Hem Forums Att bo i Thailand Kultur, Samhälle & Politik, Förlänga Thaipasset. Sverige vs Thailand?

Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #386289
      mattias1971
      Participant

        Hade tänkt åka till Thailand på semester med frugan & barnen i sommar(Juni/Juli). Upptäckte dock att frugan´s pass går ut i början på Mars och barnen´s i Oktober. Dom har Ut o bott i Sverige ett par år nu. Vi kan om vi hittar biljetter till rätt pris åka i Mars istället. Var in på Thaiambassaden´s hemsida o spanade efter hur lång tid det tar för ett nytt pass i Sverige o om det är okey att resa ut/in osv.. med så kort tid kvar på passet. men det är inte så lätt att få fram fakta man kan lita på där.

        Nu min fråga:
        Nån som vet hur lång tid det tar att ordna nytt pass på ambassaden i Sverige?
        Nån som vet ifall det kan uppstå problem ifall vi ordnar nytt i Thailand?
        Nån som vet nått bolag som har billiga biljetter(kvar) till Thailand innan 7Mars (hehe..)?

        Mvh

      • #418552
        Thaisambo
        Participant

          1) Det går normalt snabbt att ordna nytt pass på hemlandets beskickning när det finns ett gällande pass. Tror inte Thailands Stockholmsambassad utgör något undantag. När ni fått det nya passet måste ni åka till Migrationsverkets kontor för att få nytt uppehållstillstånd inklistrat, även detta går snabbt.
          2) Ni kan inte få nytt tillståndsmärke inklistrat där, möjligen kan den svenska ambassaden i Bangkok ta fram och klistra in nytt uppehållstillståndsmärke. Utan det släpps ni inte in i Sverige vid återresan så se till att ha det avklarat innan ni åker iväg!
          3) Leta! Flygbolag och resebyråer bombar ned marknaden just nu med reapriser och vad jag förstår är ytterligare prisnedgångar att vänta. Men krockar den 7 mars (jag har inte koll) med någon av de svenska vintersportlovveckorna kan det bli svårt att få just den dagen – det brukar vara hög efterfrågan på såna tillfällen!

        • #418553
          mattias1971
          Participant

            Klistrar dom inte in en ny sida med förlängning i passet (med kort, 5år till osv..) istället för att byta hela passet?
            Har för mig att dom gjort så i frugan´s pass i Thailand. Isåfall skulle tillståndsmärket inte behöva “bytas ut” och man slapp besöka ambassaden.

          • #418555

            Fru Chang åkte 2008-03-01 till Thailand med ett thaipass som gick ut 2008-05-07. Inga problem.

            I Chiang Mai så ordnar fru Chang med nytt pass, då man inte vill förlänga det befintliga. Det tar en vecka att få det nya passet. Märkligt nog får fru Chang behålla det gamla passet som ej gått ut än. Man gör inga försök till makulering.

            I slutet av april besöker vi svenska ambassaden i Bangkok och får vänta cirka 20 minuter på att fru Chang ska få sitt PUT instämplat i nya passet. Medtagna foton behövdes då ambassadens kamerautrustning var ur funktion.

            Herr Chang har talat.

          • #418556
            islander
            Participant

              @mattias1971 wrote:

              Nån som vet ifall det kan uppstå problem ifall vi ordnar nytt i Thailand?

              Namnändring/giftermål som är gjord via Ambassaden i Stockholm och där ni sen inte själva ordnat detta i Thailand kan innebära strul och ny biljett.
              Eller att ni gift er i Sverige men inte registrerat detta i Thailand då kan det bli problem med Amphur om hon behöver nytt ID-kort och utan idkort inget pass.

            • #418557

              Hej
              Läste tråden hastigast o lägger ut detta senaste vad det gäller att förnya Thaipass i Stockholm. Kanske finns redan här men jag gör det ändå

              Från:
              Royal Thai Embassy Stockholm
              Datum: 7/1/2011 9:47:29 AM
              Till: ‘Erik V?nsk?’

              Hej Erik

              Jag bifogat en länk till vår hemsida som visar vilka dokument hon behöver ta med sig för att göra ett nytt pass. För att boka tid kan du ringa oss på tel 08-58804250 begin_of_the_skype_highlighting 08-58804250 end_of_the_skype_highlighting och boka tid. Det är bäst och ringa på eftermiddagar då är det lättare att komma fram.

              http://www.thaiembassy.se/documents/thaipass2010.pdf

              MVH

              Alexander

              Consular Section

              The Royal Thai Embassy

              Floragatan 3, 114 31 Stockholm

              Box 26 220, 100 40 Stockholm

              Tel: 08-588 04 250 begin_of_the_skype_highlighting 08-588 04 250 end_of_the_skype_highlighting

              Fax: 08-411 0446

              (M-F 9.00 – 16.30)


              Original Message


              From: Erik Vไnskไ [mailto:erik.vanska@spray.se]
              Sent: Thursday, January 06, 2011 9:16 PM
              To: consular@thaiembassy.se
              Subject: Pass förnyelse

              Hej
              Min fru som är thai och vi är registrerade gifta både i Sverige och Thailand till följd att hon har mitt efternamn i båda länder.
              Då kommer vi till frågan. Vad för handlingar måste ho ha med sig till er. Frimärken, foton, personbevis Sverige- Thailand, vigselbevis Sverige-Thailand mm.???
              Vi veta allt som behövs.
              Vi vill boka tid också hos er till nästa vecka alltså vecka nr.2 för min fru Kodchakorn

          Viewing 5 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.