Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Armésoldater attackerade andra militärer i Pathum Thani

Viewing 3 reply threads
  • Author
    Posts
    • #393792
      Thailandsforum
      Participant

        Tio armésoldater har gripits och står inför en disciplinär utredning efter att ha attackerat andra soldater och dessutom blivit filmade när de gjorde det.

        [img2:vvt8uhib]http://www.nationmultimedia.com/new/2014/08/30/national/images/30242105-01_big.jpg[/img2:vvt8uhib]
        Bild: The Nation

        Armén har beordrat en utredning av soldaternas beteende efter att ett videoklipp börjat spridas som visar militärer från olika enheter i bråk på nattklubben Khlong Pleng i Pathum Thani på tisdag kväll. Enligt polisen så visar videoklippet runt 20 armésoldater, beväpnade med automatvapen, som attackerar tre handfängslade personer från flygvapnet. Runt 100 gäster kunde bara se på eftersom de inte vågade ingripa.

        De tre offren arbetade som vakter och kvällen innan attacken så ska tre civilklädda män ha ombetts att inte röka i klubben. De vägrade dock och en påstod sig vara ett armébefäl. Följande kväll så anlände de 20 soldaterna i ett militärt fordon och sade att ett nedslag skulle genomföras. Ett av offren frågades även om han kände igen ett av befälen som var på klubben kvällen innan.

        Källa: Bangkok Post
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #484195
        Nille
        Keymaster

          Ja nu är det dags för nya PM att visa färg. Han är nog inte glad, det tror jag vi kan vara överens om. Kan väl bara bli omedelbart avsked för detta?

        • #484196
          rednuf
          Participant

            Redan avklarat, armébefälen som ledde den här attacken har fått 6 månaders fängelse, avsked och blivit av med sin pension. Läs nyheterna, detta rapporterades om för typ 2-3 dagar sedan.

          • #484197
            Auan
            Participant

              6 månader och avsked utan pension det är viktigt att generalen skappar ordning reda och återställer förtroendet att hota folk med atomatvapen är inte farligt. Tycker att straffet är rimligt om man jämför med andra brott i Thailand de har ju inte talat om någon.

          Viewing 3 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.