Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Arbetare från Laos hölls fångna i burar på bondgård
- This topic has 3 replies, 3 voices, and was last updated 10 years, 10 months ago by
Nille.
-
AuthorPosts
-
-
24 August, 2015 at 1:46 am #394944
En bankchef har nu arresterats för att ha hållit 12 arbetare från Laos fångna och låtit dem sova i burar på en bondgård utanför Bangkok.
Arbetarna som är mellan 14 och 25 år gamla hittades sovande i små utrymmen med järngaller runt vilket liknade burar för djur enligt poliserna och soldaterna som slog till mot bondgården.
Bondgården ägs utav Chaidet Sonut som är chef för en Krung Thai bank.
Chanon Saenkaeo, 25 år, lyckades fly tillsammans med en vän. De kontaktade polisen och berättade deras historia. Enligt Chanon så fanns det inga toaletter i burarna så de var tvungna att göra sina behov i plastpåsar som dom kunde slänga nästa morgon när chefen öppnade burarna.
[img2:169gq7ql]http://i.guim.co.uk/img/static/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2004/01/23/thaichick372.jpg?w=700&q=85&auto=format&sharp=10&s=ed832db0ae4bddd5cf92751d4a867aa4[/img2:169gq7ql]
Chanon berättade även att arbetarna var tvungna att jobba hela dagarna och blev ofta slagna. Vissa fick skador men tilläts inte ett läkarbesök.
“Det känns som jag har återuppstått efter döden,” sade Chanon efter att ha överlevt slaveriet.
En annan av arbetarna som hölls fången sade att han kontaktade en person i Laos som kunde fixa arbete till honom i Thailand för 5,000 baht. Han transporterades över gränsen i en lastbil och släpptes sedan av i Nakhon Pathom. Väl på bondgården så lovades han en månadslön på 7,000 baht, men efter att ha jobbat i tre månader så har han inte fått någon lön alls.
Polisen håller nu på att förhöra ägaren till bondgården Chaidet, han är anhållen för att ha hållit fången, misshandlat och skyddat illegala arbetare. Det utreds nu om Chaidet också är skyldig till människohandel och om han är en del av ett större nätverk.
Polischefen Phruet beskrev arbetarnas förhållanden i burarna som chockerande Han trodde aldrig att det skulle finnas slaveri på det här sättet i Thailand.
Källa: BangkokPost
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand -
24 August, 2015 at 7:04 am #490721
Varför blir man inte längre förvånad. Ägaren chef på ett av Krung Thais bankkontor – say no more men bankirer vet hur man tjänar pengar
-
24 August, 2015 at 8:18 am #490722
Så Polisen Militären visste inget utan det kom som en överraskning alla är chockade hoppas att ingen tror på detta. Jag tror att denna bankchef enbart var målvakt och av anledningar vi inte känner till och han aldrig kan yppa pga konsekvenser för honom själv och hela familj. Hur och varför skulle polisen och militären låta andra tjäna pengar på just det som är polisen och militärens verksamhet. För tror någon på fult allvar att militären och polisen är så inkompetenta att de inte klarar av att kontrollera landets gränser med alla militärer och poliser. Ligor transportera folk in och ut och över hela landet och militären är även de chockade.
Nej detta handlar om en syndabock som kanske fick 1% av vad denna slav handel inbringar resten går till dem som äger landet och för detta får han nu livstid. Det vi ser och hör är sådant de vill att vi skall se och höra. -
24 August, 2015 at 10:44 am #490723
De arbetade som slavar på bankirens gård så bankiren behöver inte ha varit målvakt för något. Men såklart kan han ju inte berätta hur han “köpte” dem, då bränner han ju farliga människor i samhällets topp ;(
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.