Hem Forums Att bo i Thailand Visum och Uppehållstillstånd 1-års non-immigrant visa med sitt Thailändska barn som ref.

Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #385896

      Tja.

      Nästa gång jag söker visum till Thailand kommer jag att göra det från Sydney i Australien.

      Var in på deras hemsida och kollade runt lite. http://www.thaiconsulatesydney.org/” onclick=”window.open(this.href);return false;
      Enl infon där kan man söka 1-års non-immigrant visa med sitt Thailändska barn som referensperson + kopia av födelseattest,

      Motsvarande funkar bara med make/maka som referensperson + kopia av vigselbevis, från Thai. ambassaden i Stockholm, om jag fattat rätt.

      Är det ngn som har försökt sig på att söka visum med Thailänskt barn som referensperson på ambassaden i Stockholm?

      Det är ju ganska praktiskt isf för dom som inte är formellt gifta med sin thai partner och har en son/dotter med thailänskt medborgarskap.

      mvh LP

    • #415346

      Har iofs inte försökt söka visum i Stockholm och vet således inte hur ambassaden där ställer sig till detta. Men, reglerna säger att man kan söka och få visum och uppehållstillstånd för att ta hand om sitt thailändska barn, så skulle Stockholm vägra ge ett Non O så är det bara att ta upp det med immigration när man kommer ner till Thailand.

      Det är ju numer möjligt att ändra sin status inne i landet om man uppfyller kraven. Det går alltså att komma ner hit utan visum. Sen besöker man immigration med alla de rätta dokumenten och får ett Non O där, som sedan kan förlängas till ett år.

    • #415347

      Tja.

      Tack Guava för iden om att söka från Thailand.

      Personligen har jag för närvarande inget behov av 1-års non-immigrant visa, eftersom vi bor och arbetar i Sverige, blir billigare med ett eller 2 turistvisum per år. Men det är ju ytterligare en möjlighet för dom som vistas mer permanent i Thailand.

      mvh LP

    • #415348
      Thaisambo
      Participant

        Det är naturligtvis så att ambassadens befogenheter varierar beroende på vilket land de är representativ beskickning för, likaså var de är placerade organisatoriskt. Sveriges ambassader sorterar under UD men kommunicerar även med andra myndigheter, t ex Migrationsverket (motsvarar väl Immigration Office i Thailand). Svensk beskickning utomlands har ingen mer avancerad beslutsrätt i viseringsärenden, man får ta beslut om t ex ett tremånaders besöksvisum (Schengenvisering), men inte mycket mera. Det ger samordningseffekter i form av likabehandling när ärendena hamnar centralt hos Migrationsverket.

        Det är väldigt oklart om Thailands ambassader i Sydney respektive Stockholm verkligen har beslutsmandat ifråga om ettårigt non-immigrant visa. När man kan söka det lokalt på plats hos Immigration Office i Thailand dessutom blir man väldigt undrande, det låter otroligt att beslutsrätten skulle vara så uppsplittrad med kvalificerade variationer i ärendebehandlingarna beroende på var ansökan görs. Sånt bäddar för stridigheter i internationell politik och är inte bra för landets anseende, skiljer sej verkligen möjligheterna åt att utfå ettårigt non-immigrant visa mellan Thailands ambassader i Sydney respektive Stockholm?
        Jag undrar om det inte är så att formuleringarna bara skiljer sej lite grann mellan ambassadernas hemsidor? Innebörden ska rimligtvis vara densamma oavsett vilken beskickning man vänder sej till.

      • #415349

        Tja ..

        Från hemsidan för Thailands Ambassad i Sydney:

        http://www.thaiconsulatesydney.org/Consular_services/Visa/Spouse.html” onclick=”window.open(this.href);return false;

        Non-immigrant Visa ( code O)
        (Spouse Visa)

        1.Qualifications for the Applicant
        This application is for a person who has a Thai wife/ husband/ child only

        2.Documents for the Applications
        2.1 Visa application form completely filled out.
        2.2 Passport or travel document whith validity not less than 6 months and a photocopy
        2.3 Two recent photograph full-faced (passport-sized photograph or 2 1/2 inches)
        2.4 A photocopy of your valid spouse Thai I.D card / passport
        2.5 A photocopy of your spouse Thai house registration
        2.6 A photocopy of a marriage certificate
        2.7 A formal letter from your spouse identifying who he or she is? and the relationship to you.
        2.8 A photocopy of a birth certificate of your child (if using your children as a sponsor for the visa)

        Motsv från Thailänska amb. hemsida i Stockholm:
        http://www.thaiembassy.se/consular/visa.php” onclick=”window.open(this.href);return false;

        På hemsidan i Stockholm näms överhuvudtaget inget om barn och har aldrig hört talas om ngn som har sökt visum med barn som referesperson ( i stockholm) , därav frågan.

        mvh LP

      • #415350
        Thaisambo
        Participant

          Det är faktiskt likadant med Migrationsverkets hemsida…. Mångordig, snårig, svårt att hitta och svårtolkat. Det kan vara lättare att gå till grunderna i vissa fall och helt enkelt bara läsa innantill i Utlänningslagen.

          Man kan göra detsamma med thailändsk information, men då ska man ha kläm på hur Thailands rättssystem fungerar och dessutom kunna läsa och förstå thailändskt lagspråk på thailändska. Det är inte helt enkelt ens om man i och för sej kan läsa thailändska.

          Även de svenska ambassaderna har egen information på sina hemsidor, UD försöker visserligen samordna så gott de kan, men förhållandena är olika i olika länder och det påverkar bl a hur man ska beskriva vilka bilagor som behövs – de måste ju gå att få fram!

          Det är säkerligen likadant här….. Samma typ av problem när en ambassad ska försöka informera. Det blir ambassadens hemsnickare som får försöka hitta skrivningar som fungerar i det land ambassaden ligger i.

      Viewing 5 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.