Hem Forums Gemensamt, för alla Övrigt Köp & Sälj – Byt & Hyr Barfotaskor i Thailand?

Viewing 6 reply threads
  • Author
    Posts
    • #392469
      Nille
      Keymaster

        Har börjat springa barfota en hel del. På stranden då bara förstås. Öppnar nya dimensioner för löpträning helt klart men man får börja långsamt då det är många nya muskler som sätts i spel, plus att även den finaste sanden kan vara som sandpapper. Tog ett tag att vänja mig vid den grövre sanden här i Pattaya men check på det nu. Har sett att det finns barfotaskor “five fingers” och blev sugen på att skaffa ett par för att köra på asfaltslöpningar, och kanske ha som sandaler

        Det finns pro och con med allt men jag tror allt som är naturligt är just naturligt…

        Om någon sett dessa i thailand, hojta till!! Ps. har redan kört en del Google Fu i ämnet

        [img2:3qwe8lpk]http://www.chicagonow.com/katalin-fitness-health-driven/files/2012/01/five-finger-shoe.jpg[/img2:3qwe8lpk]

      • #476674
        Nille
        Keymaster

          Tack för alla PM i ämnet. Jag tror dock att om man springer som man skall när man springer barfota, och inte som man gör med moderna löpskor skall det nog bli bra.

        • #476675

          Dom säljer på Platinum Mall i Bangkok för 1200 baht och uppåt för de lite mer avancerade varianterna. Riktigt billigt. Säger att de har deal med fabriken och får dem billigt. I vilket fall så har jag använt dem en hel del och rekar dem varmt!

          Mvh, Stolten

        • #476676
          Nille
          Keymaster

            Tack. Läste om dem på nätet, skulle tydligen vara kopior? Men värt att prova. Viktigt att sulorna är tunna, följsamma, och slitstarka

          • #476677
            humpe
            Participant

              Är ju ingen löpare men nyfiken, hur fixar man stötdämpningen, är det inte slitsamt för ex knäna?
              Ser ju annars ut som rätt sjysta badskor 🙂

            • #476678
              Sailor
              Participant

                Har en kompis som köpte dylika skor på outlet mall i Pattaya. Han är nöjd med sina.

                Sent from my iPhone using Tapatalk

              • #476679

                Visst! Barfotagång och barfotalöpning var naturligtvis de första människornas sätt att förflytta sig.
                Det dröjde dock inte länge förrän man gjorde fotbeklädnader av något slag av skinn. Vill därför påstå att barfotalöpning kan vara naturligt på mjukt underlag men absolut inte på asfalt, betong eller annat hårt underlag. Avråder från att springa på vägar utan sviktande sula i skon.

                På hårt underlag bör svikten för en vuxen man vara 15 millimeter vid joggning. Den svikten finns i bra joggingskor. Springer man på golv i Sverige i t.ex. en sporthall bör svikten i golvet och svikten i skon tillsammans vara 15 millimeter. Ett bra sporthallsgolv har en plansvikt på 6-8 millimeter, exempelvis trägolv i parkett med 20 millimeters parketttjocklek.
                Vi är inte byggda för barfotalöpning på asfalt eller betong!

            Viewing 6 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.