Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Östra Bra dart i Pattaya av La Chiquita

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #385576

      Onsdagen den 23 juli avgjordes Pattaya, San Miguel wednesday League. Det är den tuffaste och mest prestigefyllda ligen i stan där

      endast lagets fyra bästa spelare får vara med.

      Topplagen möttes i en helt avgörande match på La Chiquita Bar & Guesthouse.

      Så här gick det när senaste säsongen (nov 2007–feb 2008) avslutats.

      [attachment=2:2pfx5pty]Dart08 005.jpg[/attachment:2pfx5pty]

      Här är en länk till slutställningen förra säsongen:
      http://www.sanmig.leaguerepublic.com/Index.do;jsessionid=87E080C11408BA4522E6CAC82D1685D5?selectedSeason=7108079&selectedDivision=4395631″ onclick=”window.open(this.href);return false;

      De andra lagen i ligan tyckte att vi var alltför överlägsna så reglerna ändrades.

      Inför slutomgången fick vi inte förlora mer än sex av nio delmatcher. Det sämsta resultatet vi fick göra var att förlora med 5-4, blev det så eller bättre så hade vi vunnit ligan igen. Vi hade inte förlorat med mer än uddamatchen, dvs 4-5 tidigare i ligan.

      Vi var i topp i alla delresultat förra säsongsavslutningen, inför sista omgången i nuvarande säsong hade vi redan gjort flera Tons (kast över 100p), flera kast och flera olika kastare som lyckats sätta en 180:a, Highest Finish är ju maximalt 170, så där kunde det inte bli bättre än förra säsongen
      – Detta trots att reglerna ändrades av avundsjuka britter…

      Egentligen platsar jag själv inte i denna serien, det finns många duktiga dartkastare i Pattaya, till och från. Men nöden har ingen lag då jag inte har bättre spelare att tillgå under stora delar av säsongen, farangerna kommer och går med sin semester. Därför har jag och min flickvän varit tvugna att spela många av matcherna, men det har ju gått ganska bra i alla fall, tack vare mina duktiga medspelare.

      Man får dock bara ha två Thaimän med i varje match, jag har tillgång på några av landets bästa spelare. Och alla spelar helt utan ersättning enbart för att de vill ha träning och trivs tillsammans. Många andra lag tror fortfarande att jag har köpt ihop ett lag. Det är inte så att man får in några kosing på att vara med i den här ligan den är för seriös och endast fyra spelare från varje lag får vara med och kasta, så det blir inga stora kassor precis de kvällarna det är hemmamatcher. Jag tänkte gå ur den här ligan eftersom det är en ren förluströrelse, både i tid och pengar. Men de ville komma och spela för min bar då de behövde träning och Pattaya har många duktiga dartkastare från diverse olika länder samt att Pattaya ligger bra till rent geografiskt för dem.

      Nåväl, hade jag haft flera faranger eller thaitjejer som är någorlunda duktiga och stannar här lång tid över året så hade jag kunnat satt ihop två eller kanske till och med tre lag med de thaimän som vill spela för mig och alla skulle antagligen vara med och slåss i toppen av ligan..

      Och så här gick det!
      [attachment=1:2pfx5pty]Pokalfot.jpg[/attachment:2pfx5pty]
      Tre pokaler och fyra medaljer blev det
      [attachment=0:2pfx5pty]Sagickdet.jpg[/attachment:2pfx5pty]

    • #412249

      Lagledaren, jag själv i mitten, till höger på bilden står Richard lagledaren för Helicopter, det lag som tog andraplatsen.
      [attachment=2:2t1bs9hr]Winner.jpg[/attachment:2t1bs9hr]
      Här är stommen i laget: Längst till vänster har vi Pattaya, ja han har det smeknamnet.. Framför honom i vittt står ID, en trevlig hyggligt hög polis som är mycket duktig på dart och före detta champion i några stora turneringar här i sydostasien. Sen så är det jag. Näste man är Nattakhom, eller hur han nu stavas, det brukar vara lite olika… Men han anses vara etta eller tvåa i Thailand, men spelar inte så mycket rankinggrundande matcher så att det syns så bra i statistik. Men till de andra stora turneringarna i sydostasien åker han oftast, då tillsammans med den andre som är i topp nu. Sen har vi lagledarens flickvän det vill säga stor-bossen själv, som av någon outgrundlig anledning inte ser glad ut.
      [attachment=1:2t1bs9hr]Team1.jpg[/attachment:2t1bs9hr]
      Och här har vi två andra toppspelare. Killen i Rött är Klang, lillebror till Pattaya. Dartspelaren med orange krage heter Sab och han spelade för mig för drygt två och ett halvt år sedan, då var han etta i asien sades det. Han har tränat upp en del av mina nuvarande duktiga spelare. Han blev tvungen att lägga av att spela aktivt, på grund av att han och frugan fick en liten en. När han slutade så rekommenderade han de andra thailändska toppspelarna att spela för mig! Så, från början så är det på grund av honom jag har så många bra spelare. Nu har de själva fattat tycke för laget och de är numera trogna La Chiquita. Tyvärr så måste Nattachom spela en liga i Bangkok som är rankinggrundande, men när han har tid så kommer han alltid och spelar för La Chiquita
      [attachment=0:2t1bs9hr]Klang-Sab.jpg[/attachment:2t1bs9hr]

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.