Hem Forums Resa i Thailand Praktiska Prylar & Finurliga Råd Allt om flyg och flygplatser Lämna flygplatsen när man har långt mellan flygen?

Viewing 6 reply threads
  • Author
    Posts
    • #387854

      Hej!

      Undrar om man får lämna Suvarnabhum ifall man har lång tid att vänta emellan två flyg.

      Ska flyga från Samui till Bkk och sedan vidare till Stockholm via Helsinki.
      Tänkte försöka checka in allt redan på Samui om det går och sen ta en sväng in till bkk.

      Tror ni det skulle funka?

    • #433761

      ja det är inga problem, inte gjort det just i bkk men på många andra flygplatser, å vet många som har gjort det på bkk också.

    • #433762
      jjonsson
      Participant

        Ja det tror jag allt skulle funka.
        Du kommer ju att få passera security igen och det gäller att du har med dig både boardingkort och pass och annat så att du verkligen kan ta dig in igen, mardrömmen är ju att ha något missat i det läget.

        En annan bit är ju att verkligen se till att vara i tid och inte riskera att fastna någonstans på väg till flygplatsen eller att hamna i en 5 mil lång securitykö när planet står och väntar på dig och inte kan lyfta för att din väska redan är ombord :blackeye:

        Har aldrig flugit på den rutten du beskriver men om jag inte minns fel är arrivals på Level 2 och departures på Level 4.
        Man skiljer väl också på Domestic och International.
        Det innebär att du ändå måste ta dig från det ena till det andra stället.
        En “rastning” däremellan borde inte vara några problem kan man tycka!

      • #433763
        Spiritfish
        Participant

          Inga problem! Speciellt inte när det är samma land du mellanlandar i. Jag mellanlandade i Qatar förra gången jag åkte från Sverige, hade bokat så att jag skulle få en hel dag där innan flyget gick på kvällen. Vart lite krångligare i och med att man behövde gå igenom pass kontroller osv. Så BBK blir ännu enklare. Bara att traska ut. Om du inte kan checka in väskan på Samui direkt kan du nog checka in den på Suvarnabhumi hos flygbolaget när du direkt kommer ditt. Brukar funka att checka in bagaget även om dom inte har öppnat check in disken för din flight om dom har öppna incheckningsdiskar hos samma bolag men med andra flights.

        • #433764

          Det kommer definitivt att fungera i Bangkok. Det är väl bara problem om man mellanlandar i ett land man inte har visum till, typ Ryssland.

          Schengen är ju heller inga problem, man får dock som sagt se till att man har tid nog att ta sig igenom säkerhetskontrollen när man ska in igen. Jag som är slav under nikotinet skulle ta mig en sista cigg innan flyget till Bangkok från Kastrup (som numera är 100% rökfritt), och när jag skulle in igen var det långa köer. Höll på att missa flighten…

          Herr Chang har talat.

        • #433765
          maprao
          Participant

            Jag flög med thai Phuket-Bkk och sedan vidare med Finn till Sto via Hel, fick inte checka in väskan den skulle ut i Bkk. Det är något år sedan möjligt att de ändrat rutinerna när man flyger med olika bolag. Flyger man med samma bolag är det ju aldrig några problem.
            Om jag ville gå ut i Bkk skulle nog göra en inrikesflygning till Bkk och sedan checka in på nytt i Bkk och ta immigration där. Det borde annars bli immigration först på Samui och sedan 2 ggr i Bkk.

            När du mellanlandar i Hel får du inte ha något tullfritt med dig, det tar finnarna hand om i Hel. Om du flyger thai via Köpenhamn tar danskarna hand om det.

            Du får gärna skriva och berätta hur du gjort och varför.

            Kj

          • #433766

            Tack vänner, för all hjälp! 🙂

            Tänkte bjuda Nong Ekachai på lite lunch och sen lite shopping innan planet går.

        Viewing 6 reply threads
        • You must be logged in to reply to this topic.