Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Centrala Bombattentat i Bangkok!

Viewing 11 reply threads
  • Author
    Posts
    • #383698
      Nille
      Keymaster

        Sätt på TV:n, undvik folksamlingar, ha ögonen öppna. Jag skrev mer i min blog. Adressen i min signatur.

      • #397975

        Man blir orolig, vad är det som händer allså?

      • #397976

        Det lätt att dra slutsatsen att det är muslimerna i södra som ligger bakom detta men som du skrev Nille på din blogg, kanske det inte behöver vara så. Kanske Ex premiärminister Thaksin är på väg tillbaks. Att han var arg det visste vi ju!

      • #397977

        Jag lutar mer och mer åt TRT. Kanske inte Thaksin själv, men delar av kärngruppen.

        Det känns som om det skulle kunna vara så. De ligger pyrt till med korruptionsundersökningar och det ena med det tredje.

        Detta är rätt tillfälle att röra om i grytan i ett försök att på gammalt TRT-maner leda bort uppmärksamheten från sånt de inte vill ska få utrymme i medierna.

      • #397978
        Nille
        Keymaster

          Då smällde det igen precis innan tolvslaget. Mitt emot Central World Plaza, fd. WTC. 7 skadade varav 6 turister (utlänningar). Tydligen någon som vart vart av med benet

          Man kan ju gissa att det kunde blivit panik om det hade varit 100,000 personer där..

          Jag köper TRT teorin

        • #397979
          Malee
          Participant

            Jag köper inte teorin! Men jag har å andra sidan ingen bra att kontra med…

            Nu är det fyra bomber runt midnatt! CW + restaurang vid Pratunampiren exploderade. Buddy Bar, Khao San och Lumpini Night bazar hittades innan de exploderade.

          • #397980
            Nille
            Keymaster

              Nej, var influerad av nyårsgodsaker så jag håller inte med mig själv längre :scratch:

              Räkna med att jag kommer svänga kappan ett par vändor innan jag har sammanställt min slutliga teori. Som Guava lutar jag mer och mer åt det militanta i söder.

              Det kan förstås också vara en ren vedergällning för avrättningen av Saddam. Varför Thailand? Enkelt. USA vänliga. Behöver inte ha ett dyft med människorna i Södra att göra.

            • #397981

              Jag tror på TRT o hoppas på demokrati trots allt.
              MVH
              Isaan bo

            • #397982

              Jag började med södern, svängde efter en diskussion med Nille till TRT, men efter de nattliga bomberna kan jag inte se annat än att det är de södra extremisterna.

              jag tror inte det har något med Saddam att göra, detta är internt Thailand. De har ju hotat länge med att ta kampen till huvudstaden. Nyår passade väl bra enligt deras sätt att tänka..

            • #397983

              Vad tror du blir fortsättningen på detta? Eller tror du att det bara var ett engångs tilltag från deras sida?
              För mig låter det ju som om det skulle vara början på något som inte klaras ut så lätt………. :pale:

            • #397984

              Enligt en vän som har en vän som är polis så lär det ha varit minst ett tiotal explosioner runtom i Bangkok som polisen har mörkat. Men det var något jag fick höra på fyllan i natt.

              Som sagt, det var bara på fyllan. Jag vakna precis. Så jag ska se om jag kan luska ut mer.

              Det var väldigt mycket polisbevakningar ute. Och även om det var många thailändare som var ute, var det många som jag pratade med som var mycket oroade och rädda. Vid RCA fick vi vända för att polisen sa att det inte var säkert att gå in.

            • #397985
              Nille
              Keymaster

                @Laila wrote:

                Vad tror du blir fortsättningen på detta? Eller tror du att det bara var ett engångs tilltag från deras sida?
                För mig låter det ju som om det skulle vara början på något som inte klaras ut så lätt………. :pale:

                Jag tycker som du, detta känns olustigt för framtiden. Jag har inte gått igenom massmedia ännu så jag kommer nog tillbaks om detta, jag också.

            Viewing 11 reply threads
            • The topic ‘Bombattentat i Bangkok!’ is closed to new replies.