Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Snurrig angående inlämning av visumansökan

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #390334

      Trodde jag var klok angående allt om besöksvisumet men nu blev jag förvirrad igen.

      Angående att lämna in på VFS Global. Ska man då ha fyllt i ansökningarna på engelska på en engelsk blankett eller går det fortfarande bra med den svenska varianten från ambassadens hemsida?

      Hittar även bara väldigt splittrad info om man kan betala båda avgifterna direkt hos VFS?

      / Anders

    • #455419
      Gray
      Participant

        Finns väl båda varianter att ladda ned tro jag Svenska eller Engelska, säkert lättare för tjejen att fylla i den Engelska skulle jag tro? Vi valde Engelska blanketter.

        Man betala avgiften inne hos VFS. Om du är i Thailand nu och ska följe med din tjej var uppmärksam att det finns folk omkring som är villig att hjälpa med försäkring eller flygbiljetten (mot en avgift så klart). Best är att ordnar allt själv då betala man endast VFS avgift. Varnar henne om detta om ni har nu fixat allt själva.

        Lycka till.

      • #455420

        Tack för svaret.

        Jag är i Sverige nu tyvärr men alla papper är klara så ska bara skicka iväg allt till henne nu. Vi har redan fixat allt utom försäkring men det löser vi själva också. Sedan läste jag att VFS hjälper till med fotografering samt kopior etc mot avgift så sådant löser hon där.

        Bara att hoppas på det bästa 🙂
        Anders

    Viewing 2 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.