Våra ambassader har dels i uppdrag att företräda Sveriges regering i respektive land och sköta de diplomatiska förbindelserna, de ska också främja Sveriges export och förmedla bilden av Sverige. Denna verksamhet bekostas via UD:s budget.
Dessutom är de att likna vid en affärsdrivande Pressbyråkiosk för svenskar i utlandet. Där kan vi få hjälp med en massa olika saker såsom körkort, pass, intyg, ansökningar mm. Precis som att en kanelbulle kostar 5:- i Konsum och 20:- i Pressbyrån pga mindre enheter och högre kostnader, så är tjänsterna dyrare utomlands än i Sverige. Meningen är att verksamheten ska gå ihop utan att belasta de svenska skattebetalarna.
De konsulära tjänsterna är också avgiftsbelagda, jag har inte besökt något land med visumtvång där utfärdandet varit gratis.