Viewing 10 reply threads
  • Author
    Posts
    • #386048

      Har WiFi uppkoppling här i huset på Samui och undrar om det finns något sätt att få en snabbare uppkoppling. Just nu så pendlar uppkoppling mellan bra/medel eller inget alls. Var och kollade på Tesco men hittade inget där.Någon som har en idè??? :profileright:

    • #416455
      Marten_G
      Participant

        WiFi mot vad ?

        Har du en egen trådlös router ?, isåfall måste den matas med något.
        WiFi i sig självt har fungerat klockrent många år nu. Men i Thailand är
        det den ip-provider som levererar internet som har problem.
        Du kan kolla mot din ip-adress vilken leverantör du har.

        **************

      • #416456

        Nej jag har ingen egen router, den sitter i huvudhuset 50 mtr ifrån mitt hus, det sitter sändare/mottagare lite överallt men signalen är som sagt var inte hundra. Ska kolla vilken leveratör dom använder i området. Kan man köpa något som kan förstärka signalen och plugga in i usb uttaget???

      • #416457
        Marten_G
        Participant

          50m brukar inte vara nått problem. Men det finns ett antal inställningar
          för att förbättra kvaliteen på signalen. Har man en bärbar dator, men har den ansluten
          till ett 220volt uttag, så bör man titta på energi-spar funktionen i datorn/trådlösa nätkortet, så att den levererar full kräm i det läget till det trådlösa nätverkskortet. Är det yttre
          störningar som kan vara orsak, så köp ett externt trådlöst nätverkskort som
          du ansluter till en 1,5m usb-kabel. Då kan du flytta runt nät-kortet tills du hittar
          en bra signalstyrka.
          Det finns även separata access-point att sätta upp, men då krävs att du har
          rättighet att konfigurera huvudroutern.

          Ex. trådlöst externt upp till 300Mbit
          http://www.dustin.se/lp_700_3108.aspx” onclick=”window.open(this.href);return false;

          Ex. acces-point
          http://www.dustin.se/lp_693_3101.aspx” onclick=”window.open(this.href);return false;

          Ex. externa antenner
          http://www.dustin.se/lp_694_3109.aspx” onclick=”window.open(this.href);return false;

          Men normalt så är problemet inkommande internet i Thailand, flaskhalsen ligger där.
          På Samui misstänker jag att huvudlänken kommer via sattelite, som sedan sprids
          som adsl via telenätet. På Koh Chang när jag bodde där var CatTelecom klart den
          bästa. TOT låg mest nere eller var fruktansvärt slöt.

          Använd denna länk och mata in din egen ip-adress, då ser du vilken
          leverantör du har.

          http://cqcounter.com/whois/” onclick=”window.open(this.href);return false;

          **********************************

        • #416458
          Thaisambo
          Participant

            Är det svag mottagning på datorn som är problemet så kan Du sätta upp en trådlös repeater någonstans där du kan konstatera bra signalstyrka. De är relativt prisbilliga, bl a D-Link har såna.

            Antennkontakten är en N-female och Du kan byta antennen, det finns en massa på marknaden, både rundstrålande och riktade med räckvidd över långa avstånd, kanske 24 dBi och räckvidd 5 km. Antenner är relativt dyra i förhållande till repeatern, men priserna har sjunkit på senare år. Du kan även överväga alternativet att lägga en kedja med flera repeaters för att få den täckning du behöver, insatsen blir runt 200:- per styck.

            Jag har själv en rundstrålande antenn hemma på fasaden, den är på 8 dBi och ger signalstyrka nog för att jag ska ha bra mottagning på hela tomten, repeater fick jag ta till för att få signalen runt skorstensstocken, en stor klump av tegel och murbruk som annars skärmade av signalen väldigt kraftigt.

            Men det är så här du ska göra, repetera signalen vidare från nåt ställe där du har bra mottagning och led den vidare till mottagaren. Det hjälper inte att förstärka lokalt på mottagaren om den inkommande signalen är svag eller obefintlig, Du måste hjälpa den på vägen så den går fram!

            Tror inte Du behöver någon behörighet på ISP:n AP för att använda repeaters, det är inte säkert eftersom det bara handlar om att leda signalen vidare till en klient. Har Du behörighet att ansluta klienten så ska den behörigheten räcka för att få upp det hela och utöka signalens räckvidd på egen hand.

          • #416459

            Tack för svaren Thaisambo och Marten_G, nu så har vi kollat både på hur sändarna var riktade och hur routern var inställd, också hur min dator var inställd ang batteri inställningen. Och nu så funkat det helt ok, sändarna ifrån routern var helt åt skogen, dom pekade åt fanders så nu har vi klättrat runt på stegar och riktat in dom mellan regnskurarna.Ännu en gång tack för hjälpen :cheers:

          • #416462

            “Range extender” kan hjälpa om signalen är dålig.

            Hastigheten är ju som den är här på landet….och regnet slår ut hela nätet lite då och då……..man vänjer sig…haha…:p
            Har ni laptop?
            Vill bara varna för alla dessa strömavbrott som sker ca 1gång/månad. Kan bli dyrt om man har stationära datorer, hann paja en hel del för oss innan vi gav upp och skaffade laptops.

          • #416463

            Hahaha Rosarin vännen, har redan gått igenom ett par strömavbrott och nu när jag skriver det här så öser regnet ner igen, jo vi köpte laptops i svedala för du har ju varnat för strömavbrott här på Samui tidigare. En signalförstärkare vore ju inte helt fel, vart kan man köpa en sån??? du har väl rätt, man får väl ta och vänja sig vid att signalen är lite flimsig hahahahah. :reindeer:

          • #416460
            Thaisambo
            Participant

              Det är en spänningsvakt, överslagsskydd eller åskskydd som Rosarin pratar om. Såna finns att köpa och kopplas in mellan dator och eluttaget i väggen.

              Problemet är säkert strömspikar som slår till när strömmen kommer tillbaka, det kan röra sej om en elektrisk puls på 10.000 volt eller mer innan leveransströmmen stabiliserats på normal spänningsnivå. Detta går att kontrollera i t ex transformatorstationerna, men det är kanske inte infört överallt direkt, i Sverige är det fortfarande ganska nytt med de kraven på elleverantören, att hantera strömspikar.

              Jag vet inte hur pass tillgänglig sån utrustning är i Thailand, men kan tänka mej att den inte är så vanlig på privatmarknaden – och tacka för det, vem köper en dyr dator privat när den kan vara utslagen nästa dag av en strömspik? Man har helt enkelt inte det nödvändiga förtroendet för elleveransernas kvalitet för att våga sej på såna investeringar..

            • #416461
              Marten_G
              Participant

                När jag bodde i Maptaphut så gick åskan var o varan dag.
                TOT som var leverantör av internet till dessa övernattningsrum
                hade installerat åskskydd och även en äkta UPS med blyackar som
                routrar,modem,switchar/hubbar kopplades upp mot. Men det var samma
                visa varje gång, de blev soprent i dessa grejer efter varje åskväder.
                Och blev det soprent i deras reläskåp brukade det ta minst en vecka innan
                internet var igång igen. Modem,routrar kom efter ett par dagar.

                I rummet där denna utrustning fanns, så satt en nattvakt. Vi gjorde om
                lite där, så han hade 2 sladdar att dra ur när första mullret hördes, en elsladd,
                och telefonjacket för adsl. Då klarade sig utrustningen oftast om det inte blev
                en direktträff vid första smällen.
                Problemet är att de har luftledningar i TH, och oftast är det tele-jacket som är
                orsaken till att utrustning förstörs. Endera kommer strömspiken via teleledningen och
                går “bakvägen” in till modemet och övrig utrustning som är uppkopplad där, eller så
                kommer spiken via elnätet och går ut via telejacket. Här är det normalt 5volts spänning
                och kommer en körare på 1000volt eller mer blir det rent.

                Så det bästa är att dra ur el-kablar och telejacket när åskan är på gång.

                ************************************************************

              • #416464

                Ja det sprakar å låter lite varstans ifrån luftledningarna här nere hahahaha, fick samma råd av personalen här att dra ur kontakterna när åskan går, och precis nu så har det åskat och blixtrat nåt grymt. Hela huset stod och skakade när det var som värst. Man har väl blivit en smula bortskämd med turbo-bredband mm hemma i Svergie, men det är väl bara till och vänja sig, nu så funkar det endå bättre än tidigare. :cheers:

            Viewing 10 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.