Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Övrigt › Köp & Sälj – Byt & Hyr › Prisras på begagnade bilar.
- This topic has 3 replies, 3 voices, and was last updated 13 years ago by
Hemska Sven.
-
AuthorPosts
-
-
26 October, 2013 at 3:56 am #392702
Regeringens rabatt på upp till 100000 Baht för Thailändska förstagångsköpare av ny bil har gett stort ras på begbilspriserna. Det finns troligen för många begbilar hos handlarna och de tidigare höga priserna på begagnat har sjunkit betydligt de sista året.
Det finns åtminstone tre stora sajter på internet som begagnade bilar säljs på. Den bästa är http://www.taladrod.com/ och därefter http://www.thaicar.com och http://www.one2car.com/.
Med Google translate går det bra att tyda alla tre, Thaicar har en engelsk version själva.
Talad Rods price checks-tjänst ger iaf en aning var priserna ska ligga.
Vill man komma riktigt billigt undan så har man auktion på av långivaren(banken) återtagna bilar.
I Pattaya har man varje måndag auktion på BigC Sukhumvits parkering. Man bör man vara slängd på Thai för att hänga med. Liknade auktioner genomförs på Home Pro:s parkering i Rayong och säkert i större städer i hela landet. :flower: -
26 October, 2013 at 6:31 am #478090
Man bör dock observera att vissa priser på Tarladrod avser priser exklusive den amortering som kvarstår för fordonet. Annars håller jag men om att det är en bra sida och både frugans och min bil har vi köpt genom Taladrod.
Göran
-
26 October, 2013 at 7:01 am #478091
Denna bilen tycker jag verkar pris värd.
-
26 October, 2013 at 8:14 am #478092
@Auan wrote:
Denna bilen tycker jag verkar pris värd.
Eftersom det fabrikatet inte finns kvar på marknaden längre, annat med rena militärfordon, så bör man nog vara försiktig med köp. Värdet kan sjunka snabbare än för andra bilar. För samma pengar kan man hitta den liknande bilen Isuzu MU-7, samma motor och drivlina iaf. Ingen direkt trevlig bil att köra, men stor och stark. :flower:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.