Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Fuskande taxiförare för GrabTaxi Phuket får tre chanser
- This topic has 2 replies, 3 voices, and was last updated 10 years, 9 months ago by
humpe.
-
AuthorPosts
-
-
5 September, 2015 at 3:29 am #394971
Phukets guvernör varnar nu taxiförare som registrerat sig för taxitjänsten GrabTaxi att om dom inte uppfyller tjänstens krav så kommer dom att sparkas.
“Vissa taxiförare vill enbart ta passagerare till och från flygplatsen, eller enbart utländska passagerare,” förklarade guvernören Nisit Jansomwong för pressen tidigare i veckan.
De hårda kraven på förarna har gjort att enbart 40 av de 137 taxibilar som är registrerade hos GrabTaxi är aktiva på ön.
“GrabTaxi-förare måste plocka upp alla kunder, även korta resor som från Patong till Rawai,” sade Nisit.
“De förare som nekar resor, lurar kunder, eller ger taxitjänsten dåligt rykte kommer att få böta 5,000 baht vid första anmälan och 10,000 baht vid andra. Om en tredje anmälan kommer in så får föraren sparken,” fortsatte Nisit.
[img2:14r9bbit]https://imgi.se/i/image45e82.jpg[/img2:14r9bbit]
Guvernören uppmanar alla som vill lämna klagomål om tjänsten att kontakta deras klagomålsnummer 1584. De som vill lämna förslag på förbättringar är också välkomna att ringa.
Men guvernören erkänner att det är många taxiförare som inte har förstått det nya systemet för GrabTaxi. Därför kommer det snart hållas fler gratis träningskurser för taxiförare för att göra dem mer medvetna om deras skyldigheter.
Guvernören Nisit använder själv tjänsten och hoppas på att den kan hjälpa till med att få ordning på transportproblemen på Phuket.
Källa: ThePhuketNews
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand -
7 September, 2015 at 3:08 am #490913
Hade samma problem i Pattaya nyligen. Skulle ner på stan vid 18-tiden men ingen ville hämta även om det cirkulerade några bilar i närheten.
-
7 September, 2015 at 2:44 pm #490914
@Nille wrote:
Hade samma problem i Pattaya nyligen. Skulle ner på stan vid 18-tiden men ingen ville hämta även om det cirkulerade några bilar i närheten.
Har vi aldrig råkat ut för här i Hua Hin :thumbleft:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.