Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Allmänt Wat Buddharama på Värmdö och i Fredrika

Viewing 8 reply threads
  • Author
    Posts
    • #385541

      Bland Thai och Svenskar med anknytning till Thai pratas mycket om vad som tilldragit sig på Wat Buddharama på Värmdö och hur det egentligen står till med det aviserade tempelbygget i Fredrika. För att sprida vad som verkligen skett skriver jag detta , jag har belägg för allt då jag tagit del av rättegångsprotokoll, och inlagor i frågan. Detta har väl inte varit någon ”stor grej” så någon tidning har inte tagit upp saken. Alla vet inte allt, det går mycket rykten i saken läs och begrunda.

      Historien om Wat Buddharama på Värmdö

      På 80-talet bildades Thailändska Buddistiska Föreningen i Sverige. Framförallt var det
      Thaietablissemanget i Stockholm, jag menar den minoritet välutbildade intellektuella Thai-ländare vi har i Sverige, anställda vid Thai Air, gästforskare på universiteten, politiska flyk-tingar osv, som var de pådrivande. Munken Luang Thaa från Mahanikay-orden kom från Thailand och hjälpte till att bygga upp templet på Värmdö. Då var det det enda Thaitemplet i Sverige. Luang Thaa var en populär munk, det var en livlig aktivitet där. De Thai som då fanns i Sverige, framförallt i Stockholmstrakten, besökte templet frekvent. Luang Thaa drev verksamheten med den äran, Wat Buddharama på Värmdö var en mötesplats för Thai alla kategorier, där man möttes och kände sig hemma.
      Tyvärr brann templet ner, ett ljus brann ut och satte eld på allt. Luang Thaa var vid detta till-fälle ensam i Templet, han hann rädda sig ut, men drog in rök i lungorna så han drabbades av svår astma, den astma som senare skulle ända hans liv.
      Man byggde upp templet igen för försäkringspengar, verksamheten kunde fortsätta. Luang Thaa hade ambitionen att bygga ut templet ännu mer, därför så drev han en insamlingskam-panj för att få medel till detta. Ett ansenligt kapital fanns på föreningen konton.
      Arbetsbördan blev stor för honom, Luang Thaa bjöd in Phramaha Boontihn, som kom från Bangkok, för att bistå honom.
      På försommaren 2003 fick Luang Thaa en astmaattack och avled hastigt, Phramaha Boonthin blev chefsmunk och han var inte sen att utnyttja sin ställning. Även munkar, som man tror skall stå över alla olagligheter, kan bära sig åt. Att det är helt andra lagar i Sverige än i Thai-land som styr verksamheter har en del ingen aning om, ett tempel har ingen särställning i svensk lagstiftning, betraktas som vilken förening som helst. En munk har ingen särställning i en förenings/tempelstyrelse, han är en ledamot som alla andra.
      Hösten 2003 har föreningen ett årsmöte, låt vara inte formellt riktigt, men dock.
      Luang Thaas kropp låg och väntade på begravningen och den kremering som skulle ske ett år efter hans död.. Alla var upptagna med att arrangera den storslagna begravning som planera-des ske på Skogskrematoriet försommaren 2004. Då slog Phramaha Boonthin till. I kraft av sitt ämbete lyckades han manipulera en styrelsemedlem att skriva på för uttag i banken. Före-ningens kapital på 1,25 mille, togs ut. Styrelsen kördes över och i föreningens namn köper Phramaha Boonthin i april/maj 2004 ett stycke ”värdelös mark” i Lapplands glesbygd. Detta efter att ha varit ute och åkt snöskoter i lapplandsskogarna med Åseles kommunalråd Bert-Rune Dahlberg (s), och fastnat för en höjd i Fredrika. Tidningarna skrev senare om att Euro-pas största Buddisttempel skulle byggas i Fredrika, 50 mille skall det kosta. Kommunalrådet och munken reser till Thailand för att tigga pengar, påstår att regeringen lovat sponsra projek-tet. (Thailändska regeringen kan inte använda skattepengar till ett tempelbygge utomlands, likväl som Åsele kommun inte kan använda sina skattepengar.)
      Luang Thaas begravning ägde i juni 2004, strax därefter anar föreningens kassör ”ugglor i mossen”, efter efterforskningar upptäcker hon att stora summor försvunnit från föreningens konto. Phramaha Boonthin och manipulerad styrelsemedlems förehavanden kommer upp till ytan. Övrig styrelse anser sig tvungna att agera, kallar till extra årsmöte i oktober 2004.
      Phramaha Boonthin och manipulerad styrelsemedlem svarar med att under kuppartade stad-gevidriga former avhålla något de kallar årsmöte 6 november, 2004 . Detta möte är helt stad-gevidrigt. Bland annat har manipulerad styrelsemedlem till sitt försvar uppvisat ett falskt pro-tokoll, urkundsförfalskning. Klippt och klistrat likt Marjasin.
      Den legala styrelsen polisanmäler hösten 2004 bankuttagen. Åklagaren sade att visst har stora lagbrott förekommit men omöjligt bevisa av vem, förundersökningen läggs ner.
      2005 inges ansökan om stämning till Nacka Tingsrätt. Föreningen hade väl inte skötts helt formellt riktigt något som nu slog tillbaka. Någon större framgång blev det inte vare sig i tings- eller efter överklagan till hovrätt, målet avvisades på formella grunder.
      Intresserade kan beställa handlingarna från Nacka Tingsrätt T 2022-05, och Svea hovrätt
      Ö 7940-06.
      Stockholmsthai ser visionen om ett utbyggt funktionellt tempel försvinna i en av dem oönskad markplätt 70 mil norrut i ödemarken. Hur många har råd att frekvent ta sig dit?

      Något jättetempel i Fredrika har vi ännu inte sett, pengar saknas. Phramaha Boonthin går op-timistiskt på. Vänta, vänta, pengar kommer. ”Utlovade” pengar från Thailands regering kom-mer inte, på grund av militärkuppen säger man.
      Enligt pressen så har han gjort upp en ”avbetalningsplan” för de fodringar (4,6 mille sägs det) som finns hos schaktfirmor och andra leverantörer. Jobb som är beställda i Värmdöförening-ens namn, med hans namnteckning.
      Från början sade man det skulle kosta 50 mille, nu pratas om 20 mille. En sak är säker, de första 4,6 mille som man lyckas samla in går till att täcka obetalda jobb som redan utförts. Sen kan man börja bygga igen.
      Frågan är om det är föreningen på Värmdö som är byggherre eller Phramaha Boonthin som privatperson. Wat Buddharamas existens är hotad. Väljer fordringsägaren att gå till kronofog-den så är tempelfastigheten på Värmdö det enda av värde som finns att ta, om man nu bedö-mer att Phramaha Boonthin agerar i föreningens namn.
      Resultatet är att Wat Buuddharama på Värmdö har förlorat i anseende, Thai går inte dit läng-re, offergåvorna uteblir, på knappa medel försöker man överleva. Thai är sådana att man inte ”gör merit” på ett tempel man har betänkligheter kring. De som trots allt kommer har sanno-likt inte någon kunskap om vad som förekommit. Så ni som har tjejer som brukar gå dit för att ”göra merit”, informera dem om att föreningen/templet i dag inte har någon som helst styr-ning, ingen fungerande styrelse, ingen fungerande bokföring. Man har ingen som helst aning om var pengarna tar vägen. Förhoppningsvis till tempelbygget i Fredrika, men som jag sade, först skall 4,6 mille in för att täcka skulderna.
      Mahanikayledningen i Bangkok följer utvecklingen. Mitt stalltips är att Phramaha Boonthin kommer att kallas hem. Han har med sitt agerande starkt dragit ner anseendet för sin munkor-den i Sverige.
      Vi får se hur det går. Någon som vet något?

      Tilläggas bör att de flesta övriga Tempel i Sverige drivs av den andra Thailändska munkor-den, Thammayutorden, lyckligtvis har denna inte ett dugg med Fredrika och Värmdö att göra.

      Sen har vi Dhammakayan som fått ett visst fotfäste i Sverige, en udda omdebatterad gren av Thaibuddismen. Något i stil med Livets Ord, pengar, pengar och åter pengar. Den kristna Amerikanska framgångsteologin har smittat av sig till Buddismen. Rörelsen är under utred-ning i Thailand, de har ett jättetempel i Bangkok som är på väg att konfiskeras och överföras till den etablerade Shangan. Sektens ledare har degraderats från en ganska hög munktitel till ”gräsrotsmunk”. Det sviktar under fötterna på dem i Thailand därför söker man sig utomlands. Dammakayan lär ha etablerat sig i Göteborgstrakten och Norge, någon som vet något?
      Hamnar flickorna i dessa munkars klor lär det kosta minst lika mycket som det kortspel, som det pratats om på forumet.

    • #411546

      Västerbottenskurriren publicerade en artikel idag om problemen vid byggnaden av templet i fredrika. Tio av de 22 miljoner kronor som krävs för att bygga templet verkar saknas.

      http://www.vk.se/Article.jsp?article=207806″ onclick=”window.open(this.href);return false;

    • #411547
      Lung Lennart
      Participant

        Problem fördröjer Templet

        Påstådda besökarna märks inte i Fredrika

        Paviljongen går med förlust

        Tre artiklar i Västerbottenskuriren, någa med kommentarer.

        Templet har varit föremål för ganska mycket i pressen även SVT, DN och Aftonbladet.
        Undrar om reportrarna följer Thailandsforum

        Länk: http://www.vk.se/Article.jsp?article=207806&category=388″ onclick=”window.open(this.href);return false;

      • #411548
        Thaisambo
        Participant

          Jag tycker att tanken med Buddharama templet i Fredrika är trevlig och noterar att det som idé är uppmärksammat. Organisatoriskt verkar det lite instabilt.

          Men varför har inte den buddhistiska församligen legaliserats i Sverige? Det borde underlätta i såna här frågor, tyvärr är jag inte väl insatt i detta, men vill tipsa om att det finns en möjlighet att bli erkänt trossamfund i Sverige hur svårt detta är känner jag inte till, men det lär ju finnas ca 22 000 thailändare i Sverige. Stämmer det borde det vara tillräckligt.

          Förhoppningsvis är Thailändska föreningen i Sverige med bland remissinstanserna till Kulturdepartementets utredning Ds 2008:51, “Ett förenklat trossamfundsregister”, som gavs ut den 4 juli 2008, och kan yttra sej över utredningen, länk till utredningen är http://www.regeringen.se/sb/d/10014/a/108066″ onclick=”window.open(this.href);return false; och jag ser ingen anledning för Thailändska föreningen att avstå.

          Att detta kan vara till hjälp och stöd för den buddhistiska församlingen i Sverige och projektet med Buddharama templet i Fredrika framgår av Skatteverkets information, se t ex “Avgift till trossamfund i skattebeskedet”, som kan läsas på http://www.skatteverket.se/skatter/trossamfund.4.18e1b10334ebe8bc80005629.html” onclick=”window.open(this.href);return false;.

          På det här sättet borde den buddhistiska församlingens arbete i Sverige kunna främjas och stödas på det sätt som är normalt för religiösa samfund i Sverige. Självklart utesluter det inte internationell hjälp och stöd mellan buddhistiska föreningar och sammanslutningar i världen och inom Europaunionen. Men det här med möjligheten att bli ett erkänt, registrerat, trossamfund i Sverige är också en väg till registrering och erkännande inom EU. Jag tror att detta är fullt tänkbart som en möjlighet!

          Med vänlig hälsning

          Thaisambon

        • #411549
          Lung Lennart
          Participant

            Problemet är att trots att Thailändska Buddistiska föreningen i Sverige, den som driver Värmdö, och Fredrika tilsammans med Lapplands Buddistiska förening trots namnet inte är en riksorganisation. Det finns inget rikstäckande samfund för de föreningar, tempel, församlingar, kärt barn har många namn.
            Sveriges Buddistiska sammarbetsråd finns. Men det omfattar alla inriktningar, det är bara två av Thaitemplen som är medlemmar däe, just Värmdö och Haninge.

          • #411550
            Thaisambo
            Participant

              Det här som Du beskriver är absolut relevant att föra fram till utredningen! Dess syfte är ju inte att försvåra för t ex buddhistisk verksamhet (det är för övrigt redan förbjudet i svensk diskrimineringslagstiftning så den knuten måste de lösa) utan självklart ska buddhistisk verksamhet kunna bedrivas i Sverige på samma villkor som all annan frireligiös verksamhet.

              Skulle det vara så att man på grund av formalia kan anses diskriminera buddhistisk verksamhet så går det att få överprövat, ända upp i FN, där även Sverige ratificerat FN:s deklaration om mänskliga rättigheter, http://www.un.org/events/humanrights/udhr60/index.shtml” onclick=”window.open(this.href);return false;. Detta har karaktär av överstatlig lag och på något sätt måste man lösa frågan om buddhisterna i Sverige och deras rätt till delaktighet. Förenklad text om rättigheterna finns på http://html.knowyourrights2008.org/images/stories/pdf/HRD_simple_en.pdf” onclick=”window.open(this.href);return false;, där punkt 2 är värd uppmärksamhet.

              Thailändska Buddhistiska föreningen kan yttra sej och det har större tyngd, men det går bra att lämna in personliga yttranden också över förslaget.

            • #411551

              Kanske är det dags att bilda en riksförening för thailändare och thaibuddhismen, ett förslag är man gör detta under Thaifestivalen nästa år och man där och då fixar i ordning detta. Troligtvis kommer höga potentater från Thailand och Thaiambassaden att vara med. Perfekt för att få en officiell status på en “riksförening”.

            • #411552
              Lung To
              Participant

                Var i somras i Fredrika och det var sorgsen syn som mötte oss. Allt vad man har åstadkommit är en buddhastaty och en staty av en gammal munk. Ska bifoga några bilder om besöket:


                Så här såg platsen för tempelbygget ut:

              • #411553
                Thaisambo
                Participant

                  Dock ser det ut som om det finns någon som sköter det som finns. Flaggor och dekorationer är hela och rena och det finns rikligt med blommor satta i rabatten.

                  Själva tempelplatsen är byggklar i stort sett och har inte vuxit igen, hur nu det kan komma sej. Det ser ut som om det väntar, men inget förfall har börjat och det är alltid något.

              Viewing 8 reply threads
              • You must be logged in to reply to this topic.