Hem Forums Att bo i Thailand Hälsa, Fritid & Sjukvård Att skydda sig mot mygg

Viewing 16 reply threads
  • Author
    Posts
    • #389364

      Jag tror inte det finns någon som gillar myggor.

      Jag gör allt för att slippa dem.

      Har gjort:

      Thai myggmedel med 15 på. Ska tydligen vara starkt.
      Myggnät runt sängen.
      Mygglampa med blått ljus
      Sover med kläder.
      Fläkt riktad mot mig.

      Vad har den thailändska befolkningen som inte jag har? Dem blir ju knappt bitna.

      Självklart bor jag inte på ett hotell. Utan ska väl nämna att jag bor hos min flickväns föräldrar. Vad ska jag göra för att dem ska sluta gilla mig!? Inte föräldrarna då utan MYGGORNA

    • #448153
      maprao
      Participant

        Äter du lika mycket vitlök, chili, lime och citrongräs som thaiarna??

        Kj

      • #448154

        Jag äter bara thailändsk mat. Det enda jag inte äter lika mycket av som de andra är chili. Men äter dock så mycket jag klarar. Äter all typ av lök. Lime både dricker och äter jag. Citrongräs äter jag när det serveras.

      • #448155
        Thaisambo
        Participant

          Knepet är kanske att hålla fiskdamm? Om så i en blomkruka med ett antal guppys eller något liknande. Det köper man på påse på närmaste marknad.

          Det är på det viset att fiskarna äter mygglarver och blomkrukan med vatten och småfisk blir självgående som ett eget ekosystem. Och detta biosystem håller efter myggen. Det ska vara en del vattenväxter också i krukan för syrsättning av vattnet.

        • #448156
          Nille
          Keymaster

            Låter som om du har otur. Är det samma sak i Sverige?
            Själv sover jag med enbart fläkt som myggskydd när jag besöker svärföräldrarna. Får knapipt några myggbett alls.

          • #448157

            Det med kretsloppet låter som en bra idé. Glömde att skriva att jag förutom allt det också använder insektsspray som jag sprayar i hela rummet varannan dag 🙂

          • #448158

            Märkligt, jag upplever att myggproblemet är MYCKET mera ett problem en vanlig sommar hemma i Sverige än på någon plats jag varit på i Thailand. Och, nej jag har inte bara tillbringat tid i centrala BKK..Utan bott i nationalparker och på hotell av varierande standard över hela landet.

            Hur bor du egentligen? I en hydda?

          • #448159
            Thaisambo
            Participant

              Vi har haft lite problem med mygg på natten tidigare och använde fläkt + moskitnät.

              Men det berodde på att vi inte hade något innertak. Numera är innertak monterat och då försvann myggproblemet. Fiskdamm har vi givetvis också.

              Att spraya insektsgift inomhus är på sikt naturligtvis inte bra, det blir en miljöpåverkan och det tas upp även av människor och anrikas i kroppen så det är fullt förståeligt att man vill komma ifrån sådana metoder. Det brukar förresten finnas någon avrådan från inomhus användning av sånt på de sprayburkar som säljs i Sverige.

              Fiskdamm är mycket vanligt i Thailand, ordnat på något sätt. Åtminstone på landsbygden, både småfisk och även reguljär fiskodling för att sälja färdig portionsfisk. Tyvärr dålig lönsamhet, det är svårt att få täckning för kostnaderna för yngel och fiskfoder.

              Men naturligtvis håller fisken efter insekterna, speciellt de arter som behöver vattentillgång för reproduktion.

            • #448160

              Jag och min son har samma problem, myggen ÄLSKAR oss. I Sverige kan jag sitta i sällskap som blir myggbitna och klara mig, men med de thailändska myggen är det precis tvärt om.

              Jag tar en vända i sovrummet med den elektriska “tennis racketen”, före läggdags varje kväll, det gör susen! 🙂

            • #448161

              Hehe tack för alla tips! För mig är det precis likadant som någon av er skrev. I Sverige så blir jag knappt biten, kan sitta ute om somrarna utan problem. Men i Thailand är det katastrof =)

              Nä jag bor inte i en hydda utan i ett hus :cheers: . Men som någon nämnde så har jag inget inner tak. Var idag och köpte allt material och imorgonbitti kl 8 ska det sättas upp! Sprayen ska jag efter tipsen sluta med. Tack för alla tips so far!

            • #448162

              Myggorna är borta efter att innertaket blev monterat.

            • #448163
              Thaisambo
              Participant

                @baver999 wrote:

                Myggorna är borta efter att innertaket blev monterat.

                :thumbright: Vad bra! Man kan bara gratulera! :sunny:

              • #448164

                @Thaisambo wrote:

                @baver999 wrote:

                Myggorna är borta efter att innertaket blev monterat.

                :thumbright: Vad bra! Man kan bara gratulera! :sunny:

                Grattis till en bra investering..
                Ett annat förslag till en förbättring som jag själv anv
                Bredvid vårt hus så är det en sk pöl och ofta flera kubik med stilla stående vatten utan fisk eller annat.
                Där sprutar jag då och då in disk medel och märker klart att det finns mindre mygg.
                Disk medlet lägger sig på ytan och mycket av mygg larverna dör..

                Offrar gärna någon flaska då och då det visar resultat

              • #448165
                BBJ
                Participant

                  Inomhus har vi inga problem (vi har myggnät i fönster och innertak finns). Men på uteplatsen så har traktens alla mygg storkalas på mina ben och fötter. Har även hänt på strandserveringar på Koh Chang tex. Även i Sverige så älskar myggen just mig. :shaking:

                  Men vi var hos våra grannar i Thailand och de har en stor fläkt (den vanliga typen) som blåser mot bordet där vi satt, och det var en mycket skön kväll för mig då jag slapp ifrån alla myggor. 💡
                  Så nästa nerresa så ska vi investera i en likadan fläkt till vår uteplats också. :thumbright:

                  Mvh
                  BBJ
                  🙂

                • #448166
                  Nille
                  Keymaster

                    Finns det inga fler bra tips?

                  • #448167

                    Är man utomhus så är rök ett bra sätt att hålla dem borta. Våra grannar brukar tända på tort gräs på kvällen så det ligger en dimma över hela byn på gott och ont…
                    Sen har jag märkt att man blir mindre biten om man dricker sprit. Det är faktiskt sant, åtminstone fungerar det för mej
                    och det är kanske därför som thaierna gärna tar sej en whiskystänkare i skymningen : )))

                  • #448168
                    Thaisambo
                    Participant

                      Utan att veta säkert varifrån de kommer är det inte så lätt.

                      Jag har själv varit med om att man hanterat myggplågan genom att varje kväll blåsa på med stora sprutor med DDT (Maldiverna på 1970-talet). Troligtvis effektivt eftersom inga mygg var synliga i den miljön, men att blåsa DDT på det sättet i miljön har varit förbjudet i Sverige sen början av 1960-talet och vi är noggrannt inpräntade hur riskabelt det är. Vet inte hur det är reglerat i Thailand, men som svenskar är vi så indoktrinerade att det knappast är något alternativ.

                      Men funderar på vad effekten kan bli om man skaffar ett akvarium med en massa guppys i. Har sett lösningar med vanliga runda lerkrukor som akvarium med lite grönt och så fiskar i, uppställda lite här och var. Och myggplågan var försumbar.

                      Man får naturligtvis mata fisken också så att man håller överkapacitet och inte råkar in i något slags balanssituation där tillgången på mygg balanserar fiskarnas överlevnad – det ska ju ätas rent på mygg är tanken. Med lite tur flyttar myggorna sin reproduktion till de här akvarieskålarna med guppys – och på så vis skulle man kunna få stopp på det.

                  Viewing 16 reply threads
                  • You must be logged in to reply to this topic.