Detta ämne har 6 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 8 år, 11 månader sedan av Stolten.
-
FörfattareInlägg
-
-
16 januari, 2012 kl. 2:16 e m #390732
skunk_10
MedlemNågon som har erfarenhet av Ekohus i Thailand?
-
16 januari, 2012 kl. 9:41 e m #459039
stgrhe
DeltagareDet finns ett område i Hua Hin som byggts som s.k. “smart houses” och jag vill minnas att området har samma namn. Huruvida det verkligen rör sig om ekohus så som vi svenskar tolkar begreppet kan jag dock inte svara på-
-
17 januari, 2012 kl. 1:54 f m #459040
Nille
KeymasterJag undrar om du inte menar Smart Homes Göran? Isf tror jag det syftar på avancerad elektronik och hög kvalitet snarare än miljövänligt. Dessutom 10 miljonersvillor – så inte för alla.
-
21 januari, 2012 kl. 11:09 f m #459041
Travaren
MedlemAntligen ett intressant amne!
Detta skulle jag garna veta mera om.
Skulle tro att klimatet i thailand passar for denna typ av hus 🙂 -
31 januari, 2012 kl. 1:14 e m #459042
Stolten
MedlemVi (Thai Natural Estates) bygger energieffektiva hus på området Mountain Breeze i Sam Roi Yot, 30 km söder om Hua Hin. Vi har bland annat fått en hjälp av thailändska departementet för alternativ energi och följt deras riktlinjer i skriften “Att välja byggnadsmaterial och isolering för energieffektivt boende”.
Viltigt att tänka på är isolering och ventilation i taket då cirka 80% av solstrålningen träffar taket. Husmodellen vi utvecklat kyls genom naturlig ventilation och nyttjar sol och vindförhållanden på byggnadsplatsen för att skapa ett behagligt inomhusklimatat. Ingen AC behövs för att kyla huset. Har mer info så intresserade kan skriva till mig.
Mvh, Stolten
-
1 februari, 2012 kl. 1:17 f m #459038
stgrhe
Deltagare@Stolten wrote:
Vi (Thai Natural Estates) bygger energieffektiva hus på området Mountain Breeze i Sam Roi Yot, 30 km söder om Hua Hin. Vi har bland annat fått en hjälp av thailändska departementet för alternativ energi och följt deras riktlinjer i skriften “Att välja byggnadsmaterial och isolering för energieffektivt boende”.
Viltigt att tänka på är isolering och ventilation i taket då cirka 80% av solstrålningen träffar taket. Husmodellen vi utvecklat kyls genom naturlig ventilation och nyttjar sol och vindförhållanden på byggnadsplatsen för att skapa ett behagligt inomhusklimatat. Ingen AC behövs för att kyla huset. Har mer info så intresserade kan skriva till mig.
Mvh, Stolten
A/C använder man inte enbart för att kyla ner ett hus. Vad som är ännu viktigare med en A/C är dess funktion att reducera luftfuktigheten för att skapa en behaglig miljö.
Göran
-
2 februari, 2012 kl. 8:12 f m #459043
Stolten
Medlem#stgrhe
Hej Göran
AC reducerar luftfuktigheten vilket gör att den upplevda temperaturen blir lägre. Dock är AC även inverters relativt energikrävande i drift om dessa gömförs med fläkt och speciellt om de gämförs med naturlig ventilation . Personligen är jag inte ett fan av AC kylda hus utan föredrar en naturlig ventilation kobinerat med fläkt. Tycker luftfuktigheten i AC kylda hus kan bli för låg för min smak. Brukar exempelvis känna mig torr i halsen om jag sovit i ett AC kylt rum, men detta är det ju upp till var och en och personliga smak. Vi installerar naturligtvis AC för de som önskar detta men det är inte nödvändigt för att hålla en behaglig inomhustemperatur i mitt tycke.
Mvh, Stolten
-
-
FörfattareInlägg
Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.