Sju personer, inklusive en italiensk flicka, blev skadade när en bomb exploderade inifrån en pick-up som stod parkerad i ett köpcentrum på den populära turistön Koh Samui.
Explosionen ägde rum runt 23:30 i fredags, i köpcentrumet Central Festival. Bomben var placerad inne i en Mazda pick-up som var rapporterad stulen ifrån den södra provinsen Yala.
[img2:qvlqcyea]http://www.thephuketnews.com/image-1.4.1/image.php?width=540&full=1&image=http://www.thephuketnews.com/photo/listing/2015/1428720535_1-org.jpg[/img2:qvlqcyea]
Enligt polischefen Prawut Thavornsiri så vet man inte än vad för sorts sprängämnen som använts. Han vägrade även berätta om polisen tror att det finns kopplingar mellan den pågående konflikten i södra Thailand, och bombattentatet.
Sex thailändare och en italiensk flicka har fått vård för lindriga skador, alla har kunna lämna sjukhuset.
Ungefär samtidigt som bomben i köpcentrumet spränges så utbröt det även en eld vid Sahakorn Food Court i en annan del av samma provins. Det spekuleras nu i om de två incidenterna hör samman och är till för att sprida panik nu när årets längsta ledighet börjar.
Rebellerna i södra Thailand har hittils aldrig utfört terrordåd norr om staden Hat Yai, och om dom är ansvariga för bombdådet så har de brutit mot ett tidigare löfte att aldrig utsätta turister för fara.
Under Songkran kommer köpcentrumen i Phuket förbättra sin säkerhet för att vara på den säkra sidan.
Källa: ThePhuketNews
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand