Eftersom det nu bestämts att taxipriserna ska höjas är get givetvis fler som också vill höja priserna.
Nätverket för bussoperatörer har nu bett om att också få öka priserna. De påstår att de senaste tio åren har priset för att åka buss varit lägre än nettokostnaden och att 30 procent av bussoperatörerna inte gått med vinst. Det kan då bli så att många bussar slutar gå om inte priserna tillåts höjas innan årsskiftet.
[img2:16kt1n6x]http://media2.coconuts.co/styles/article_header/s3/field/image/tnews_1368762558_5786.jpg[/img2:16kt1n6x]
För tillfället kostar det 8 baht för vanliga bussar och 12-22 baht för bussar med luftkonditionering. Höjningen beräknas bli 2 baht.
Operatörerna vill också att regeringen ser till att hitta någon källa för lågräntelån så bussarna kan renoveras och erbjuda bättre service för det höjda priset.
Så förhoppningsvis kommer vi i framtiden få se mindre antal bussar som släpper ut stora svarta moln av avgaser.
Källa: Bangkokcoconuts
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand