Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Resetips: Sex thailändska maträtter du inte får missa
- This topic has 11 replies, 11 voices, and was last updated 10 years, 11 months ago by
maprao.
-
AuthorPosts
-
-
21 March, 2014 at 9:03 am #393297
En av höjdpunkterna under ett besök i Thailand för många är att få njuta av landets många delikata maträtter. Nedan följer sex rätter som du definitivt inte får missa på din nästa resa.
[img2:xkpwqakn]http://www.chiangraibulletin.com/wp-content/uploads/2013/04/northern_thailand_food.jpg[/img2:xkpwqakn]
1. Tom Yum Goong – Kryddstark räksoppa
Denna soppa doftar härligt av bland annat citrongräs, chili, limesaft och självklart färska räkor. Tillsammans med svamp skapar dessa ingredienser en matig och mustig soppa som passar med i stort sett vilka andra rätter som helst.
2. Som Tum – Kryddstark papayasallad
Denna rätt kommer från regionen Isaan i nordöstra Thailand. När det kommer till Som Tum så antingen hatar eller älskar man det. Chilifrukter, vitlök, gröna bönor, körsbärstomater och strimlad, rå papaya skapar en utsökt balans mellan syrligt och starkt. Det finns en uppsjö av regionala varianter, där vissa använder jordnötter, torkade räkor eller saltad krabba.
3. Tom Kha Gai – Kyckling i kokossoppa
Ett mildare svar på Tom Yum med kyckling, chilifrukter, galanga och schalottenlök i en soppa med kokosmjölk som tenderar att dämpa chilifrukternas hetta. En härligt krämig rätt med färska limeblad som grädde på moset.
4. Gaeng Daeng – Röd curry
Gjord på kött, röd currypasta, kokosmjölk och toppad med limeblad. Denna aromatiska curryrätt är som bäst när köttet är riktigt mört. Som med Tom Kha Gai så får man här en utsökt balans mellan krämig kokosmjölk och kryddig curry.
5. Pad Thai – Stekta nudlar
Pad Thai har blivit något av det thailändska kökets ansikte utomlands, och alla thairestauranger utanför Thailand med en gnutta självrespekt bör ha denna ikoniska rätt på menyn. Nudlar, böngroddar, lök och ägg får en minutlång omgång i en het panna innan de hamnar på närmsta talrik. Halva nöjet är att själv leka kock med de små behållarna med fisksås, socker, chilipulver och krossade jordnötter.
6. Khao Pad – Stekt ris
Ris, ägg, lök och lite örter utgör grunden för denna populära rätt som vanligtvis serveras med en bit lime och gurkskivor. Det bästa med denna rätt är dock att du kan göra den med i stort sett vad som helst. Har du grönsaker, kött, kyckling, räkor eller något annan kvar från gårdagens middag? Släng ner det i en Khao Pad och käka en första klassens lunch.
Vilken rätt från det thailändska köket är din favorit?
Källa: Bangkok.com
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand -
22 March, 2014 at 3:05 am #481486
Pad see ew, är en favorit, och masaman kylling.
Vissa av de där curryrätterna ger mig däremot klökningar, det är någon skum krydda de ibland har i curry. I korat hade de lagt den i min masaman kylling, gillade jag inte. Gillade dock deras friterade nudlar á 15B.I pattaya kör jag en hel del kycklingkebab, men det skulle jag inte kalla thairätt.
-
22 March, 2014 at 8:51 am #481487
Pat Kra Phaow är den som går mest för mig. Smakar olika i alla restauranger
-
22 March, 2014 at 11:37 am #481488
Laab är en riktig favorit. Och Masaman är fantastiskt också.
-
22 March, 2014 at 12:54 pm #481489
Panang gai pet pet
Sent from my iPhone using Tapatalk
-
22 March, 2014 at 2:06 pm #481490
Eftersom inte all här på forumet “är hemma” i det thailändska köket, föreslår jag att ni beskriver maträtterna som ni rekommenderar :scratch:
-
22 March, 2014 at 6:00 pm #481491
Tjejens Kai che au är helt sagolik och går inte att uppbringa nåt som kommer nära på restaurang men så har hon div grönsaker, lök, skinka mm i. Har en golf polare som ursprungligen är från Malaysia som gör en suverän masaman som har en lite indisk touch på curryn. Hett å gott. Annars funkar det alltid med Tom Ka Gai men det ska vara sting på den.
-
23 March, 2014 at 10:15 am #481492
Nam thok moo med klibbris avnjutes givetvis tillsammans med en stor Chang.Marinerat griskött som grillas därefter strimlas och blandas det med diverse olika kryddor och örter.Kan helt enkelt inte få nog av denna rätt,kan tilläggas att man hittar inte den i turiststråken.
-
25 March, 2014 at 4:59 am #481494
Min favorit är nog pla tubtim tod gratiam, friterad hel tubtim-fisk (red tilapia, tror jag) med friterad vitlök. Men fisken får inte vara för hårt friterad, utan ska fortfarande vara lite saftig i köttet. Till detta äter jag kokt ris med en stänk ljus soya. Chillisåsen som följer med fisken lämnar jag alltid orörd. Samma gäller täcket med friterad vitlök som jag ser som enbart en smakgivare.
Favorit nr två, som går utmärkt att kombinera med fiskrätten ovan, är gai pad med manuang, wokad kyckling med cachewnötter. Jag brukar dock oftast säga “pet nit noy krap”, eller “sai prik nit noy”, dvs “inte för starkt”, eftersom styrkan i denna rätt kan variera från menlös till väldigt stark, och jag äter inte stark mat.
Sen är det ett antal rätter till som jag tycker är väldigt goda, men som jag glömt bort namnet på. En rätt är revbensspjäll i någon form, och en annan är en gryta. Jag måste verkligen be min fd svärmor att skriva ner dessa namn åt mig någon gång.
I stort får jag nog erkänna att min lista över goda thailändska maträtter är betydligt kortare än hos de flesta andra faranger. Men så blir det när man inte gillar starka kryddor, allt för “exotiska” kryddor (som koriander och galanga), skaldjur, eller generellt maträtter som är lite för “udda” eller annorlunda jämfört med det man är uppväxt med. Men det är helt enkelt något jag får leva med.
-
22 May, 2015 at 11:26 am #481495
Som tam är en favorit. När vi gör den i Sverige kör vi färska sve ska räkor i, annorlunda men mycket gott. Men Som tam är som godast i Thailand i värmen.
Yam nua yang är kanske det jag gillar mest, gärna äckligt starkt, efter tre tuggor ska man ångra sig och börja fundera på vad man gett sig in på. Efter tre tuggor till börjar endorfinruset kicka in från hettan. Ljuvligt men kräver sina chang till. Tyvärr är det svårt att få den bra i Thailand, bästa jag ätit har jag gjort djälv eller ätit på Thaiboat och gamla Sabai sabau.
Mo pad kra paow duger alltid.
Balat funkar i små mängder. Nudlar med kycklingfötter smakar ju helt ok men innehåller så mycket små ben att det i princip blir oätligt.
Färska ostron med nam prik pao, chili, vitlök, rostad lök, lime och den där lilla grönsakskvisten är underbar men bygger mycket på ostronens fräschetet.
Hoi-rätter är ljuvliga, likadant där, musslornas fräschet är avgörande.
Tycker thailändarer riktigt bra på att grilla, mo ping är fin i all enkelhet.
Pla limon är en favvis, gärna på seabass. Fräscht, gott, gärna jättestarkt. Min fru och jag gillar fisk och skaldjur.
-
23 May, 2015 at 11:46 am #481496
Goong schää nam phla är en favorit.
Råa rensade fint upplagda räkor i fisksås delvis täckta med vitlök, chili, strimlad vitkål och någon besk grönsak. En perfekt harmoni i denna förrätt.
Kj
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.