Hem Forums Att bo i Thailand Driva företag, Investera & Arbeta Att arbeta deltid i Thailand betald från Sverige?

Viewing 30 reply threads
  • Author
    Posts
    • #388723
      Nisse
      Participant

        Jag vet att det diskuterats mycket redan men startar nytt och fräscht ändå 🙂

        Jag är anställd på halvtid i Sverige och kör eget på andra halvan. När jag la fram att jag skulle dra till Thailand och prova vingarna la min chef fram förslaget att jag kanske kunde jobba från dem även från Thailand. Det är ett ganska stort företag jag jobbar från och vi har ett kontor i Bangkok. Jag är dock inte intresserad av att bo där och min chef verkar inte heller vilja sätta mig där utan behålla mig på sin budget 🙂

        Jag är väl inte så rädd för att jobba hemifrån från Thailand men det vore skönt att göra det lagligt utan att vara anställd av vårt Thailandskontor. Går det att få tillstånd för detta över huvudtaget?

        Vidare gissar jag att jag inte får jobba hemifrån ens om jag är anställd av vårt Thailandsföretag, eller?

        Alla tankar och idéer välkomna! :cheers:

      • #442485
        islander
        Participant

          Det hänger ju mycket på hur du tänkt lösa visumfrågan, där finns ju väldigt få möjligheter. Det sitter nog rätt många med dator/internet och gör både den ena och det andra sortens “jobb”.

        • #442486
          Nisse
          Participant

            Gråzonen borde ju vara enorm. Bara med att jobba hemifrån i Thailand som utlänning, får man det? Svenska företag uppmanar sina anställda i Bangkok att göra det men är det egentligen lagligt?

          • #442487

            Jag vet inte hur du ser på det – men grattis till möjligheten många vill ha men få får.
            Om du jobbar för svenskt företag men sitter i annat land och får lön från svenskt konto till svenskt konto? Hur många gör inte det på ett eller annat sätt. Tänk alla projekt utomlands på kortare eller längre tid. Borde väl skönt att ha en trygghet om du nu ska prova Thailand ett tag.

            Jobbar med Bangkok som bas mot svenska och andra länders företag. Pengar in på konto i Sverige. Ibland privatkunder som för över pengar till konto i Bangkok. Aldrig någon som ställt någon fråga.

            Reser en hel del så aldrig haft problem med visum. Men jag har skött allt annat klockrent. Inga overstay, inget strul med polis eller annat. Men jag spenderar en del stålar i Bangkok vilket myndigheterna borde gilla

          • #442488
            islander
            Participant

              Givetvis får du inte jobba om du inte har arbetstillstånd, men jag kanske missuppfattar frågan menar du om du har ett arbetstillstånd och undrar var du då får utföra jobbet?

              Det får någon annan svara på allt jag vet är arbetstillstånden är ju väldigt specificerade..

            • #442489
              islander
              Participant

                @dtbkk wrote:

                Reser en hel del så aldrig haft problem med visum.

                Det är väl det som är själva knuten, klarar man av visumbiten och man sköter “jobbet” hemma på kammaren så krävs det ju att någon anmäler dig för att du ska åka dit.

              • #442490

                Man får egentligen inte utföra någon form av arbete i Thailand utan arbetstillstånd. Men vem vet och kontrollerar vad du gör hemma? Just det, ingen. Är du gift kan du få immigrant O visum (kan heta något annat), du får inte arbeta då och du måste uppfylla vissa krav med en summa pengar insatta på ett konto i thailändsk bank, 700.000 baht tror jag det är, alternativt visa upp garanterad månadsinkomst av något slag, tror det är 60.000 baht i månaden?

                Sedan kan du bo i Thailand och ingen kommer att ha en aning om vad du gör hemma i lägenheten/huset.

              • #442491
                stgrhe
                Participant

                  Om man är gift med en thailändsk medborgare kan man faktiskt bli beviljad arbetstillstånd även om man har Non-Immigrant visa typ O eller förlängt uppehållstillstånd baserat på detsamma.

                  För arbetstillståndet i OP:s fall har jag för mig att det gäller att man registrerar ett limited company och anställer minst fyra thailändare per utländsk medarbetare. Jag är dock osäker på om det finns ett krav på minimilön om det gäller egen firma, vilket är fallet om man är anställd och då gäller minimilönen 50,000 per månad för västeuropeer.

                  Om man kan påvisa en egen inkomst om minst 40,000 per månad eller har 400,000 på banken i “O-fallet” kan man bli beviljat ett ettårigt uppehållstillstånd, om inte är det att göra visa run var 90 dag.

                  Göran

                • #442492
                  Nille
                  Keymaster

                    Om man hårddrar lagen får man ens jobba hemifrån när man är anställd av ett thailändsk företag?

                  • #442493
                    Thaisambo
                    Participant

                      @Nille wrote:

                      Om man hårddrar lagen får man ens jobba hemifrån när man är anställd av ett thailändsk företag?

                      Det borde man få…

                      Det finns inget sånt krav i lagen om att man inte får jobba hemifrån, däremot ska arbetsgivare, arbetsplats och arbetsuppgifter vara detaljspecifierade i arbetstillståndet (även i ansökan om det).

                      Definitionen av arbete i Thailand är mycket vid, det är “allt som kräver någon form av fysisk ansträngning eller intellektuell insats”. Formellt omfattas även vanligt hushållsarbete, laga mat, bädda sängen etc av en sådan definition. Och det innebär också att arbetstillstånd formellt krävs för allt som ryms inom definitionen av arbete. Men det är klart att man inte ägnar sej åt absurditeter som att haffa en farang som steker en korv, spärrar in honom, klämmer honom på böter och deporterar honom (på hans egen bekostnad) samt svartlistar farangen för all framtid för att han råkade steka en korv (eller t ex bäddade sängen eller tog i en sopborste).

                      Det där med pengar i svensk bank eller svensk inkomst gäller ansökan om ettårigt “non-immigrant O” (gift med thai). Tänket med det är att man ska söka arbetstillstånd i Thailand och ha en inkomst i landet (man kan även flytta sitt kapital till thailändsk bank). Då får man grund för förlängning av uppehållstillståndet i Thailand efter första året och kan stanna så länge man har tillräcklig thailändsk inkomst (eller tillräckligt kapital). Man ska kunna försörja sej själv och familjen och man ska leva samman med sin thailändska partner.
                      Pensionärer behöver inte arbeta, de ska visa att de har en tillräcklig pensionsinkomst och de får vara ensamstående – de behöver inte ha en familj att försörja (partnern kan ju t ex avlida och det blir man inte utkastad för).

                      Man är besökare i landet (“non-immigrant”) och får förnya uppehållstillståndet årligen. Det är inte så komplicerat om man bara förstår idén bakom det hela, särskilt baskravet på att försörjningen ska vara ordnad.

                    • #442494
                      stgrhe
                      Participant

                        @Thaisambo wrote:

                        @Nille wrote:

                        Om man hårddrar lagen får man ens jobba hemifrån när man är anställd av ett thailändsk företag?

                        Det finns inget sånt krav i lagen om att man inte får jobba hemifrån, däremot ska arbetsgivare, arbetsplats och arbetsuppgifter vara detaljspecifierade i arbetstillståndet (även i ansökan om det).

                        Arbetsplats var ordet just som Nille nämnde och den är i normalfallet inte belägen i hemmet.

                        Göran

                      • #442495
                        Illuvatar
                        Participant

                          Jag är väl inte så rädd för att jobba hemifrån från Thailand men det vore skönt att göra det lagligt utan att vara anställd av vårt Thailandskontor. Går det att få tillstånd för detta över huvudtaget?

                          Det går. Bästa lösningen är antagligen om du lyckas få ett 1-års businessvisa. Det som behövs då i ansökan är att ditt företag i Sverige skriver ett kort, men formellt brev att de under ett års tid kommer behöva dig i Thailand för företagets räkning. Det behöver även framgå att det ligger i Thailands intresse (ekonomiskt). Går det igenom kan du jobba i Thailand ett år helt lagligt. Och i praktiken upp till 15 månader beroende på hur det stämplas vid visa-runs.

                        • #442496
                          Thaisambo
                          Participant

                            @stgrhe wrote:

                            Arbetsplats var ordet just som Nille nämnde och den är i normalfallet inte belägen i hemmet.

                            Göran

                            I och för sej är det så vad gäller kontorsarbete. Gränsdragningen är minst sagt flytande om det gäller arbete på egen gård, något bönderna i Sverige haft problem med i samband med skiftet från självhushållning till industrisamhälle. Plötsligt skulle även konsumtion av mjölk m m, producerat på egen gård, beskattas bland annat.

                            Men det här synsättet beror på det svenska skattesystemet med bl a rätt till skatteavdrag för arbetsplats i hemmet. Jag är inte säker, men jag tror inte att Thailand hanterar såna detaljer alls, det spelar ingen roll om arbetsplatsen är belägen i hemmet eller någonannanstans. Bara den är tydligt utpekad i arbetstillståndet, det är troligen helt tillräckligt. Man kan alltså få arbetstillstånd i Thailand för t ex telemarketing eller programmering hemifrån bara arbetsgivaren godkänner arbetsplatsens belägenhet.

                            Annars berörs även arbetsrättsliga frågor och även arbetarskydd i Sverige när det gäller såna arbetsplatser. Arbetsgivaren har ansvar för arbetsplatsens utformning och ska också ha tillsyn över att den anställde verkligen arbetar på den överenskomna arbetstiden (kollektivavtalsfråga).

                            Jag vet inte själv hur detta fungerar i Thailand, men har en känsla av att det inte är så mycket detaljer och så komplicerat i Thailand… Det är nog raka rör, men det är förstås inte meningen att turister ska kunna sno extra tid i Thailand med business visa bara för att bädda sängen, städa och laga mat hemma. Nånstans går gränsen och det ska finnas något slags arbetsgivare som betalar lägst minimilön.

                            Men det här handlar om vad som egentligen gäller i Thailand och jag tror inte de är speciellt petiga med en sån detalj som arbetsplatsens belägenhet. Synsätten är absolut inte detsamma som i Sverige!

                          • #442497
                            maprao
                            Participant

                              Jag konsultar en del företag i Sverige hemmifrån och det kan jag inte att söka något tillstånd för. Det är oftast små snabba uppdrag som redan är “körda” om jag skall blanda in immigration i varje gång. Om någon skulle bråka skaffar jag businessvisum och ett kontor i Cambodja, restid 20 min. Det är helt andra förutsättningar att få jobba där. De är tacksamma om någon utlänning besöker deras land. Jag krusar inte myndigheterna i Thailand för detta. Det är uppdrag som en thai inte klarar av att utföra.

                              Men, lite utanför tråden, jag skulle också vilja hjälpa hustrun lite på hennes dagis. Det finns en enorm förfrågan på privat stödundervisning för elever i alla åldrar, engelska, datakunskap och ekonomi. Barn och föräldrar tycker den thailändska skolan är för dålig och hon har mycket modernare hjälpmedel än vad skolorna i övrigt erbjuder. Jag ska inte ha det som ett heltidsjobb och kan aldrig tjäna 50000 THB/månad, det är inte meningen heller. Visum och uppehållstillstånd har jag ändå Non Imm O-A. Hon har 6 anställda. Är det då möjligt för mig att få ett arbetstillstånd eller är det lika omöjligt som allt annat?

                              Kj

                            • #442498
                              Thaisambo
                              Participant

                                THB 50 000 är vad man ska skatta för minst per månad om man som farang har ett arbete (de verkar göra någon sorts skönstaxering om inte annat), men jag tänkte på förlängning av Non-Immigrant “O” (gift med thai). Man ska ha en månadsinkomst i Thailand på THB 40 000 alternativt kapital i thailändsk bank, THB 400 000, för att få uppehållstillståndet förlängt efter första året.

                                Den lösning Du talar om borde gå att hantera, det finns offentliga organisationer och department som hanterar de här frågorna. Jag har ett minne av något som hette BOA eller något liknande.

                                Hoppas Du får ordning på detta! Annars blir det problem så småningom att få stanna i Thailand trots att Du är gift med en thailändska! Och att arbeta illegalt är ingen bra idé när man har en familj i landet att tänka på. Risken är att Du blir upptäckt och utvisad samt svartlistad för all framtid, den risken ska man inte behöva ta som far i huset.

                              • #442500
                                stgrhe
                                Participant

                                  @maprao wrote:

                                  Visum och uppehållstillstånd har jag ändå Non Imm O-A. Hon har 6 anställda. Är det då möjligt för mig att få ett arbetstillstånd eller är det lika omöjligt som allt annat?

                                  Kj

                                  Kjell, inga arbetstillstånd går att kombinera med O-A, inte ens ideellt arbete.

                                  Göran

                                • #442501
                                  Thaisambo
                                  Participant

                                    Maprao: Jag blev för min del lite förvirrad av att Du pratade om både “O-A” och att Du var gift med en thailändska samt ville ha utrymme för att arbeta i Thailand legalt.

                                    De båda senare sakerna antyder att Du kan ha skrivit fel på “O-A” och menar “O” istället. Jag vet ju inte utan vidare hur gammal Du är och hur försörjningen i övrigt är löst. Det här med “O” och “O-A” är egentligen inresetillstånd, möjligen kan Du söka ett uppehållstillstånd på grunden gift med thailändska istället för som pensionär, men för detta krävs att Du redan har arbetsinkomst i Thailand så att Du kan försörja familjen.
                                    Är det vid inresa med visum typ “O” får du det uppehållstillståndet på ett år med förväntningen att det året ska användas till att uppfylla arbetsvillkoret innan tillståndet går ut. Har du kapital i thailändsk bank på eget konto kan det användas för att visa att du klara familjeförsörjningsvillkoret åtminstone en tid, men enbart kapital och ingen inkomst är förstås ohållbart i längden. Pengarna tar slut någon gång.

                                    Har Du rest in på visum typ “O-A” har du rimligtvis redan en för thailändska förhållanden bra pensionsinkomst och får inte arbeta alls, detta gäller även i Sverige, där man under vissa förutsätttningar kan reducera pensionen för pensionärer med arbetsinkomst. Man kan få förlängningar om man har eget sparkapital när pensionen inte räcker till för inkomstvillkoret, men ett kapital som man tär på för att leva räcker inte hur länge som helst och kan därför förstås inte ersätta pensionsinkomsten i längden.

                                    Du verkar ha ett problem som innebär att Du behöver dryga ut pensionsinkomsten med en liten arbetsinkomst…. Såna frågor är personliga och hör inte hemma på ett publikt forum, tycker jag, jag vet inte om någon här på forumet är så hemma på den typen av ekonomisk rådgivning att man kan ta på sej att analysera det här närmare och försöka hjälpa till med råd. Det kan tas via PM i så fall.

                                    Möjligtvis kan Du åka tillbaka till Sverige och söka ett “O” visum istället, men man blir ju inte yngre och Du har redan berättat att det inte är så enkelt att nå de thailändska inkomstkraven för fortsatt uppehållstillstånd efter första året.. Kanske är detta något som kan lösas genom att se över familjens budget och klara sej inom den ramen med det “O-A” Du nu har? Frun arbetar ju också som Du berättat redan och har tydligen en bra inkomst från sitt företag.

                                    Det här ska bara ses som allmänna funderingar, inte som specifika råd om si eller så, jag vet ju ingenting om den enskilda situationen. Men man kan fundera lite i de här banorna.

                                  • #442502
                                    maprao
                                    Participant

                                      @stgrhe wrote:

                                      Kjell, inga arbetstillstånd går att kombinera med O-A, inte ens ideellt arbete.

                                      Göran

                                      Jag gjorde mitt O-A i Sverige innan jag flyttade ner. För att förlänga behövs ett kontoutdrag att jag haft 800 k i banken tre månader, foto och ifylld TM7. Det tar 10-15 minuter att få den nya stämpeln. Det är i princip den enda processen som är enkel och går mycket snabbt. Därför har jag inte ändrat till O vilket jag är kvalificerad för.

                                      Arbetet jag tänkt mig blir ju nästan att anse som ideellt, huvudinkomsterna kommer hustruns arbete, vår fruktodling och min pensionsförsäkring.

                                      Jag ska förlänga uppehållstillståndet före 20 juni. Kan jag nu ändra till O och få ett arbetstillstånd?

                                      Kj

                                    • #442503
                                      Thaisambo
                                      Participant

                                        Jag har försökt hitta något om det …. Det mest korrekta svaret på den frågan är följande mening på MFA:s hemsida, ISSUANCE OF VISA, kap 3 punkt 6. EXTENSION OF STAY:

                                        The extension of stay is at the discretion of the Immigration officer.

                                        I praktiken är det naturligtvis inte riktigt så, det finns förstås en tillämpningspraxis.

                                        Eftersom “O-A” visumet innehåller en avsiktsförklaring om att avsikten inte är att arbeta i Thailand kan man inte berätta att man brutit det – man ska vara försiktig. Vill Du konvertera till “O” så går det på grund av detta inte an att ange att avsikten är att börja arbeta….

                                        Jag skulle tro att det enklaste sättet vore att åka hem till Sverige och så söka “O” på grunden “gift med thai” därifrån istället (i och för sej hittade jag ingen text om att det måste söka från hemlandet). Då slipper man i alla fall situationen med att förklara varför man vill byta från “O-A” till “O”, det blir lätt krystat. Det handlar om att man vill kunna söka arbetstillstånd, men den avsikten får man ju inte ha när man har ett “O-A” baserat uppehållstillstånd. Tjänstemannen på Immigration kan reagera på det, man har ju det problemet.

                                        Göran kanske har något bättre att föreslå, jag är nyfiken på detta! Men jag tycker att Dina motiv är vettiga, man ska dock få Immigration med på det.

                                      • #442504
                                        stgrhe
                                        Participant

                                          @maprao wrote:

                                          @stgrhe wrote:

                                          Jag ska förlänga uppehållstillståndet före 20 juni. Kan jag nu ändra till O och få ett arbetstillstånd?Kj

                                          Ja, eftersom du är gift med en thailändsk medborgare kan du i stället begära förlängt uppehållstillstånd baserat på ÄKTENSKAP. Det krävs lite mer papper än om förlängningen gäller retirement då du behöver kompletera med foton och en karta över platsen där ni bor. Du får heller inte tillståndet beviljat med en gång eftersom den här typen av tillstånd avgörs i Bangkok. Du får i stället ett 30 dagars tillfälligt uppehållstillstånd och en stämpel i passet “Under Consideration”. Räkna också med att immigration vid något tillfälle kan göra hembesök för att kontrollera att ni bor tillsammans.

                                          När du väl har ditt nya uppehållstillstånd kan du börja processen med arbetstillståndet.

                                          Göran

                                        • #442499
                                          Thaisambo
                                          Participant

                                            Låter rimligt och bra! Göran har berättat om det här tidigare också på andra ställen på forumet, men det har väl inte riktigt klargjorts om man kan byta till en annan typ av uppehållstillstånd än det man redan har. Men uppehållstillstånd baserat på äktenskap (och – märk väl – sammanlevnad) är klart bättre för den enskilde än penisonärsvisum, bl a därför att kraven på inkomst och förmögenhet är lägre.

                                            Att notera för framtiden är också att “kategori O” är en diversifieringsklass för visum och uppehållstillstånd, även äldre (retired) ingår (ISSUANCE OF VISA):

                                            3. NON-IMMIGRANT VISA

                                            1. REQUIREMENT

                                            This type of visa is issued to applicants who wish to enter the Kingdom for the following purposes:
                                            ……………..
                                            – other activities (Category “O”) as follows:
                                            to stay with the family, to perfrom duties for the state enterprise or social welfare organizations, to stay after retirement for the elderly, to receive medical treatment, to be a sport coach as required by Thai Government, to be a contestant or witness for the judicial process.

                                            Det blir naturligt att den enskilde tjänstemannen på Immigration får ett ganska fritt handlingsutrymme för sitt beslut när det gäller den här kategorin, man kan göra individuella anpassningar beroende på hur det ser ut.
                                            En del saker måste han förankra med Immigration Bureau i Bangkok dock, men det står det också på MFA:s hemsida.

                                            Problemet är att den information vi i regel ser är den som gäller utlänningar som av något skäl vill komma in i Thailand. Det här gäller det som händer inne i landet och den infon är svårtillgänglig (finns troligtvis på Immigrations hemsida, men webbservern där är seg som tusan och dessutom är det mesta på thai, svårtolkat även om man kör genom Google Translate, som kan felöversätta).

                                            Jag tror att Göran kan thai hyggligt och dessutom har han själv gjort liknande saker, kanske inte just det här bytet av uppehållstillståndstyp, men liknande saker och har sett rutinen och noterat hur den kan användas mot olika bakgrunder.

                                            Vi har också talat på forumet om att man kan söka vissa typer av uppehållstillstånd på Immigration i Thailand (vilka har jag ingen samlad bild av) under förutsättning att man har minst 21 dagar kvar på sitt befintliga uppehållstillstånd. Visumfri inresa med flyg ryms inom det om man är snabb, däremot inte om man rest in landvägen.

                                            Men bekymret för oss “vanliga utlänningar” är att komma åt detaljinfon (källinformation) på Immigration. Dålig webbserver och att infon bara finns på thai begränsar tillgängligheten på ett nästan absurt sätt. Andrahandsinfo på forum så här är ett sätt att få lite info, inte riktigt bra eftersom sån info gäller specialfall och kan variera över tiden. Man behöver källinformationen för att se om det man tror gäller passar in i just ens eget, speciella, fall.

                                            Jag vet inte om Du, Maprao, behöver tänka på det där med 21-dagarslimiten i detta fall… Men kan vara bra att veta om ifall det är en tuva där som kan stjälpa lasset.

                                            Önskar Dig innerligt lycka till och att det skall gå Dig väl i händer!

                                            Thaisambo

                                          • #442505
                                            Nille
                                            Keymaster

                                              Att man kan söka arbetstillstånd baserat på O visa är inget nytt. Att man kan söka O visa från Thailand inte heller. Nu handlar det om att jobba i Thailand med lön från Sverige. Menar du Thaisambo att den vinklingen går att få till på ett O-visa?

                                            • #442506
                                              Thaisambo
                                              Participant

                                                @Nille wrote:

                                                Att man kan söka arbetstillstånd baserat på O visa är inget nytt. Att man kan söka O visa från Thailand inte heller. Nu handlar det om att jobba i Thailand med lön från Sverige. Menar du Thaisambo att den vinklingen går att få till på ett O-visa?

                                                Frågan är definitivt värd att pröva.

                                                Jag kan inte se att någonting i de thailändska reglerna hindrar det. Situationen är fullt jämförbar med t ex biståndsarbete och liknande (t ex SIDA-finansierat). Möjligt att det täcks i första hand med ett business visa typ “B”, men den som vistas i Thailand på ett non-immigrant “O” borde ha samma möjligheter att hjälpa till även om lönen kommer från utlandet.

                                                Ambassaden har i och för sej en annan lösning för sin svenska personal, det är säkert visering för diplomater och tjänstemän som används och det är kopplat till beskickningen, en särskild kategori för det.

                                                Jag vet naturligtvis om begränsningen när arbetsgivaren är ett thailändskt företag och att det krävs att en viss andel anställda är thailändare etc. Men detta gäller ett utländskt företag som placerar en av sina anställda i Thailand. Thailand har ingen uppenbar nackdel av arrangemanget, arbetstagaren använder ju sin intjänade lön i Thailand och får inte föra ut mer pengar än vad han ursprungligen hade med sej vid inresan. Pengarna stannar alltså i Thailand!

                                                Så pröva gärna den här konstruktionen! Ett hinder kan vara att Thailand vill att det utländska företaget ska etablera sej i Thailand och sysselsätta ett antal thailändska arbetstagare per anställd farang, men det är inget jättestarkt argument, det kan gå igenom!

                                                I ett sånt här fall kan det villkoret vara uppfyllt om Maprao tar lite thaihjälp när nåt ska göras på huset, kanske även städ- och trädgårdshjälp m m. Det slinker alltid in lite serviceuppgifter åt thailändarna och det kan vara tillräckligt i detta fall.

                                                Beslutet är i stort sett upp till den enskilde handläggaren (tjänstemannen) på Immigrationskontoret så som det står på MFA:s hemsida …

                                              • #442507
                                                stgrhe
                                                Participant

                                                  @Nille wrote:

                                                  Att man kan söka arbetstillstånd baserat på O visa är inget nytt. Att man kan söka O visa från Thailand inte heller. Nu handlar det om att jobba i Thailand med lön från Sverige.

                                                  Det borde kunna fungera om man registrera ett limited company och tar kostnaderna för bolaget och betalar skatt i Thailand. Skatten torde kunna avräknas eftersom det finns ett dubbelskatteavtal mellan Sverige och Thailand.

                                                  Göran

                                                • #442508

                                                  Jag är lite förvirrad 😐 Har planer om att jobba för ett svenskt företag på distans till vinteren 5-6 månader. Måste jag verkligen ha ett thailändskt arbetstillstånd då??

                                                • #442509
                                                  Nille
                                                  Keymaster

                                                    @GeirFrimann wrote:

                                                    Jag är lite förvirrad 😐 Har planer om att jobba för ett svenskt företag på distans till vinteren 5-6 månader. Måste jag verkligen ha ett thailändskt arbetstillstånd då??

                                                    Japp, så är det. Nu är det ganska osannolikt att de skulle komma på dig men ändå.

                                                    @Illuvator wrote:

                                                    Det går. Bästa lösningen är antagligen om du lyckas få ett 1-års businessvisa. Det som behövs då i ansökan är att ditt företag i Sverige skriver ett kort, men formellt brev att de under ett års tid kommer behöva dig i Thailand för företagets räkning. Det behöver även framgå att det ligger i Thailands intresse (ekonomiskt). Går det igenom kan du jobba i Thailand ett år helt lagligt. Och i praktiken upp till 15 månader beroende på hur det stämplas vid visa-runs.

                                                    Det är detta jag tänker försöka kolla vidare med Thailändska Ambassaden. Du kanske hinner före mig?

                                                  • #442510

                                                    @Nille wrote:

                                                    @GeirFrimann wrote:

                                                    Jag är lite förvirrad 😐 Har planer om att jobba för ett svenskt företag på distans till vinteren 5-6 månader. Måste jag verkligen ha ett thailändskt arbetstillstånd då??

                                                    Japp, så är det. Nu är det ganska osannolikt att de skulle komma på dig men ändå.

                                                    @Illuvator wrote:

                                                    Det går. Bästa lösningen är antagligen om du lyckas få ett 1-års businessvisa. Det som behövs då i ansökan är att ditt företag i Sverige skriver ett kort, men formellt brev att de under ett års tid kommer behöva dig i Thailand för företagets räkning. Det behöver även framgå att det ligger i Thailands intresse (ekonomiskt). Går det igenom kan du jobba i Thailand ett år helt lagligt. Och i praktiken upp till 15 månader beroende på hur det stämplas vid visa-runs.

                                                    Det är detta jag tänker försöka kolla vidare med Thailändska Ambassaden. Du kanske hinner före mig?

                                                    Det är för mig helt obegripligt (kan det vara för att jag är norrman 😉 ) att om jag arbetar på distans i mitt hem, från Thailand eller var som helst har inget med med vart jag arbetar så länge jag inte får lön eller andra förmåner, utsätter mig för någon risk relaterat till arbetet där arbetet utförs! Väl, dessa byrokrater :-< Skall försöka att kolla med ambassaden för säkerhets skull…

                                                  • #442511
                                                    stgrhe
                                                    Participant

                                                      @GeirFrimann wrote:

                                                      Det är för mig helt obegripligt (kan det vara för att jag är norrman 😉 ) att om jag arbetar på distans i mitt hem, från Thailand eller var som helst har inget med med vart jag arbetar så länge jag inte får lön eller andra förmåner, utsätter mig för någon risk relaterat till arbetet där arbetet utförs! Väl, dessa byrokrater :-< Skall försöka att kolla med ambassaden för säkerhets skull…

                                                      Lagrummet heter Ailen Working Act av 2008. I paragraf 5 definieras “arbete” så här: “Work” means a working by physical strenght or knowledge whether or not intended for wages or other benefits”.

                                                      Undantagna från det här lagrummet är endast följande kategorier:

                                                      1. Thailändska medborgare
                                                      2. Ambassadpersonal
                                                      3. Konsulatpersonal
                                                      4. Personer arbetande för FN i tjänsteutövning
                                                      5. Tjänstepersonal till 2, 3 och 4 ovan som reser in i Thailand tillsammans med sina arbetsgivare
                                                      6. Andra av de thailändska myndigheterna accrediterade personer
                                                      7. Kulturarbetare och idrottsmän enligt särskilt kungligt decree
                                                      8. Övriga enligt särskilt tillstånd från ministeriet

                                                      Göran

                                                    • #442513

                                                      @BaBoo wrote:

                                                      Intressant tråd!

                                                      Funderar oxå på att jobba (extra) på distans från Sverige och hade varit bra om man kunnat lösa detta på nåt bra sätt!

                                                      Går det att som alternativ starta företag i Thailand och gå via detta, nån som vet?

                                                      Självklart går det.
                                                      Om allt i Sverige är grönt med din arbetsgivare osv att du kör på faktura istället.

                                                      Det är dock inte så bara & bara att starta företag för en utlänning i Thailand.
                                                      Men i en annan ny tråd här nu sägs det bli bättre med skatter osv. (Dock bara för pengar som är genererade i Thailand).
                                                      http://www.thailandsforum.se/forum/stora-skattelattnader-for-utlandska-foretag-t6856.html

                                                      Att starta företag hittar du i en annan tråd:
                                                      att-starta-upp-ett-co-ltd-hur-och-vad-kostar-det-t5748.html?hilit=starta%20f%C3%B6retag

                                                      Men har man sitt visum ordnat på annat sätt, tex giftermål går det att mörka detta en kortare tid utan någon bryr sig speciellt mycket, bara hålla låg profil 🙂 Men dock fortfarande olagligt så klart 🙂
                                                      Ej att rekommendera.

                                                      Det svenska företaget du skulle samarbeta med skulle ju dessutom tjäna på att köra faktura då han slipper sociala avgifter m.m.

                                                    • #442515
                                                      maprao
                                                      Participant

                                                        @Sunebam wrote:

                                                        @BaBoo wrote:

                                                        Intressant tråd!
                                                        Det svenska företaget du skulle samarbeta med skulle ju dessutom tjäna på att köra faktura då han slipper sociala avgifter m.m.

                                                        Kanske bättre att köra med faktura, tack för tipet.

                                                        Beträffande soc, är man utskriven ur Sverige är det i alla fall inte sociala avgifter.

                                                        Kj

                                                      • #442517
                                                        Thaisambo
                                                        Participant

                                                          @BaBoo wrote:

                                                          @maprao wrote:

                                                          Exakt ett år sedan du blev medlem idag ser jag 🙂

                                                          Ja, om man just krupit ur vinteridet så kan det nog stämma! :sunny: :cheers: :santa:

                                                          maprao
                                                          Bronslirare

                                                          Inlägg: 291
                                                          Blev medlem: 25 jan 2009 13:07

                                                      Viewing 30 reply threads
                                                      • You must be logged in to reply to this topic.