Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Östra › En vecka – Koh Samet eller Ko Chang ?
- This topic has 7 replies, 6 voices, and was last updated 17 years, 8 months ago by
Illuvatar.
-
AuthorPosts
-
-
6 September, 2008 at 9:43 am #385739
Hej,
åker snart till Thailand för att vara där en månad. Det mesta av tiden kommer vara i Bangkok, men planerar åka iväg en vecka med flickvännen till någon plats i med lite strand. Så Ko Samet och Ko Chang verkar ligga närmast till hands. Nån som har erfarenheter av dessa, för/nackdelar? Vill helst komma undan med hotell för 1000 bath natten men samtidigt närma beachen. Gärna några ställen man kan gå ut och äta på om aftonen. Däremot är nattliv inte så högrio, fyller den kvoten i Bangkok :drunken:
-
6 September, 2008 at 1:02 pm #413594
Mer romantiskt; Samet. Mer folk och mer att göra: Chang.
-
7 September, 2008 at 12:39 pm #413595
Jag funderar på en resa dit i februari. Vi har med oss en liten på 5 månader. Finns det bra ställen och annat att göra än stranden?
-
7 September, 2008 at 3:01 pm #413596
@Mango wrote:
Jag funderar på en resa dit i februari. Vi har med oss en liten på 5 månader. Finns det bra ställen och annat att göra än stranden?
Jag skulle rekommendera Koh Chang, var där för ett år sedan ungefär och bodde på Kacha Resort (http://www.kohchangkacha.com/” onclick=”window.open(this.href);return false;). Nu kostade det lite mer än 1000 baht/natt, men det var ett kanonställe! Rekommenderar restaurangerna som ligger utmed stranden, vi provade ny nästan varje kväll och den ena var bättre än den andra, bland den bästa thai-maten jag ätit faktiskt, bra seafood! :thumbright:
Utöver pool/beach så finns det vattenfall (såklart) och jag brukar vara skeptisk till dessa “turistfällor” där faranger betalar 200 baht i inträde och thai bara 20 baht :scratch: , men detta var riktigt nice! En annan dag var vi ute på heldags snorkling/båtutflykt och det var okey det med, första gången för mig.Har aldrig besökt Samet, men vad jag kan förstå så är det väldigt mycket mer spartanskt och enkelt än Chang. Lycka till!
Mvh,
Anders -
8 September, 2008 at 11:51 am #413597
@Mango wrote:
Jag funderar på en resa dit i februari. Vi har med oss en liten på 5 månader. Finns det bra ställen och annat att göra än stranden?
Samet; finns inte mycket mer att göra än vara på stranden. Ang spartanskt på Samet; beror på vad man menar men det finns gott om boende i olika prisklasser och olika kvalitet, alltfrån enkel hydda till femstjärniga hotelanläggningar.
-
9 September, 2008 at 6:22 am #413598
säger helt klar koh chang 😛
underbart fin ö och avkopplande.. -
10 September, 2008 at 2:05 am #413599
Med en 5 månaders baby, utan tvekan Koh Chang.
-
20 September, 2008 at 2:33 pm #413600
tack för svaren. Styr kosan mot Ko Samet denna gången, ser ut som ett väldigt vackert och avkopplande ställe. Dessutom är tjejen såld på det 😛 Läste på lite mer om Ko Chang efter era inlägg, och verkar ju vara ett höjdarställe, så blir nog ett besök där så småningom.
Joakim
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.