Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Allmänt Gifta sig i Thailand

Viewing 14 reply threads
  • Author
    Posts
    • #391027

      Hej på Er alla Thailand lovers!

      Har några frågor angående giftemål i Thailand, då jag planerar att gifta mig i December med min Thai tjej.

      1. Om vi gifter oss i Thailand, behöver jag skriva ett äktenskapsförord för egendom som jag äger i Sverige?
      (Har ärvt fast egendom som skulle vara surt att behöva dela vid en ev skilsmässa).
      2. Vilka papper behöver jag från Sverige när jag gifter mig i Thailand? Var i så fall skaffar jag dom?
      3. Vad är en rimlig hemgift som jag skall betala tycker ni? (Tjejens familj tillhör medelklass dvs inte fattiga).
      4. Har jag några fördelar i Thailand med att jag är gift med en Thai? Eller nackdelar?

      Tackar på förhand!
      //Thomas

    • #462132

      Man måste veta mer om er för att ge råd om sinsodens storlek. Det behöver inte vara någon kostnad alls för dig, helt beroende på vad ni kommer överens om. En del par har bara en symbolisk summa som ligger framme under buddhabröllopet. Pengarna lämnas sedan tillbaka efter ceremonien.
      Sinsoden beror på brudens ålder, antalet barn hon ev har och om föräldrarna till bruden lever. En farang förväntas förstås
      ha pengar men det finns fattiga faranger också!
      Själv skulle jag aldrig ge pengar för sinsod men det är var och ens eget beslut hur man gör.
      Om pengar är villkoret för giftermål backar åtminstone jag ut direkt, det strider mot min uppfattning om människors lika värde.
      Jag är inte gift men är sambo och det fungerar utmärkt. Vårt förhållande skulle inte ha varit bättre om vi varit gifta.

    • #462133
      islander
      Participant

        Ja, eftersom giftermålet även gäller i Sverige bör du då ha äktenskapsförord, I Sverige kan man iof göra det senare, I Thailand måste man göra det senast när registrerar äktenskapet…

        Den enda fördelen jag kan se (förutom kärleken förstås) är att du kan stanna lättare i Thailand.

      • #462134
        Thaisambo
        Participant

          Gå först och främst igenom det här så Du vet vilka papper som behövs:

          Vigsel i Thailand

          Beträffande äktenskapsförord måste det göras upp innan äktenskapets ingående. Det upprättas på båda språken, översättningen certifieras och den thailändska versionen inregistreras i samband med inregistreringen av äktenskapets ingående på Amphur Office (detta går inte att göra i efterhand så det här är viktigt för att det ska vara gällande).

          Den svenska versionen inregistreras inom en månad efter äktenskapets ingående vid svensk tingsrätt och äktenskapet registreras hos Skatteverket i Sverige. Då har ni alla delar ordentligt på plats.

          Mer information:

          FAMILY LAW OF THAILAND

          Bangkok tjej har skrivit en hel del matnyttigt kring detta i tråden

          förlovning, hemgift, å allt det där

          Det finns en tråd till på forumet som kan vara av intresse:

          Dokument vid giftermål

          Vad gäller “rimlig hemgift” har jag ingen uppfattning, seden varierar beroende på var man är. Men ett tips är tråden

          Hemgiften, hur mycket är lagom?

          Rörande fördelar i Thailand som gift med en thai är det i princip att Du kan söka och erhålla 90 dagars “Permit to Stay” på den grunden samt söka arbete i Thailand. Får Du ett jobb med en månadslön på minst THB 40.000 (tänk på att i så fall söka arbetstillstånd, det hjälper arbetsgivaren till med) kan Du beviljas ett års “Permit to Stay” på den grunden i Thailand. Att sammanlevnaden mellan makarna består ska dock rapporteras var 90:e dag till Immigration Office.

          Alternativt kan en personlig förmögenhet i thailändsk bank på minst THB 400.000 användas istället för inkomstkravet.

          Du kan även på utländsk thaiambassad söka ettårigt multiple entry non-immigrant “O” visum på grunden gift med thai (90 dagars “Permit to Stay” per inresa).

          Längre vistelser är alltså kopplade till att Du kan visa att Du kan försörja familjen helt enkelt.

          Hoppas detta är till hjälp för Dig!

          Ps: Liksom li12na är även jag sambo … Men det fattar man väl på nicket! 🙂

          Samboförhållanden har för övrigt ingen juridisk innebörd i Thailand, det enda som räknas är legalt ingånget äktenskap.

        • #462135

          Tack så mycket för bra information!

          Någon som har erfarenhet av att upprätta äktenskapsförord? Måste jag anlita advokat både i Thailand och Sverige?
          Eller finns det någon bra advokatbyrå i Thailand/Bangkok som fixar ett sådant på båda språken?

          Måste jag registrera ett giftemål i Sverige? Om inte, I så fall behövs ju inget äktenskapsförord för egendom i Sverige?

        • #462136
          Thaisambo
          Participant

            Ett äktenskap är gällande “Worldwide” …. Anledningen till att det ska vara inregistrerat i båda länderna beror inte på någon finess med giltigheten utan på att det ska finnas klara papper på saken. Man ska kunna få ut det av myndigheterna var man än är, folkbokföringspapper, personbevis m m – och en ev boutredning vid dödsfall förenklas och framförallt så blir den mindre kostsam.

            Detta är för att undvika situationer där kostsamma utredningar måste göras.

            Du behöver en jurist som har någorlunda kunskaper i thailändsk rätt och den thailändska familjelagen har du fått länk till bland det jag skrev. Däremot behöver ni nog inte en jurist i vardera landet, ett äktenskapsförord är inte så komplicerat utan det handlar främst om att kodifiera Er överenskommelse så att den inte kan misstolkas (undvika formuleringsmissar m m).

            Däremot behöver ni ha den skriven på båda språken och översättningens riktighet ska vara bestyrkt (certifierad, legaliserad eller vad man nu vill ha för stämplar på det, Thailand är noga med såna stämplar).

            Äktenskapsförordet bör vara inregistrerat i Sverige för att det ska vara gällande enligt svensk rätt. Annars sker en ev bodelning i Sverige enligt svensk lag utan hänsyn till det thailändska äktenskapsförordet. Det är en del såna gränsdragningsfrågor som överbryggas genom att vara noga med inregistrering i båda länderna (och likalydande förstås) – det förebygger eventuella tvister.

          • #462137

            Tackar och bockar för dina svar!

            Suck… ja det finns nog inga genvägar. Tycker bara det är lite läskigt med äktenskapsförord.
            Har en god vän som slängde upp ett sådant en vecka innan bröllopet……tjejen stack… :salute:
            Thaitjejer ser på sådant med misstänksamhet har jag hört. Vi västerlänningar är mer vana med sådant.

          • #462138
            Thaisambo
            Participant

              Samhällssystemet och den traditionella rollfördelningen är en annan i Thailand, det påminner mycket om det samhällssystem som vi själva hade på bondesamhällets tid och det är inte så länge sen exempelvis en gift kvinna inte fick ta avlönat arbete, kvinnan saknade rösträtt, var omyndig etc. Kvinnan kunde helt enkelt inte vara självförsörjande generellt pga alla restriktioner och ett äktenskap var livsvarigt, skilsmässa förekom inte. Detta gäller även arvsrätten förr, flickorna hade ingen arvsrätt utan det var sönerna som ärvde t ex gården man levde av.

              Så strikt är det inte i dagens Thailand, men kulturen är en blandning av gamla och nya synsätt.

              Det är klart att en thailändsk kvinna kan uppfatta ens tanken på ett äktenskapsförord och äktenskapets upplösande som en hög risk för en personlig katastrof! Vem ska i så fall försörja henne? Vad ska hon då leva av?

              Socialförsäkringssystemet i Thailand är inte alls så välutvecklat som vi har det, det finns inte allmän tillgång till hjälp och stöd i olika situationer utan man får lita till eget sparande. Och det är inte konstigt om de uppfattar en upplösning av ett äktenskap som att förutsättningarna för tillvaron rycks undan. Och ska då det ske på hårda villkor så… Inte kul att tvingas bort från hus och hem i den situationen.

              Rollfördelningen i Thailand är med traditionellt synsätt strikt, det är mannen som har försörjningsanvaret för familjen, kvinnan har förvaltningsansvaret för hemmet, men inte ekonomiskt ansvar.

              Detta går igen i en del av regelverken som vi ser om rätten att vistas i Thailand, exvis kraven på inkomst/förmögenhet för att stanna i Thailand på grunden gift med thai (non-immigrant “O”) gäller bara manliga utlänningar, inte kvinnliga utlänningar ….. Det finns en del annat också.

              Så detta är värt att tänka på när Du tar upp frågan om äktenskapsförord – det finns grundläggande kulturella skillnader rörande synsättet på sådana papper! Hon måste ha förutsättningar att klara en eventuell skilsmässa!

            • #462139
              islander
              Participant

                @sailingman wrote:

                Suck… ja det finns nog inga genvägar. Tycker bara det är lite läskigt med äktenskapsförord.
                Har en god vän som slängde upp ett sådant en vecka innan bröllopet……tjejen stack… :salute:

                Eftersom det gäller fast egendom ser jag inget problem i detta, Thailändare har ju ganska bestämda åsikter när det gäller fast egendom, så det är nog bara att förklara läget, eftersom egendomen finns i Sverige är det ju viktigast att registrera detta i Sverige.

              • #462140

                @sailingman wrote:

                Tackar och bockar för dina svar!

                Suck… ja det finns nog inga genvägar. Tycker bara det är lite läskigt med äktenskapsförord.
                Har en god vän som slängde upp ett sådant en vecka innan bröllopet……tjejen stack… :salute:
                Thaitjejer ser på sådant med misstänksamhet har jag hört. Vi västerlänningar är mer vana med sådant.

                Hej,

                Var inte rädd för att hon sticker, tycker jag. Då är det nog ändå inte fråga om den sortens relation som vi svenskar vanilgtvis vill ha. Bättre att det spricker tidigt snarare än sent i ett sådant läge, skulle jag säga.

                Tänk på att om oturen är framme och det blir skilsmässa så kan du inte kan registrera en skilsmässa som ägt rum i t.ex. Sverige på egen hand i Thailand. Det går nog iofs. att ordna med en massa Baht, men helst vill man väl slippa…

                Bäst om ni kan nöja er med att gifta er bara i Sverige, och enbart ha festen i Thailand skulle jag tro.

                MvH,
                Hans

              • #462141
                stgrhe
                Participant

                  Enligt thailändsk familjelag äger var och en av makarna den egendom de ägdevar för sig innan äktenskapet och sådan egendom kallas för Sin Suan Tua. De egendomar som införskaffas under äktenskapet ägs av makarna gemensamt och kallas för Sin Somros.

                  I ett blandäktenskap med egedomar både i Sverige och Thailand bör man upprätta äktenskapsförord i båda länderna. Man bör dessutom upprätta testamenten i båda länderna.

                  Om man. som trådskaparen har, har egendom i Sverige som man vill skydda är det viktigare att upprätta ett äktenskapsförord i Sverige än i Thailand; detta eftersom man, i den svenska familjelagstiftningen, äger hälften var oberoende om egendomen införskaffats innan eller under äktenskapet. Ett undantag från den regeln är arvegods där arvegodset testamenterats som enskild egendom. Detta skall dock kunna styrkas i händelse av en tvist under äktenskapsskillnad.

                  Göran

                • #462142

                  Tackar för alla bra svar!

                  Det är väl bara att kontakta någon jurist som kan skriva ett äktenskapsförord på båda språken. Var man nu kan hitta en sådan till ett rimligt pris?
                  Det är bara egendomen i Sverige jag vill skydda, det vi har och köper i Thailand struntar jag i och accepterar givetvis att dela rättvist vid ev skilsmässa.
                  Vad jag förstår av alla era svar så är man tvungen att registrera ett äktenskap i Sverige som utförts i Thailand.

                • #462143
                  Thaisambo
                  Participant

                    Hej,

                    Du kan kontakta Stella Lindblad på Alphaspråk om detta, de fixar även certifierade översättningar till thai så Du får det komplett i handen.

                    Alphaspråk översättningsbyrå
                    Odengatan 52
                    113 51 STOCKHOLM
                    Tel: 08-33 31 01/02
                    Fax: 08-33 31 03
                    Email: stella@alphasprak.se
                    Hemsida: http://www.alphasprak.se

                    Företagsinformation

                    De har väldigt mycket kontakter, även med Thailands Stockholmsambassad, och ger fullservice på området inklusive juridiska handlingar m m. Du får en entreprenör som hjälper till hela vägen och håller ihop alla delar.

                    Det är “svenska” priser som gäller.

                    Ni båda två bör vara med hela vägen så att allting blir som ni vill ha det och ni är överens givetvis.

                  • #462144
                    Thaisambo
                    Participant

                      Ett annat alternativ är

                      Ontira Språk & Kultur

                      som finns i Uppsala. De erbjuder numera även juridiska tjänster (via samarbetspartners) och har ett omfattande samarbete med Thailands Stockholmsambassad.

                      Det är enda thaitolken i Sverige som har formell auktorisation av Kommerskollegium.

                    • #462145
                      islander
                      Participant

                        @sailingman wrote:

                        T det vi har och köper i Thailand struntar jag i och accepterar givetvis att dela rättvist vid ev skilsmässa.

                        Det är nog inget man ska räkna med, snarare ska man räkna med allting som tillhörande frun om alla gjorde så så skulle många slippa och bli brända och inte stoppa in mer pengar än man har råd att “förlora”.

                        Det är enkelt att registrera det i Sverige eftersom skattemyndigheten själv vill översätta..

                        Det är betydligt “svårare” tvärtom, det krävs en del tålamod och att man har gott om tid i Bangkok…

                    Viewing 14 reply threads
                    • You must be logged in to reply to this topic.