Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › GULA BOKEN för 90-dagarsvisning?
- This topic has 14 replies, 8 voices, and was last updated 14 years, 3 months ago by
Hemska Sven.
-
AuthorPosts
-
-
23 February, 2012 at 8:18 am #390843
Är det någon som har skaffat den Gula Boken för att registrera sitt boende? Vad krävdes för dokument?
När jag gjorde de sista besöket hos immigration i Pattaya för att få ytterliggare 90 dagar i passet, så upplyste de mig med hjälp av en liten lapp, att de var nya regler nu. Jag skulle nästa gång ha med mig kopia på passet, Visa och departure card. Samt en kopia på Gula boken eller hyreskontrakt eller räkning. :flower: -
23 February, 2012 at 11:19 am #460175
Jag har en Gul husbok (Farangbok) Om du är gift med Tha samt har en fast adress eller ett annat fast boende i Thailand så har du enligt lag rätt att erhålla en Gul husbok. Motsvarigheten till Thaihusboken. Jag fick visa upp papper på att jag är gift samt boende med min hustru(på hennes adress)
Kan upplysa om att denna bok ger dig möjlighet till en mängd fördelar i Thailand .tillex registrering av fordon i ditt eget namn m.m.
MVH Phonta -
23 February, 2012 at 11:25 am #460176
Då är det där med giftermålet det kommer att stupa på! Bilen har stått i mitt namn sedan den köptes, där räcker det med adress och visum för att fixa det. :flower:
-
23 February, 2012 at 12:27 pm #460177
Jag vet inte om det stupar på giftemålet , har du en fast adress så borde det funka… Det krävs ju för att kunna regga en bil i ditt namn. Försök på Amphor
-
23 February, 2012 at 1:24 pm #460178
Vad jag vet är den enda form för en äktenskapsliknande relation som godtas i Thailand just att registrerat äktenskap ingåtts. De brukar också kräva att makarna lever tillsammans och kan visa det.
Är detta ett krav för att få ut gul husbok så går det inte att åberopa partnerskap, sambo/särbo eller liknande. Det erkänns inte i Thailand.
-
23 February, 2012 at 2:19 pm #460179
Jag har träffat en thailändsk kvinna på nätet för drygt 3 år sedan och vi har senare gift oss i Sverige. Jag hade inga rättigheter när jag sedan åkte till Thailand med henne för att vistas där i ett halvår.
-
23 February, 2012 at 4:50 pm #460180
Finns det någonstans att läsa om denna gula bok vad den är till för och vart får man denna bok?
-
23 February, 2012 at 5:07 pm #460181
den gula husboken far du pa amporen pa den ort du bor i thailand du maste ha ett fast boende i thailand o nara anknytning till thai barn fru osv o vistas mestadelen av aret i thailand har hjalpt mig mycket du kan rega bil i ditt namn o kan hyra parabol i ditt namn osv
-
23 February, 2012 at 6:55 pm #460182
va häftigt. har man Kbank och gula boken så har man hela regnbågen.
röd = pass
blå = arbetstillstånd
gul = registreringsbevis?
grön=KBank. -
26 February, 2012 at 8:20 am #460184
Jo det stämmer nog att det funkar även utan gula boken , du måste då htt certifikate of residens , dvs en fast adress.
En gul bok gör det hela mycket lättare, jag hade ett helv att regga min hoj i mitt namn…innan jag fick gula boken 🙂 -
27 February, 2012 at 1:09 am #460186
Ett CoR är väl tidsbegränsat? Har man som jag, ett avstånd till närmaste Immigration, skulle det kännas bättre att ha en Gul Bok, som jag kan visa upp när det behövs. :flower:
-
1 March, 2012 at 7:13 am #460187
@Hemska Sven wrote:
Ett CoR är väl tidsbegränsat?
Ja ett CoR gäller inte längre än det “permit to stay” du har, det står på CoR datumet det går ut. Dessutom, när jag använt CoR (för körkort), så behöll de originalet.
-
6 April, 2012 at 8:14 am #460188
Efter att besökt Ampoe Sattahip så konstaterade jag att utan giftermål blir det ingen Gul Bok för mig med nuvarande lokala regeltolkning.
Googlade lite på detta och hittade denna sida: http://www.thailawonline.com/en/property/thai-house-book-yellow-and-blue.html. Där konstaterar juristen att lagstiftningen ger beslutsfattaren rätt att göra sin egen lilla tolkning. Mycket bra grogrund för mutor i den Thailändska lagstiftningen?
Jag klarar mig utan Gul Bok, men den hade förenklat tillvaron. :flower:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.