Hej.
Jag tänkte höra hur ni ser på framtiden i Thailand med tanke på den allt dyrare oljan. Jag är investerare och läser ”the oildrum”, Kjell Alekletts blogg och inte minst all internationell offentlig information som finns tillgänglig.
Att oljan har ”peakat” dvs nått sin produktionstopp är allmänt känt och det har börjat visa sig i prissättningen. Jag betalade i snitt 42 bath/litern denna sommaren och vid ett tillfälle hamnade jag i en lång demonstration om bränslepriset.
Flyget är kraftigt subventionerat och det kommer med tiden att upphöra/avta i allt större utsträckning och i takt med flygbolagens konkurser/fusioner kommer priserna på biljetter att bli skyhöga. Jag har diskuterat detta med vänner som har hus i Thailand men då slås dövörat till man blir ytterst selektiv i sitt hörande :geek:
Att Mexicos president förra året gick ut med att världens 3 största fält Cantarell är tomt om 5 år har tystats ner i media. Att bl.a Saudi vägrar 3 part att storleksbestämma deras reserver efter att de + samtliga andra opecländer skrev upp sina reserver över en natt med 100 % är oroväckande. Reservökningarna som dubblades över en natt har sin uppkomst i att opecländerna producerar olja efter ett kvotsystem.
Jag utvecklar gärna om någon är intresserad eller om ngt är oklart, mvh Andreas.