Hem › Forums › Att bo i Thailand › Driva företag, Investera & Arbeta › Affärsplan och budget – Någon duktig här?
- This topic has 8 replies, 5 voices, and was last updated 15 years, 6 months ago by
nickbkk.
-
AuthorPosts
-
-
2 November, 2010 at 11:33 am #389409
Hej,
Jag och min partner har blivit inbjudna av CONNECT där vi skall presentera en ny uppfinning på deras språngbräda och även inför en hel hög med affärsänglar under vecka 47 och 49. CONNECT gillar vår ide så pass att de har tilldelat oss en coach. Vi har även flörta med en patentbyrå som gillar iden såpass att vi fick en kredit hos dem på upp till 250 000kr för två års patentkostnader.
Vi måste ta fram en proffsig affärsplan illa kvickt… Men tyvärr räcker varken kunskap och tiden till att skapa denna. Vi har skrivit en massa men allt måste putsas och fyllas på och förfinas.
Finns det någon STJÄRNA på affärsplaner och som även finns belägen i Thailand som skulle kunna hjälpa oss med detta?
Peter
-
2 November, 2010 at 11:55 am #448397
En affärsplan behöver du professionell hjälp med och inget du bör ta lätt på.
Affärsplanen bör beskriva er tilltänkta verksamhet, vilka ni är, vilka produkter ni har och dess styrkor, svagheter och prisbild, vilka konkurenter ni har och dess styrkor, svagheter och prisbild, hur marknaden (vem är kunden och hur skall den marknadsföras och säljas) ser ut för era produkter, vilka omsättningar ser ni på kort respektive lång (fem år) sikt samt hur ni skall gå tillväga för att nå dessa omsättningar.
Det är många som kommit på en bra och unik produkt men också tyvärr alltför många som misslyckats med att få ut sin produkt på marknaden. Tänk på att det kostar att lansera en ny produkt hur unik den än må vara så räkna inte med att ni skall kunna ta ut någon vinst förrän och ett par år. Därför behöver ni ha ett bra startkapital så ni inte får likviditetsproblem i början.
Lycka till!
Göran
-
2 November, 2010 at 12:24 pm #448398
Stgrhe – så sant så..
Jag är en grym produktutvecklare och har livnärt mig på det i egen regi 22år. Men mitt sinne för sälj och marknadsföring kunde ha vart bättre. Att denna produkt dessutom skall lanseras internationellt gör ju att man blir lite mörkrädd.
Peter
-
2 November, 2010 at 1:13 pm #448399
Jag skulle helsikes gärna göra just detta, men som min situation är just nu blir man mer än mörkrädd för att våga röra ens en fena.
Anledningen är det nya centrala avtal som vi fått från och med den 1 oktober. Så här har man fått till det:
“En uppsagd arbetstagare, som vid entledigandet har mindre än fyra år kvar till pensionsåldern enligt 7 § PA 03 och som väljer att inte stå till arbetsmarknadens förfogande, har rätt till pensionsersättning fr.o.m. dagen efter den då arbetstagaren upphör att stå till arbetsmarknadens förfogande.”
I mitt fall är det meningen att jag “upphör att stå till arbetsmarknadens förfogande” den 1 september 2011 och följaktigen kommer att få pensionsersättning – rätten är ju villkorad! Med såna villkor vågar man inte röra en fena.
Det finns dock ljus i tunneln. Ett stycke längre ned i avtalstexten står följande att läsa om detta:
“En arbetstagare, som har erhållit pensionsersättning enligt första stycket och som därefter väljer att stå till arbetsmarknadens förfogande, behåller pensionsersättningen.”.
Jag fattar ingenting. Bara jag väl fått igång det här med pensionsersättning så är det grönt igen. Och elegant nog finns även följande avtalstext med:
“Pensionsersättningen utbetalas fram till dess att arbetstagaren uppnår pensionsål-dern enligt 7 § PA 03.”
Minst sagt lämpligt att avvakta tills man fått sitt på det torra.
Annars har jag en duktig och kompetent kontakt på sälj och marknadsföring, affärsplanering, marknadsundersökning etc precis som Peter frågar om. Men det gäller svenska förhållanden och svensk marknad och det här gäller Thailand och internationell marknad. Det är en avvikande profilbild även om den är spännande och det kan kanske vara kul att vara rådgivare och leka med andras pengar – men just därför vill jag inte gärna ge något råd eller förslag, blanda inte in mej i det med andra ord!
Men Thailand har ju en myndighet som verkar ha till ändamål att hjälpa till med sånt här, BOI, Board Of Investment. Går det verkligen inte att knyta upp kontakter genom dom och hitta rätt samverksanspartners och rådgivare? Det borde inte kosta nåt att åtminstone prata med dem, man kan ju vara lite försiktig med detaljer om sin produkt så att inte nån annan kopierar alltihop.
Jag har ingen egen erfarenhet av BOI och kommer nog inte att ge mej på någon affärsverksamhet i Thailand, det är mer läge att lugna ner sej och jag har precis börjat.
-
2 November, 2010 at 1:21 pm #448400
Detta låter ju helspännande!! Jag skall se till så vi får ut detta i nyhetsbrevet på Fredag.
Hur tänker ni ersätta den som hjälper er?
Behöver man finnas på plats i Thailand?
Hur mycket tid uppskattar du att det rör sig om?
-
2 November, 2010 at 2:31 pm #448401
Thaisambo – CONNECT är svenskt och mötena vecka 47 och 49 kommer att ske hos CONNECT SKÅNE. Thailand har egentligen inget med denna produkt att göra, mer än att jag och min partner finns här än så länge. Produkten skall tillverkas i kina och hong kong och skall säljas via våra agenter i respektive land. Sverige blir av naturliga skäl första land. Tråkigt med stela pensionsvilkor.
Nille – Ja, vi söker helst någon som finns på plats här i Thailand och kan arbeta ifrån vårt kontor under de tre veckorna som vi har på oss att färdigställa affärsplanen. Därefter kan denna person komma att agera som vår rådgivare. Drivet folk växer inte på träd så han/hon lär nog bli en i teamet. Betalning efter överenskommelse.
-
3 November, 2010 at 1:00 am #448402
Jag har skickat detta vidare till en kompis som jag tror är väl lämpad men tyvärr är det väl som så att drivna människor redan är ganska uppknutna den närmsta tiden… Jag gissar dock att saker kan ändras om tillräckligt intressant.
Jag önskar er ett STORT lycka till! -
3 November, 2010 at 8:48 am #448403
Om affärsplanen skall vara på engelska rekommenderar jag att ni låter ett indiskt bolag skriva den, tex http://www.brickworkindia.com/ Ni verkar redan ha all fakta och behöver någon som skapar ett professionellt dokument. Det viktigaste är innehållet (dvs er input och kunskap) och inte formatet (den som skriver planen).
-
8 November, 2010 at 6:18 pm #448396
Hej på er gubbar (och gummor) Vi har fått tag i ett riktigt skickligt affärsplansproffs som nu hjälper oss. Dessutom fick vi lära känna Leo här på forumet som kom med mycket matnyttig information.
Tack alla för er input…
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.