelarna med att inte snabbt springa iväg och gifta sig. Om man gifter sig ceremoniellt och avstår från att registrera äktenskapet, hur påverkar det usufructens giltighet? Känns som det landar mellan stolarna.
mapro: Du har helt rätt i att tidsbegreppen oss emellan inte är helt synkroniserade. Så småningom skall i detta fall betraktas som tidigast till vintern eller nästa år, beroend på hur vi känner efter att dels hon varit på besök här och även jag besökt henne ytterligare en gång. Om jag lyckas hålla huvudet tillräckligt kallt…
mapro (igen): Tack för informationen om hur det går att kontrollera uppgifterna. Det känns bra att veta att OM jag skulle känna ett sådant behov går detta att genomföra.
Flera: Ja, ni har väl troligtvis rätt i att det är hennes barn. Har bara svårt att förstå hur hon tänkt sig i framtiden… bara nämna det som hastigast över frukostbordet? Går ju knappast att hemlighålla i all framtid, låter som ett vågat spel om hon inte känner sig säker på hur jag kommer att reagera, och i sådana fall är det ju lika bra att nämna det nu… om det inte är enbart för att kunna inbringa en hög(re) sinsod till familjen.
Kom gärna med fler synpunkter, tack!
-
11 June, 2010 at 11:49 am #443673
Enbart ceremonielet påverkar inte legalt rättsstatus, utan är formellt oreglerat.
Däremot påverkar det givetvis relationerna i hembyn – de kommer ju inte att ha en aning om att ni inte registrerat äktenskapet utan kommer att se er som gifta naturligtvis, särskilt som de lägger stor vikt vid ceremonielet och det buddhistiska inslaget av religiösa skäl. Man kan alltså inte basunera ut hursomhelst att man inte legaliserat äktenskapet, men löften och allt annat som görs har naturligtvis betydelse för människorna kring er.
I Sverige gäller det lika en samborelation legalt sett, egentligen en konstig situation som inte är alldeles bra när den är reglerad i det ena landet men inte i det andra. Det blir en gråzon om hur det egentligen ska vara om det uppstår problem av något slag.
-
11 June, 2010 at 12:45 pm #443674
Jag har en sammanställning av den thailändska Family Law på pdf-fil men tyvärr har det här forumet en teknisk brist genom att man inte kan lägga upp en pdf-fil eller skicka den som en bilaga till ett PM. De som är intresserade av en kopia av familjelagen kan skicka mig ett PM innehållande en e-mailadress som jag kan skicka filen till.
Göran
-
11 June, 2010 at 9:47 pm #443675
Hajsan!
Jaha, magkänslan var rätt denna gång. Barnet är inte hennes och jag känner mig lite grann som byfånen.
Jag tog fasta på Görans förslag med lite indirekt taktik med lite frågor hur det stod till med familjen och så, samt därefter leda in det specifikt på barnen. Efter ganska kort stund fick jag bilden klarare för mig och kunde avfärda alltsammans utan att blinka.
Det är ganska fascinerande vad 10 minuters kommunikation kan åstadkomma för hjärnfriden, för att inte tala om hjärtfriden… Spökena är bortjagade och en idiot har uppenbarats.
Jag vill tacka för visat intresse för min frågeställning. Svaren från er gjorde att jag faktiskt tog tag i denna för mig, men inte henne, heta potatis. Dessutom har det för mig, och kanske för någon eller några andra, varit intressant att ta del av framför allt Görans förklaring av fördelarna att inte sticka iväg med första bästa flyg och gifta sig.
/Cirdan
-
13 June, 2010 at 8:53 pm #443663
Det är rätt vanligt hos oss att man mer eller mindre, om än informellt, adopterar andra släktingars barn. Många av mina släktingar har haft sina släktingars barn så länge att de mer eller mindre anses som deras egna, även om de aldrig kallar dem sina egna. Mig veterligen är det inget unikt bara bland min släkt.
Att man som svensk tvivlar i sådana situationer kan jag förstå, hon hade inte varit den första att ljuga om att hon inte hade ett barn.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.