Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Centrala › Arbetsplats/kontor med wifi i BKK för korttid?
- This topic has 7 replies, 6 voices, and was last updated 12 years, 6 months ago by
beachyman.
-
AuthorPosts
-
-
26 September, 2013 at 8:16 am #391946
Hej,
jag skall vara i BKK under ett par veckor under november månad och undrar ifall någon känner till något “kontorshotell” eller liknande där man kan sitta och jobba under dagarna? Det räcker egentligen med ett skrivbord med 220V och tillgång till ordentlig wifi. Arbetet består mest av att köra remote desktop mot servrar hos kunder i Europa och USA men även en del telefonsamtal.
Jag skall bo hos flickvännen så jag har inget hotell-wifi att använda mig av, och det känns ju lite B att åka till nåt cafe och snylta på deras wifi under en heldag. Dessutom är det ju ingen vidare miljö att sitta och ha telefonmöten i.
-
26 September, 2013 at 9:42 am #472127
Tjena, nu vet jag inte om det finns något kontorshotell du kan hyra in dig på bara för några veckor men skulle ändå avråda av den enkla anledningen att du inte har arbetstillstånd. Du får växla cafeer helt enkelt, eller leta upp något bra internetcafe.
-
26 September, 2013 at 12:06 pm #472128
Hej,
Kan man inte köpa ett prepaid mobilsimkort (som då “innehåller”ett par GB data), för att sedan använda funktionen “dela internet” eller “portabel wifi hotspot” på din mobiltelefon till din dator?
KIO
-
26 September, 2013 at 12:15 pm #472129
Har inte flickvännen internet hemma?
Annars kostar det 599 baht/mån och är väl bättre att sponsra henne med detta i så fall. -
27 September, 2013 at 8:32 am #472130
Hon har internet hemma och det skulle kunna funka under kortare stunder. Dock bor det 2 systrar, systerdotter och en pappa i huset (som är rätt litet) under samma tid jag är där, så det är ingen bra arbetsmiljö 🙂
Tänkte inte på att man kanske behöver arbetstillstånd för att hyra sig en kontorsplats. Får väl leta reda på nåt lugnt cafe nånstans kanske då i alla fall.
-
29 September, 2013 at 5:21 am #472131
I Chiang Mai finns iallafall ett speciellt internet kontor där du kan betala för en dag, en veckas eller en månads användning. Borde finnas liknande i BKK.
-
30 September, 2013 at 8:10 am #472132
Regus (som är ett internationellt “hyr ett kontor för en dag”-företag) hade visst ett business center i Exchange Tower. Dessutom kunde man få gratis guldmedlemskap (vilket ger access till deras business lounges med arbetsplatser och fika) hos Regus om man hade Eurobonus-kort.
Första gången jag har nytta av mitt Eurobonus tror jag :thumbleft:
-
9 October, 2013 at 9:17 am #472133
Hej beklagar men såg bara det här inlägget nu…
Om du eller någon annan undrar om delade arbetsplatser så såg på jag några stycken på ShareDesk.com
HUBBA (Ekkamai), Basecamp (Silom), Kliquedesk (Asoke)
Det är bara att googla. Ska själv prova en av dom vid nästa behov.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.