Hem › Forums › Att bo i Thailand › Driva företag, Investera & Arbeta › Hus, Lägenheter & Mark › Höja marken inför husbygge
- This topic has 18 replies, 9 voices, and was last updated 11 years, 9 months ago by
gasmun.
-
AuthorPosts
-
-
7 July, 2013 at 12:26 pm #392335
Hej. Helt ny på forumet. Jag har försökt att söka men inte hittat så mycket information. Hoppas ni kan hjälpa mig =)
Har lite funderingar om pris för att höja upp marken samt “flata” ute den.
Jag frågade svärfar om han visste ungefär vad priset blir och han sa 1800 baht per lastbil, 25000:- baht totalt.
Jag vet inte om det enbart inkluderade lastbilslassen eller om det tillkommer andra maskinkostnader. Ska fråga igen imorgon.Marken det gäller är på 200 m2. 50% av marken sluttar något, höjdskillnaden är ca en halv meter mellan högsta och lägsta punkt. ( bara en gissning, kan vara något mer) Resterande 50 % är skapligt plan.
Marken ligger i Ao Nang, Krabi om det kan spela någon roll prismässigt.
Mvh
-
12 July, 2013 at 6:12 am #475677
Har haft grävare på vår tomt på Phuket flera vändor. Priset standard här är 1000 baht timmen för grävare med både stor plog fram och grävanordning bak. Möjligt de vill ha lite mer om det rör sig om en liten plätt.
Priset för utfyllnadsmaterial vet jag inte men sand av finaste kvaliten 850 baht kubiken och såklart lite billigare om det är mindre fin.
Kanske inte det svar du hoppats på men lite info som kanske kan va till någon nytta trots allt.Skulle vara intressant att höra vad jord kostar per kubik så om du vet skriv det gärna.
-
12 July, 2013 at 8:47 am #475678
Gasmun,
När det gäller pris på fyllnad så är det alltid beroende på vem som säljer, hur långt bilen har att åka till ”grusgropen”, var i Thailand det ska fyllas.
Ofta brukar firman/personen som säljer fyllnadsmaterialet även ha grävmaskiner då de måste ”låna” fyllnadsmassan från något berg eller mark.
Nu har du en väldigt liten plätt att fylla så luta dig tillbaka, låt svärfar fixa det som behövs, betala det som det kostar då det i alla lägen inte kan kosta några stora summor.
Rz
-
12 July, 2013 at 10:25 am #475679
Vi har nyligen fyllt ut mark till lågpris hos oss…..
Jag blev lite konfunderad över materialet, som verkade lite konstigt, skulle nog kallat det för lera, men trots allt inte riktigt jämförbart med den blålera man kan se i Sverige.
Något vitaktigt, som fick konsistens som brylépudding ungefär när det regnade….. Jo då, jag har vadat upp till knäna i det där och lera stämmer inte riktigt, det hade inte samma vidhäftning trots den märkliga konsistensen och inte var det vattengenomsläppligt.
Jag har ingen som helst erfarenhet av det, men enligt thailändarna var materialet helt okej. Ja ja…. jag kan inget om markfyllningsmaterial i Thailand så det var lika bra att inte säga nåt och försöka se glad ut. Förresten sköljdes det lösa ur av regnskurarna och rann bort så det verkade lösa sej.
Och enligt thailändarna så räckte det med ett par veckor så hade markfyllnaden satt sej och dög för att bygga på. Inte för att jag begrper mej på det där – är ingen byggare själv – men de som höll på med detta var som jag erfarit det kompetent och erfaret folk som gjort en massa bra jobb åt oss till mycket måttliga kostnader. Och sambon har kontrollen, kunskapen och betalar.
Vad det kostade? Det var billigt, THB 700 per lass, ca 10-12 ton. “Liten” tvåaxlad lastbil, liknande de vi har i Sverige, inklusive hemkörning.
Viktuppskattningen är från egna erfarenheter av att köpa hem grus, singel m m, jag tar alltid “fullt lass”, ca 10-12 ton, eftersom körningen är dyr och materialet mestadels billigt,
Men motsvarande ca SEK 160:- per fullastad bil ….. Det är ett otroligt pris, I Sverige räknar jag med ett 20-30 gånger högre pris för sånt.
Men att hitta såna priser är svårt, det kräver mycket god lokalkännedom och kontakter. En normal farang lär inte komma i närheten av det. Det är thailändska “byapriser” i hembyn det är fråga om, nån som gräver ut en fiskdamm och vill bli av med massorna och dylikt kan jag tänka mej kan sälja och transportera till såna priser.
Att lägga ut fyllningen och jämna till ingick inte i transportuppdraget utan det bara tippades på plats. Sambon ordnade fram en Kubota med hyvel fram och harv därbak som fixade det snabbt och behändigt men vad det kostade vet jag inte.
Han var i alla fall väldigt snabb med att fixa det där med utläggningen.
Höjdskillnad mot omgivande mark med ögonmått ca 80-100 cm så det höll på att rinna bort, men en inledning till enkel mur som ska hålla kvar massorna där de ska vara har kommit på plats så det ska inte hamna hos grannen såklart. Och dränerat på thaivis är det också. Få se om muren, som byggs med lätta betongblock, kommer att hålla, men det gör den nog, de armerar ordentligt med långa armeringsjärn, 4-5 meter.
-
12 July, 2013 at 2:39 pm #475680
Gasmun, jag skulle överväga att byta svärfar. Vi fyllde upp 1200 m2 med 1 m, alltså 1200 m3 förra året. 730B per lass, treaxlad bil tar 10 kubik, tvåaxlad 6 kubik, tot 88000B. Det inkluderar grävmaskin och traktor för utjämning av marken. Men det var kort väg att köra.
Att bygga hus på ny mark med det sätt man oftast gör i Thailand, är inget bra sätt. De gjuter grundbalkar direkt på marken och sedan stolpar på dessa för väggar och tak. Blir ingen stabilitet. Och marken rör sig. Därför kan du se sprickor i väggarna på nya hus byggda på detta sätt.
Det är svårt att hitta material till en riktig grundsula i Thailand, så därför är det bättre att använda betongpelare. Endera pålade djupt, beronde på markstruktur, eller, bättre, att gjuta fundament, åtminstone ett par meter ner, helst på gammal, stabil mark. Sedan gjuta pelare upp från fundamentet. Om du sedan vill lägga husets grundbalkar på pelarna i marknivå eller högre upp, har ingen betydlse strukturellt sett. -
12 July, 2013 at 3:47 pm #475681
För att säga som det är så har jag ingen aning om efterarbetet med grävare och Kubotatraktor ingick i de THB 700 vi betalade per lass…. Jag frågade helt enkelt inte om det utan det hela sköttes av sambon.
Men omöjligt att det kan ha ingått är det inte – jag uppfattade det som olika utförare, men allihop kom ju från hembyn så att de samverkade och tog betalt för lassen inklusive även arbetet med att lägga ut fyllningen är det inte,
Bygge är klart i stort sett, det blev ett uterum ca 25 m², i stort sett baserat på fyllningen som fick sätta sej, mur och stolpar sattes dit precis som Nong skriver. Muren sattes runt om ca en meter högre än marken och så sattes tak upp, ett skärmtak, baserat på bärbalkar och läkt. Det gjorde att det inte kom in vatten. Fyllningen fick torka ut ordentligt, ca 3 veckor och så blandade man och la ut ett betonglager ovanpå, kanske 10 cm, och så la man puts invändtigt på muren. Efter det las det på ett mycket snyggt klinkergolv (sambon valde mönster på de glaserade klinkerplattorna (30×30), som las över hela ytan (ca 300 gick åt) och så sattes det upp spalje och grindar.
Sonen i huset drog in el, vatten och avlopp, sambon köpte gasspis och diskbänk och ytterligare möblemang samt husgeråd. Belysning är uppsatt också.
Nu är det nästan färdigt, putsen ska målas och “tomtmuren” som håller fyllningen på plats ska utökas, det ska anskaffas en stor kyl också, men de detaljerna fixar vi nästa gång.
Invigningspartaj har redan hållits också …… Mycket uppskattat och det var trevligt.
Taket klarar markrörelser – det är inte mycket som ev spricker. Dit hör förstås golvet om fyllningen sjunker eller marken rör sej (jag vet inte om de armerat betonggolvet) och så omgivande mur. Men det hela sitter inte fäst i huset utan står på “egna ben” (stolparna), det är bara taket som ansluter till huset.
Jag trodde att jag hade bilder, men det är video jag tagit….. Både under arbetet och under festligheterna sen.
Det är draget fram till tomtgräns, men å andra sidan är det en lillasyster till sambon som bebor grannfastigheten – en glad och vänlig dam.
Ett kombinerat uterum som även fungerar som utekök och så festlokal, sambon har fått planlägga alltihopa själv och är mycket förtjust över resultatet!
-
13 July, 2013 at 5:19 pm #475683
@Nong wrote:
Att bygga hus på ny mark med det sätt man oftast gör i Thailand, är inget bra sätt. De gjuter grundbalkar direkt på marken och sedan stolpar på dessa för väggar och tak. Blir ingen stabilitet. Och marken rör sig. Därför kan du se sprickor i väggarna på nya hus byggda på detta sätt.
Sprickor kan även vara ytliga i putsen. Rätt vanligt. Vill bara inflika att spricka inte per automatik betyder att det rört sig och hela väggen spruckit.
-
13 July, 2013 at 5:50 pm #475684
Tycker att det låter som om svärfar skall göra en “hacka”, inte ovanligt att dom t.o.m. lurar sina egna barn.
Vi fyllde upp vår tomt för att bygga till huset i vintras d.v.s. Januari i år. 23 lass 2axlade lastbilar.
13.800 THB d.v.s. 600 THB per lass, detta var från utgrävning av damm inte så långt ifrån, men dom gräver ju hela tiden.Mitt tips är att du säger till honom att det är alldeles för mycket, så mycket vill du inte betala.
Kan också säga att min hustru är stentuff, hon går inte på sådana tricks.
Vi bor några mil öster om Nong Khai. -
13 July, 2013 at 8:43 pm #475682
@Endoo wrote:
Sprickor kan även vara ytliga i putsen. Rätt vanligt. Vill bara inflika att spricka inte per automatik betyder att det rört sig och hela väggen spruckit.
Japp, det är ju så.
Marken rör sej överallt i princip, även i Sverige genom landhöjningen och vi har små jordbävningar då och då när jordskorpan rör på sej. Ett par centimeter på 100 år kan knäcka den bästa gjutna bottenplatta och man fattar ju det fina i att bygga på torpargrund och i mjukt material som trä…. Eller för den delen huggen sten som staplas och klarar markrörelserna. Visst rasar gamla kyrkor och andra byggnader från medeltiden, men det beror mer på dåligt underhåll än att bygget skulle vara dåligt – man måste ju gå runt då och då och parera markrörelserna. Dörrar som håller på att fastna fasas va med ett stämjärn till exempel så det är ingen katastrof att karmen rör sej lite grann.
Sprickor i putsad fasad är vanligt, man kan fylla i sånt med lite fint bruk, men det spricker i alla fall igen någon gång. Latexfog med spruta kan man prova, det ger förhoppningsvis lite längre intervaller, men förr eller senare faller putsen av och ny puts måste läggas – man ser sånt även i städerna. Gör man som i Thailand – struntar i att lägga på puts – klarar huset markrörelsena bättre utan att förfalla och man stoppar ju i armeringsjärn för att byggblocken inte ska åka ur – det handlar om att dom inte ska krypa ut ur väggen.
-
13 July, 2013 at 9:19 pm #475685
Vi har fyllt 170 st 2-axlade bilar med ut planering för 120 bath per bil.
Vi blev rekommenderade att vänta över en regnsäsong inan vi började bygga och det visade sig var rätt, trots bearbetning med traktor har marken satt sig 10-20 cm på ett åt. -
13 July, 2013 at 9:28 pm #475686
Vi håller svärfar och släkt utanför staketet. I början trodde jag (vi) att gubben skulle hjälpa till med bra priser, men han ville visa folket i byn att hans svärson hade råd, dessutom gick han ju runt och blev bjuden på mat och brännvin av de som han rekommenderat. Nu fixar vi arbetskraften och materialet själva med bättre resultat.
-
14 July, 2013 at 4:02 pm #475687
Tack för alla svar. Priset som svärfar nämnde var tydligen baserat på vad grannarna betalade för att fylla ut sin mark, dock är den något större än våran. så jag gissar att det blir ca 20000 baht, om priserna stämmer :S
Under min vistelse så har ännu en granne börjat förbereda inför husbygge. Den marken är på 4 hong (dubbelt så stor som vår) och innehöll en massa träd och buskar. Dom betalade 15000 baht för att ta dit grävare som tog bort alla träd och buskar och körde bort med lastbil. Dom har dock inte “fyllt” på med jord.
Jag behöver inte oroa mig för att svärfar blåser mig, det är nämligen tjejen som betalar 😉
Mvh
-
21 October, 2013 at 10:03 am #475689
Pris för utfyllnad på Phuket verkar ligga på 300 baht/ kubiken.
-
29 December, 2013 at 7:16 am #475690
@Nypan wrote:
@gasmun wrote:
Tack för alla svar. Priset som svärfar nämnde var tydligen baserat på vad grannarna betalade för att fylla ut sin mark, dock är den något större än våran. så jag gissar att det blir ca 20000 baht, om priserna stämmer :S
Under min vistelse så har ännu en granne börjat förbereda inför husbygge. Den marken är på 4 hong (dubbelt så stor som vår) och innehöll en massa träd och buskar. Dom betalade 15000 baht för att ta dit grävare som tog bort alla träd och buskar och körde bort med lastbil. Dom har dock inte “fyllt” på med jord.
Jag behöver inte oroa mig för att svärfar blåser mig, det är nämligen tjejen som betalar 😉
Mvh
Förlåt en oinvigd gammal byggare.Du skriver
Jag behöver inte oroa mig för att svärfar blåser mig, det är nämligen tjejen som betalar 😉
Jag garvade för mig själv, 🙂 och tänker i text. Med dina pengar naturligtvis :blackeye: :blackeye: :blackeye:🙂 🙂 🙂 🙂
-
29 December, 2013 at 11:25 am #475691
Det är otroligt vilka skillnader det är på pris på fyllnadsmassor.
Jag har köpt några kubik siktat sand (gör lite gjutarbeten) här i Udon till det fasionabla priset på 360 bath kubik. Om fyllnadsmassor kostar närmare tusen så gör väl någon en bra hacka.Jag skulle råda er alltid skicka en thai för att fråga om priset innan du själv kliver in i handlingen. Det gäller förstås att du kan lita på personen i fråga. Kan bli lite klurit ibland.
Jofa -
29 December, 2013 at 11:52 am #475692
Jag låter sambon ta hand om allt sånt och henne tjafsar de inte med i hembyn…
Själv kör jag alltid med tom plånbok i Thailand – inga pengar och det fungerar bra, men så bjuder sambon släkten flott ibland också och då är alla glada och snälla.
-
29 December, 2013 at 12:52 pm #475693
@Super smurfen wrote:
Vi har fyllt 170 st 2-axlade bilar med ut planering för 120 bath per bil.
Vi blev rekommenderade att vänta över en regnsäsong inan vi började bygga och det visade sig var rätt, trots bearbetning med traktor har marken satt sig 10-20 cm på ett åt.Det är 3-4 kbm per bil inklusive lastning och utplanering.
Tur att man inte bor på Phuket.
Sedan får ni säga vad ni vill om att släppa Thailändare att sköta inköpen, åk runt och kolla priser bilda er en egen uppfattning, ni behöver ju inte vara rädda för att tappa ansiktet som dom, så småningom vet alla att den farangen går inte på några överpriser, då blir det ingen affär, även kineser förstår detta, pruta kan dom ha svårt för men nästa gång du frågar på något ser dom till att priset är rätt.
Home pro, Do Home, Home Mart osv. har ju fasta priser, inga farangpriser alt. thaipriser. -
25 July, 2014 at 5:01 pm #475694
@Nypan wrote:
@gasmun wrote:
Tack för alla svar. Priset som svärfar nämnde var tydligen baserat på vad grannarna betalade för att fylla ut sin mark, dock är den något större än våran. så jag gissar att det blir ca 20000 baht, om priserna stämmer :S
Under min vistelse så har ännu en granne börjat förbereda inför husbygge. Den marken är på 4 hong (dubbelt så stor som vår) och innehöll en massa träd och buskar. Dom betalade 15000 baht för att ta dit grävare som tog bort alla träd och buskar och körde bort med lastbil. Dom har dock inte “fyllt” på med jord.
Jag behöver inte oroa mig för att svärfar blåser mig, det är nämligen tjejen som betalar 😉
Mvh
Förlåt en oinvigd gammal byggare.Du skriver
Jag behöver inte oroa mig för att svärfar blåser mig, det är nämligen tjejen som betalar 😉
Jag garvade för mig själv, 🙂 och tänker i text. Med dina pengar naturligtvis :blackeye: :blackeye: :blackeye:Tala för dig själv 😉
Frugan hatar att låna pengar av mig. Om hon nu gör det så vill hon att jag skriver upp hur mycket hon är skyldig så löser vi det vid ett senare tillfälle. Vi jobbar båda i Norge så inkomst har hon 🙂
Svärföräldrarna litar jag på till 100 %. Dom har alltid ställt upp för mig. Man ska inte dra alla över samma kam/kant 😉
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.