Hem › Forums › Resa i Thailand › Praktiska Prylar & Finurliga Råd › Cash out sinsod
- This topic has 2 replies, 3 voices, and was last updated 15 years, 6 months ago by
Waterhole 1.
-
AuthorPosts
-
-
14 October, 2010 at 5:22 pm #389205
Ja då var det dags! Kan man ta ut oändligt med pengar ifrån mitt Mastercard I thaibank eller har dem någon limit?
-
14 October, 2010 at 6:38 pm #446964
Ja, görs uttaget i ATM automat så finns det vad jag vet en spärr. Dels maxbelopp/dag och sen verkar det vara någon beloppsgräns också. Jag försökte i våras ta ut THB 75 000 på ATM – tänkt att göras som 3 x THB 25 000, men jag fick inte ut mer än THB 60 000 – det var sista uttaget som jag inte fick ut mer än THB 10 000 på efter flera försök och det berodde inte på att det var slut på sedlar.
Inne på kontoret får Du prata med dom… De kan ordna det mesta även om det kan ta en liten stund – de vill ju kunna kolla att det finns täckning och så komma överens med Din kortutgivare att Du verkligen får ta ut pengarna när det ligger utanför det man kan kalla för “generalöverenskommelserna eller -villkoren. Detta beror förstås på att det inte är det aktuella bankkontoret som har full kontroll över kontot.
Annars är reguljär överföring (T/T) via banksystemet i regel att föredra hellre än kortuttag, som är en dyr överföringsform, omgärdad av allsköns avgifter och pålägg (de internationella kontokortsutgivarna, t ex MasterCard, har i regel en transaktionsavgift på kring 3% av det belopp man handlar för, i Sverige brukar butikerna betala det, men annars är det vanligt att man lägger på den avgiften när kunden betalar med kort).
Du spar troligtvis en hel del på att undvika stora kontantuttag på kontokort….
-
15 October, 2010 at 1:06 pm #446965
Hej
dom svenska bankerna har vanligtvis en limit på hur mycket du kan ta ut per vecka, detta för att skydda ditt kort mot bedrägerier om det blir stulet. 100.000 baht/vecka är min erfarenhet.
Om du tänker ta ut mer? Kontakta din bank om transaktionen!Waterhole #1
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.